Етичні аспекти відносин адвоката з правоохоронними органами: узагальнення дисциплінарної практики КДКА
Аналіз практики застосування КДКА положень законодавства
Огляди
19.01.2023

Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури прийняті Узагальнення дисциплінарної практики КДКА щодо етичних аспектів відносин адвоката з правоохоронними органами, що затверджені Рішенням ВКДКА № VIІ-011/2020 від 25.07.2020 року.

Формування однакових загальних підходів дисциплінарних палат кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури у питанні практичного застосування норм права щодо етичних аспектів відносин адвоката з правоохоронними органами потребує відповідних узагальнень практики.

Аналіз практики застосування КДКА положень законодавства під час розгляду відповідних скарг дає змогу дійти наступних висновків:

1. Здійснюючи професійну діяльність щодо захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту, адвокат взаємодіє з іншими учасниками процесу (слідчими, прокурорами, оперативними працівниками).

2. Аби забезпечити належну реалізацію прав адвоката, захистити його честь і гідність, особливо в аспекті відносин з правоохоронними органами, Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон) надає додаткові гарантії, які обмежують втручання цих правоохоронних органів у діяльність адвокатів (ст. 23 Закону).

3. Недотримання або ігнорування етичних аспектів відносин адвоката з правоохоронними органами завжди пов’язане із порушенням професійних обов’язків, визначених ст. 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також прямих заборон:

1) використовувати свої права всупереч правам, свободам та законним інтересам клієнта;

2) без згоди клієнта розголошувати відомості, що становлять адвокатську таємницю, використовувати їх у своїх інтересах або інтересах третіх осіб;

3) займати у справі позицію всупереч волі клієнта, крім випадків, якщо адвокат впевнений у самообмові клієнта;

4) відмовлятися від надання правової допомоги, крім випадків, установлених законом.

4. Недодержання етичних аспектів відносин адвоката з правоохоронними органами, оскільки воно пов’язане із посяганням на принципи здійснення адвокатської діяльності, є грубим порушенням правил адвокатської етики, що часто підриває авторитет адвокатури України.

5. Виконуючи доручення клієнта, адвокат не вправі виходити за межі професійних прав і обов’язків, використовувати незаконні або неетичні засоби, використовувати статус адвоката не для здійснення незалежної професійної діяльності.

6. Адвокат не повинен займатися іншою діяльністю, яка ставила б його в будь-яку залежність від інших осіб чи підпорядкувала б його вказівкам або правилам, які можуть увійти в суперечність з нормами чинного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність і ПАЕ, або можуть іншим чином перешкоджати вільному й незалежному здійсненню ним адвокатської діяльності.

7. Разом з тим, Рішенням Ради адвокатів України № 123 від 15.11.2019 затверджено роз’яснення щодо неприпустимості залучення адвоката до конфіденційної співпраці з органами досудового розслідування навіть при наявній згоді клієнта.

Ознайомитися з повним текстом Узагальнення можна за посиланням: http://bit.ly/3ko4PGj

Тематичні публікації від лекторів Вищої школи адвокатури НААУ:

1. Правила адвокатської етики в історичній ретроспективі: проректор Вищої школи адвокатури Ірина Василик. https://bit.ly/3CXtJTH

2. Адвокатська етика та дисциплінарна відповідальність адвокатів у імперський період: Проректор Вищої школи адвокатури НААУ Ірина Василик. http://bit.ly/3HcHwbv

3. Етика адвоката з особами з інвалідністю: адвокат Оксана Зельдич. https://cutt.ly/K27qPBj

4. Етика адвоката з особами з інвалідністю: адвокат Олег Полозюк. https://cutt.ly/927q281

5. Які існують види дисциплінарної відповідальності у випадку порушення Правил адвокатської етики? - адвокат, Голова секретаріату Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Віктор Вовнюк. https://cutt.ly/H27wDKX