Перелік питань до заліку

Питання до заліку з навчальної дисципліни "Вікова імунологія":

Тема 1. Вступ до курсу “Вікова імунологія”. Імунологія як наука. Вікова імунологія. Завдання імунології та імунологічні методи. Основи фізіології імунітету. Механізм імунного захисту організму: імунітет, специфічна імунна система, клітинний імунітет, гуморальний імунітет, неспецифічні фактори захисту. Органи імунного захисту: центральні органи імунної системи (кістковий мозок, тимус), периферичні органи імунної системи (мигдалини, пейєрові бляшки, селезінка, лімфатичні вузли). Клітини імунної системи, їх функції, вікові показники норми. Взаємодія імунної, нервової і гормональної систем у підтримці гомеостазу організмів: спільність медіаторів, рецепторів і клітин-мішеней. Фізіологічна і репаративна регенерація – морфогенетична функція імунітету.

Тема 2. Становлення та розвиток імунної системи в онтогенезі. Розвиток імунної системи в онтогенезі. Періоди розвитку. Імунологія ембріогенезу. Первинні і вторинні фактори диференціювання бластомерів зиготи, що дробиться. Тотипотентність, трансдетермінація і стабільна детермінація стовбурових, напівстовбурових і клітин, що диференціюються. Стадіоспецифічні антигени ембріональних зачатків. Ембріональна індукція тканин і органів у ході гістогенеза. Клітинні і гуморальні індуктори ембріогенеза, їх імунологічна природа взаємодії. Критичні періоди становлення імуної системи. Початкові етапи онтогенезу. Період новонародженості та критичні періоди постнатального розвитку. Розвиток імунної системи у постнатальному періоді. Перший критичний період - період новонародженості. Другий критичний період (3-6 місяців). Третій критичний період — 2-й рік життя. Четвертий критичний період — 4-6 роки життя. П'ятий критичний період — підлітковий вік (у дівчаток з 12-13 років, у хлопчиків з 14-15 років). Роль материнського організму в формуваннi iмунiтету дитини. Механізм імунного захисту у дітей.

Вiковi особливостi функцiонування імунної системи та імунокомпетентних клітин. Мієлоїдні клітини. Система комплементу. Лімфоїдні клітини. Різноманіття специфічності антитіл. Різноманіття класів антитіл. Утворення В-клітин імунологічної пам'яті. Вікові особливості розвитку запальних реакцій.

Тема 3. Адаптаційні механізми імунної системи в ранньому дитячому віці. Імуногенетичні аспекти аномалій конституції. Особливості адаптації імунної системи. Адаптаційні механізми імунної системи новонародженого. Імуногенетичні аспекти аномалій конституції. Сучасні уявлення про аномалії конституції. Нормальні варіації сили імунної відповіді, імунопатологічні реакції та імунодіатези. Нормальні варіації сили імунної відповіді. Імунопатологічні реакції. І тип імунопатологічних реакцій (атопія, анафілактичні реакції). Другий тип імунопатологічних (цитотоксичних) реакцій. Третій тип імунопатологічних реакцій (реакція типу феномену Артюса). Четвертий тип імунопатологічної реакції — реакції гіперчутливості уповільненого типу. Імунодіатези. Атопічний діатез. Аутоімунний (аутоалергічний діатез). Лімфатичний (лімфатико-гіпопластичний) діатез.

Тема 4. Фізіологія і патологія тимусу в дитячому віці. Особливості імунної системи дитячого віку. Тимус. Анатомія. Функції. Морфологічні та функціональні зміни загрудинної залози в нормі та в умовах патології. Інволюція тимусу. Вікова (фізіологічна) інволюція. Акцидентальна інволюція тимусу. Нозології, асоційовані з патологією тимусу. Тимомегалія, гіпоплазія та гіперплазія тимусу.

Тема 5. Імунодефіцитні стани. Імунні аспекти аутоімунної патології. Первинні імунодефіцити: визначення понять, поширеність, класифікація. Комбіновані імунодефіцити. Первинні дефіцити антитілоутворення. Інші визначені імунодефіцити. Дефект імунної регуляції. Дефекти фагоцитозу. Дефекти вродженого імунітету. Аутозапальні захворювання. Дефекти системи комплементу. Вторинні імунодефіцити. ВІЛ-інфекція у дітей. Інфекції як причина вторинного імунодефіциту. Імунодефіцити при недостатності харчування. Імунодефіцит при спадкових хворобах. Імунодефіцит при хронічних захворюваннях. Імунодефіцит, спричинений імуносупресивними агентами. Імунодефіцит при лімфопроліферативних та онкогематологічних захворюваннях. Імунодефіцити, зумовлені стресом: травми, операції, опіки. Спленектомія. ВІЛ-інфекція у дітей. Імунні аспекти аутоімунної патології. Алергії.

Тема 6. Імунодіагностика, імунопрофілактика, імунотерапія. Імунний статус людини, принципи оцінки. Інтерпретація імунограм. Можливості і обмеження iмунологiчних методiв. Імуноферментний метод і імунохімічні тести. Імуноблоттінг, методи мультикомплексного аналізу, ПЛР. Особливості постановки імунологічного діагнозу. Роль імунологічних методів дослідження у ранній верифікації діагнозу імунодефіцитів, аутоімунних захворювань та алергій. Аутоімунний компонент в імунопатогенезi рiзних захворювань людини. Імунопрофілактика. Вакцинація. Імунотерапія. Сучасні підходи до застосування імунотропних препаратів нового покоління у лікуванні хворих з аутоімунною патологією. Підходи до застосування імунотропної терапії в залежності від віку.

Тема 7. Основи трансплантаційного імунітету. Імунологія репродукції. Трансплантаційний імунітет. Еволюція внутрішньоутробного розвитку як відображення еволюції розпізнавання і регуляції імунокомпетентних клітин. Імунологія репродукції, імунозалежні форми безпліддя, імунологія вагітності. Імунна система в комплексі регуляторних механізмів при репродукції. Взаємозв'язки імунної та нервової системи. Імуномодуляторні ефекти гормонів гонадотропної системи. Характеристика антигенів у статевому тракті. Спермальні антигени. Групи антигенів ембріональних тканин. Експресія антигенів гістосумісності на трофобласті. Імунітет у статевому тракті. Клітинний імунітет статевого тракту жінки. Участь імунної системи в процесах гаметогенезу: спермато- і овогенезу. Імунологія запліднення. Безпліддя імунного генезу. Причини та імунологічні механізми утворення антиспермальних аутоантитiл у чоловiкiв i жінок, імунодіагностика. Основні регуляторні механізми, задіяні в процесі імплантації зародку. Імунологічні перебудови в організмі матері у доплацентарний період. Імунорегуляторні механізми трофобласта і плаценти. Роль плаценти у системі “мати-плід”: трофобластичні антигени, гормони, вибірковий транспорт. Імунорегуляторна роль фетал-специфічних антитіл при вагітності. Роль алоантигенів плоду на імунітет матері. Антигени першого і другого класів гістосумісності в становленні захисного (цитотоксичного) і наглядового (морфогенетичного) імунітету матері для розвитку плоду. Механізми толерантності в період постімплантаційного розвитку зародка. Імунний статус вагітних. Імунопатологія вагітності: спонтанні аборти, ранні і пізні токсикози вагітності, імунологічні підходи до їх лікування. Імунорегуляторні механізми, задіяні в процесі пологів. Iмуннi аспекти контрацепцiї.

Тема 8. Імунна система при старінні. Iмунологiя пухлин. Імунна система при старінні. Розвиток та інволюція тимусу як відображення участі його у морфогенезі тканин і органів. Лімфоцити — регулятори росту соматичних тканин. Розвиток периферичних органів імунітету і характеристика імунітету в різні періоди післянатального онтогенезу. Роль вікової інволюції тимусу в змінах імунної реактивності при старінні організму. Імунна система і тривалість життя організмів. Iмунорегуляторнi процеси в похилому вiцi. Iмуннi теорiї старiння. Імунопатологiя у осіб похилого вiку. Імунно-регуляторна теорія старіння. Імунозапальна теорія старіння. Фактори, що впливають на старіння системи імунітету. Проблеми канцерогенезу. Імунологія пухлин. Біологічні особливості злоякісних і доброякісних пухлин. Канцерогенні фактори: хімічні, фізичні, біологічні. ДНКові і РНКові онковіруси. Механізми канцерогенеза. Теорії канцерогенеза. Вірусні онкогени і клітинні протоонкогени. Онкобілки і їх роль у пухлинній трансформації клітин. Антиканцерогенні механізми. Ведуча роль імунної системи у протипухлинному захисті. Антибластомні та пробластомні механізми взаємодії імунної системи організму «хазяїна» та пухлини. Фактори імунологічної резистентності пухлини. Поняття про пухлиноасоційовані антигени. Імуносупресивна дія пухлин. Імунні зміни у онкологічних хворих. Імунодіагностика, в т.ч. диференціальна відповідно до CD-фенотипу пухлинних клітин. Сучасні підходи до імунотерапії хворого з онкологічними захворюваннями. Визначення поняття аутоімунних реакцій, аутоімунної хвороби. Механізми зриву імунологічної толерантності, роль генетичних факторів.



Остання зміна: Tuesday 25 January 2022 03:37 AM