Wednesday, 3 July 2024, 22:42
Strona: Система електронного забезпечення навчання ЗНУ
Kurs: Біохімія 102 хімія (Біохімія 102 хімія )
Słownik pojęć: Глосарій
А

АКРОМЕГАЛІЯ

Захворювання, пов'язане з порушенням функції гіпофізу і супроводжується надмірним вмістом гормона росту у зрілому віці - непропорційний розвиток окремих частин тіла (кінцівок, черепа, особливо лицьової частини тощо).

АКТИВНИЙ ЦЕНТР

Частина молекули фермента, відповідальна за приєднання і перетворення субстрату. Формується функціональними групами амінокислотних залишків, розташованих чітко визначеним чином в просторі за рахунок зближення окремих ділянок поліпептидного ланцюга. Структура А.ц. відповідає (комплементарна) хімічній будові субстрату, завдяки цьому досягається специфічність дії ферментів.

АКТИН

Білок м'язових волокон. Відомі дві форми: глобулярна (Г-А.) і фібрилярна (Ф-А.), які утворюються при полімеризації Г-А. в присутності АТФ і Мg2+. Кожна молекула А. має ділянки, комплементарні відповідним ділянкам на головках молекул міозину і здатні взаємодіяти з ними з утворенням актоміозину - основного білка м'язів, який зумовлює здатність міофібрил до скорочення. В 1 см3 м'яза міститься біля 0,04 г А.

АКЦЕПТОР ЕЛЕКТРОНІВ

Сполука, яка володіє здатністю до приєднання електронів в окисно-відновних реакціях.

АЛАНІН

Амінопропіонова кислота. В природі широко розповсюджені два ізомера. L-α-A. - замінна амінокислота. Входить до складу різноманітних білків, міститься у вільному стані в плазмі крові. У складі муреїну бактеріальних клітинних стінок присутні L- і D-форми А. Біосинтез А. із пірувату шляхом трансамінування зв'язаний з обміном інших амінокислот в організмі. А. - один із джерел глюкози (шляхом глюконеогенеза). β- А. в білках не виявлено; входить до складу дипептидів анзерина і карнозина, пантотенової кислоти і коензиму А (КоА-SH). Утворюється при розпаді урацилу і декарбоксилюванні аспарагінової кислоти.

АЛЬБУМІНИ

Прості білки; входять до складу тваринних і рослинних тканин, яєчного білка, молока, сироватки крові.

АЛЬДОЗИ

Моноцукориди, що містять у своїй молекулі альдегідну групу; глюкоза, галактоза, рибоза та ін.

АЛЬДОЛАЗИ

Ферменти класу ліаз. Широко розповсюджені у тварин, рослин і мікроорганізмів. Беруть участь у процесах анаеробного розщеплення вуглеводів, наприклад, у гліколізі (найбільш активна А. м'язів, де вона складає 10% всіх розчинних білків), в темнових реакціях фотосинтезу у рослин.

АЛЬДОСТЕРОН

Стероїдний гормон, який продукується корою наднирників хребетних. Регулює мінеральний обмін (найбільш активний мінералокортикоїд) в організмі: стимулює затримку Na+ в крові і виведення К+ і Н+. Біологічно активний тільки вільний А. (біля 50-70% А. крові зв'язано з білками). Вплив на йонний баланс А. реалізує через нирки, кишківник, слинні залози.

АМІДАЗИ

Ферменти, які прискорюють гідроліз різних амідів на вільний амоніак і карбонову кислоту