Глосарій (Словник – довідник основних термінів з дисципліни)

В

1. Валюта іноземна валюта готівкою; грошові знаки (банкноти, білети державної скарбниці, монети), які перебувають в обігу і є законним платіжним засобом на території відповідної іноземної держави, а також вилучені або такі, що вилучаються з обігу, але підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу, платіжні документи у грошових одиницях іноземних держав і в міжнародних розрахункових одиницях, кошти у грошових одиницях іноземних держав, міжнародних розрахункових одиницях та у діючій на території України валюті з вільною конверсією, які зберігаються на рахунках і вкладах у банківсько-кредитних установах в Україні та за її межами.

2. Вексель цінний папір, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити з настанням строку певну суму грошей власнику векселя (векселетримачу).

3. Вертикальний інформаційний потік потік, який переміщується від вищого рівня логістичної системи до нижчого.

4. Вертикальні канали розподілу - канали, які складаються з виробника і одного або декількох посередників, що діють як єдина система.

5. Виконавча інформаційна система система, яка створюється на рівні адміністративного або оперативного управління, де обробка інформації здійснюється в реальному масштабі часу.

6. Виробнича логістика система планування, організації та здійснення внутрішньозаводських вантажопотоків сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, напівфабрикатів, готових виробів і продукції, яка включає внутрішньозаводський транспорт, тару багаторазового використання, технічні засоби механізації й автоматизації перевантажувальних, транспортних і складських робіт в основному технологічному процесі виробництва, управління цими вантажопотоками, їх інженерно-технічне, інформаційне, юридичне, науково-методичне, фінансове забезпечення.

7. Виробничі запаси запаси матеріальних ресурсів і незавершеного виробництва, які надійшли до споживачів і не були піддані переробці, які знаходяться на підприємствах всіх галузей сфери матеріального виробництва, призначені для виробничого споживання і які дозволяють забезпечити безперебійність виробничого процесу.

8. Витрати втрачених можливостей (навіяні витрати) характеризують втрачену вигоду, яка пов'язана з тим, що обмежений обсяг ресурсів може бути використаний тільки певним чином, що виключає застосування іншого можливого варіанта отримання прибутку.

9. Витрати зберігання – сукупні витрати, пов`язані зі зберіганням товарів, починаючи від їхнього розміщення в місцях зберігання й до моменту відвантаження покупцями й іншим споживачам.

10. Вихідний матеріальний потік потік, який виходить з логістичної системи і надходить у зовнішнє для неї середовище.

11. Військова логістика сукупність засобів і способів, необхідних для доставки людей, техніки і боєприпасів до місця бойових дій, а також планування й організація заходів щодо підготовки і здійснення пов'язаних з цим процесів.

12. Вільна митна зона – територія , на яку товари допускаються без

митного контролю й без сплати митних зборів.

13. Внутрішні логістичні операції операції, які виконуються в середині підприємства.

14. Внутрішній інформаційний потік потік, який циркулює всередині логістичної системи або її окремого елемента.

15. Внутрішній матеріальний потік потік, який протікає у внутрішньому щодо даної логістичної системи середовищі.

16. Внутрішня логістика логістика, спрямована на координацію і удосконалення господарської діяльності, пов'язаної з управлінням потоковими процесами в межах підприємства або корпоративної групи підприємств всередині логістичної системи.

17. Вхідний матеріальний потік зовнішній потік, який надходить у логістичну систему із зовнішнього середовища.

Г

18. Гнучка логістична система система, у якій доведення матеріального потоку до споживача здійснюється як за прямими зв'язками, так і за участю посередників.

19. Горизонтальний інформаційний потік потік, який належить до одного рівня ієрархії логістичної системи.

20. Горизонтальні канали розподілу традиційні канали розподілу, які

складаються з незалежного виробника і одного або декількох незалежних посередників.

Д

21. Дата поставки – дата передавання товару в розпорядження покупця.

22. Двосторонні логістичні операції операції, пов'язані з переходом права власності на продукцію і страхові ризики від однієї юридичної особи до іншої.

23. Декларант – фізична або юридична особа, якій належать товари та транспортні засоби, переміщувані через митний кордон України, або уповноважені митні брокери (посередники).

24. Демпінг – ввезення на митну територію країни імпорту товару за ціною, нижчою від порівнянної ціни на подібний товар у країні експорту, що заподіює шкоду національному товаровиробникові подібного товару.

25. Децентралізована розподільча система система, яка складається з декількох і більше розподільчих центрів, які знаходяться на території товарних ринків, поблизу споживачів;

26. Диспозитивна інформаційна система система, яка створюється на рівні управління складом або цехом і є засобом для забезпечення налагодженої роботи логістичної системи.

27. Ділянковий матеріальний потік сукупний потік, який розглядається на окремій ділянці логістичної системи, основою його обчислення є операційні логістичні потоки.

28. Договір (контракт) зовнішньоекономічний – матеріально оформлена угода двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Е

29. Ексклюзивний дилер дилер, який є єдиним представником виробника в даному регіоні і наділений виключними правами з реалізації його продукції.

30. Ексклюзивний розподіл передбачає навмисне обмежену кількість посередників, які торгують даною продукцією в межах територій збуту.

31. Експорт митний режим, відповідно до якого товари вивозяться за межі митної території України для вільного обігу без зобов'язання щодо їх повернення на цю територію та без визначення умов їх використання за межами митної території України.

32. Експорт (імпорт) капіталу – вивезення за межі України (ввезення з-за меж України) капіталу в будь-якій формі (валютних коштів, продукції, послуг, робіт, прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав) з метою одержання прибутків від виробничої та інших форм господарської діяльності.

33. Експорт товарів продаж товарів українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності іноземним суб'єктам господарської діяльності (у тому числі з оплатою в негрошовій формі) з вивезенням або без вивезення цих товарів через митний кордон України, включаючи реекспорт товарів.

34. Елементарний матеріальний потік сукупність ресурсів одного найменування, які розташовані від конкретного джерела виробництва до моменту споживання.

35. Ефективність логістичної системи це показник (або система показників), який характеризує рівень якості функціонування логістичної системи за заданого рівня загальних логістичних витрат.

36. Ешелонована логістична система система, у якій матеріальний потік доставляється споживачу за участю як мінімум одного посередника.

Є

37. Єдиний митний тариф України систематизований перелік ставок мита для товарів та інших предметів, які ввозяться на митну територію України, вивозяться за її межі або перемішуються транзитом по цій території.

Ж

38. Жорсткий логістичний сервіс послуги, пов'язані із забезпеченням працездатності, безвідмовності та узгоджених параметрів експлуатації товару.

З

39. Завантаження (логістичне), або навантаження – один із процесів, які здійснюються на навантажувальному пункті, який включає в себе переміщення вантажу з місця розробки, виготовлення на виробництві або з місця зберігання, чи комплектація на складі до безпосереднього наповнення, або постановки на транспортний засіб з оформленням відповідних документів.

40. Закупівельна логістика управління матеріальними потоками в процесі забезпечення підприємства матеріальними ресурсами.

41. Закупівля підсистема підприємства, яка забезпечує надходження матеріального потоку в логістичну систему.

42. Закупки (закупівля) (рос.закупка, англ.purchasing, purchasing) – це процес придбавання товарів замовником: визначення потреби, пошук і вибір постачальника, підписання контракту, доставка товару. Закупки є складовою частиною процесу логістики.

43. Запаси вантажопереробки специфічний складський запас, який формується без логістичної операції зберігання (наприклад, перевалка в одному транспортному вузлі з одного виду транспорту на інший, консолідація, сортування і т.д.).

44. Запаси постачання матеріальні ресурси, які знаходяться в логістичних ланцюгах від постачальників до складів матеріальних ресурсів товаровиробника, призначені для забезпечення виробництва готової продукції.

45. Запаси просування – запаси готової продукції, які формуються і підтримуються в дистрибутивних каналах для швидкої реакції на проведену фірмою маркетингову політику просування товару на ринок, зазвичай супроводжувану широкомасштабною рекламою в засобах масової інформації, покликані задовольняти можливе різке збільшення попиту на готову продукцію фірми.

46. Застарілі (неліквідні) запаси запаси, які утворюються внаслідок розбіжності логістичних циклів у виробництві і дистрибуції з життєвим циклом товарів, а також через погіршення якості товарів під час зберігання.

47. Зберігання (запасів) – одна з основних логістичних підсистем, яка відповідає за операції, які здійснюються на складах: приймання, вивантаження, сортування, збереження (складування), маркування, перепакування, комплектація тощо.

48. Збут підсистема підприємства, яка забезпечує вибуття матеріального потоку з логістичної системи.

49. Зовнішній інформаційний потік потік, який циркулює між

логістичною системою і зовнішнім середовищем.

50. Зовнішній матеріальний потік потік, який протікає в зовнішньому щодо даної логістичної системи середовищі.

51. Зовнішня логістика логістика, яка займається питаннями з регулювання потокових процесів, що виходять за межі діяльності, але знаходяться у сфері впливу суб'єкта господарювання.

52. Зовнішньоекономічна діяльність – діяльність суб'єктів господарської діяльності України й іноземних суб'єктів господарської діяльності, яка базується на взаємовідносинах між ними як на території України, так і за її межами.

53. Зовнішньо-логістичні операції операції, орієнтовані на інтеграцію логістичної системи із зовнішнім середовищем (операції у сфері постачання і збуту).

54. Зони зовнішньоторговельні – частина території держави, де товари іноземного походження можуть зберігатися, купуватися та продаватися без сплати мита і митних зборів або з їх відстроченням.

І

55. Імпорт митний режим, відповідно до якого товари ввозяться на митну територію України для вільного обігу без обмеження строку їх перебування на цій території та можуть використовуватися без будь-яких митних обмежень.

56. Імпорт (імпорт товарів) – купівля (в тому числі з оплатою в негрошовій формі) українськими суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності в іноземних суб'єктів господарської діяльності товарів з ввезенням або без ввезення на територію України, включаючи купівлю товарів, призначених для власного споживання установами й організаціями України, розташованими за її межами.

57. Інтегральний матеріальний потік – множина елементарних потоків, які формуються на підприємстві.

58. Інтенсивний розподіл передбачає забезпечення запасами продукції якомога більшої кількості торгових підприємств.

59. Інтермодальне транспортування перевезення вантажу двома або декількома різними видами транспорту.

60. Інформаційна логістика логістика, яка організовує потік даних, що супроводжують матеріальний потік, і охоплює управління всіма процесами переміщення і складування реальних товарів на підприємстві, дозволяючи забезпечувати своєчасну доставку цих товарів у необхідних кількостях, комплектації, якості з точки їх виникнення в точку споживання із мінімальними витратами й оптимальним сервісом.

61. Інформаційний потік сукупність циркулюючих у логістичній системі, між логістичною системою і зовнішнім середовищем повідомлень, необхідних для управління і контролю логістичних операцій.

К

62. Канал розподілу сукупність підприємств і організацій, через які проходить продукція від місця її виготовлення до місця споживання. Іншими словами, канал розподілу це шлях, яким товари рухаються від виробника до споживача.

63. Карта процесу схема потоків, що виникають при надходженні замовлення від покупця і закінчується поставкою товару, яка наочно показує, скільки часу витрачається на операції, що забезпечують або не забезпечують збільшення цінності.

64. Комплектація замовлень та відвантаження – процес комплектації означає підготовку товару відповідно до замовлень споживачів.

65. Контрактна (проектна) логістика або 3P - логістика (від англ. thirdparty logistics) – це підхід у бізнесовій логістиці, який передбачає, замість самостійного виконання логістичних функцій, передачу цих функцій зовнішній організації, логістичному провайдеру. Більшість компаній, які входять до списку «Fortune 500», передають в управління сторонніх компаній одне або більше логістичних завдань. Логістичні провайдери в Україні також пропонують такі послуги вітчизняним компаніям.

66. Концепція логістики система поглядів на удосконалення господарської діяльності шляхом раціоналізації управління матеріальними потоками.

67. Країна походження товару країна, в якій товар був повністю вироблений, підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, установлених Митним кодексом України.

Л

68. Ланцюг постачання (поставок) – це послідовність процесів та інформації, які доставляють продукти чи послуги від постачальників, через виробництво і дистрибуції безпосередньо споживачу. Визначення ланцюга постачання є ключовим в логістиці. Розрізняють зовнішній і внутрішній ланцюги постачання.

69. Логістика теорія і практика управління матеріальними і пов'язаними з ними інформаційними потоками.

70. Логістика сервісного відгуку – процес координації логістичних операцій, необхідних для надання послуг найбільш ефективним способом з погляду витрат і задоволення запитів споживачів.

71. Логістична операція – відособлена сукупність дій з реалізації логістичних функцій, спрямована на перетворення матеріального і/або інформаційного потоку.

72. Логістична система з прямими зв'язками – система, у якій матеріальний потік доводиться до споживача без участі посередників, на основі прямих господарських зав’язків.

73. Логістична функція – укрупнена група логістичних операцій, спрямованих на реалізацію мети логістичної системи.

74. Логістична інформаційна система – певним чином організована сукупність взаємопов'язаних засобів обчислювальної техніки, різноманітних довідників і необхідних засобів програмування, яка забезпечує вирішення тих чи інших функціональних завдань з управління матеріальними потоками.

75. Логістична операція – відособлена сукупність дій, скерована на перетворення матеріального та інформаційного потоку. Традиційними логістичними операціями є: складування, транспортування, комплектація, навантаження, розвантаження, внутрішні переміщення сировини, матеріалів, напівфабрикатів у виробничому процесі, а також збір, збереження та обробка даних інформаційного потоку.

76. Логістична система – адаптивна система зі зворотним зв'язком, яка виконує ті чи інші логістичні функції (операції), складається з певної кількості підсистем і має розвинуті внутрішні системні зв'язки та зв'язки із зовнішнім середовищем.

77. Логістична система – адаптивна система із зворотним зв'язком, що виконує ті чи інші логістичні функції та операції, складається, переважно, з декількох підсистем і має досить розвинуті зв’язки із зовнішнім середовищем. Як логістичну систему можна розглядати промислове підприємство, територіально-виробничий комплекс, торговельне підприємство та ін.

78. Логістичний канал частково впорядкована множина різних посередників, які здійснюють доведення матеріального потоку від конкретного виробника до його споживачів.

79. Логістичний ланцюг лінійно впорядкована множина учасників логістичного процесу, які здійснюють логістичні операції з доведення зовнішнього матеріального потоку від однієї логістичної системи до іншої за умови виробничого споживання або до кінцевого споживача за умови особистого невиробничого споживання.

80. Логістичний провайдер – компанія, яка виконує частину або весь комплекс логістики для свого клієнта. До чотирьох основних логістичних функцій належить: транспортування, складування і вантажопереробка, оброблення замовлень, управління запасами. Послуги логістичних провайдерів спрямовані на загальне управління транспортуванням і зберіганням вантажів.

81. Логістичний сервіс – є певною сукупністю послуг, які надаються в процесі безпосереднього постачання товарів споживачам, що є завершальним етапом просування матеріального потоку логістичними ланцюгами.

82. Логістичні витрати витрати, пов'язані з виконанням логістичних операцій.

М

83. Макро-логістика – логістика, яка досліджує процеси, що протікають на регіональному, міжрегіональному, загальнонаціональному і міждержавному рівнях.

84. Макро-логістична система – велика логістична система управління потоковими процесами за участю декількох і більше незалежних суб'єктів господарювання, не обмежених у територіальному розташуванні.

85. Матеріал термін, який застосовується щодо речовини, яка призначена для виробництва продукту.

86. Матеріальний потік – використовуване в логістиці поняття безперервного руху продукту праці по стадіях виробництва, включаючи рециркуляцію відходів.

87. Матеріальний потік – це сукупність товарно-матеріальних цінностей, які розглядаються на часовому інтервалі в процесі застосування до них різних логістичних операцій.

88. Матеріальні запаси – це продукція виробничо-технічного призначення, яка знаходиться на різних стадіях виробництва і обігу, вироби народного споживання та інші товари, що очікують на вступ у процес виробничого або особистого споживання.

89. Метод АВС спосіб нормування і контролю за станом запасів, який полягає в розбитті номенклатури, реалізованих товарно-матеріальних цінностей на три нерівно-потужних підмножини А, В і С на основі деякого формального алгоритму.

90. Митна вартість товарів заявлена декларантом або визначена митним органом вартість товарів, переміщуваних через митний кордон України, яка обчислюється на момент перетинання товарами митного кордону України.

91. Митна декларація – документ установленого зразка, необхідний для оголошення громадянами відомостей та здійснення митного оформлення товарів, предметів, валютних цінностей та транспортних засобів, що переміщуються фізичними особами через митний кордон України.

92. Митна територія – територія України, в тому числі території штучних островів, установ і споруд, створювані в економічній (морській) зоні України, над якими Україна має виключну юрисдикцію щодо митної справи.

93. Митний контроль – проведення митними органами мінімуму митних процедур, необхідних для забезпечення додержання законодавства України з питань митної справи.

94. Мито – податок, який держава накладає на товар, якщо він перетинає державний кордон або кордон митної зони.

95. Міжнародна кооперація – взаємодія двох або більше суб'єктів господарської діяльності (серед них хоча б один є іноземним), за якої здійснюються спільна розробка або спільне виробництво, спільна реалізація кінцевої продукції й інших товарів на основі спеціалізації у виробництві проміжної продукції або спеціалізації на окремих технологічних стадіях (функціях) науково-дослідних робіт, виробництва та реалізації з координацією відповідних програм господарської діяльності.

96. Мікро-логістика – логістика, яка досліджує комплекс питань з управління матеріальними, інформаційними та іншими потоками, ґрунтуючись на інтересах окремого підприємства або корпоративної групи підприємств, об'єднаних загальними цілями щодо оптимізації господарських зав’язків.

97. Мікро-логістична система – логістична система, яка охоплює внутрішньовиробничу логістичну сферу одного підприємства або групи підприємств, об'єднаних на корпоративних засадах.

98. М'який логістичний сервіс послуги, пов'язані з більш ефективною експлуатацією товару в конкретних умовах роботи споживача, а також розширенням сфери його використання матеріальних ресурсів у необхідних кількостях і в той час, коли ланки логістичної системи їх потребують, з метою мінімізації витрат, пов'язаних зі створенням запасів.

Н

99. Напруженість матеріального потоку – інтенсивність переміщення матеріальних ресурсів, напівфабрикатів і готової продукції.

100. Нормативний рівень запасів – розрахункова величина запасів, яка досягається під час чергової закупівлі.

О

101. Односторонні логістичні операції операції, не пов'язані з переходом права власності на продукцію і страхові ризики, виконуються всередині логістичної системи.

102. Операційний матеріальний потік потік матеріальних ресурсів щодо конкретних логістичних операцій.

103. Оптимальний (економічний) розмір замовлення показник, що виражає потужність матеріального потоку, направленого постачальником за замовленням споживача, який забезпечує для останнього мінімальне значення суми двох логістичних складових: транспортно-заготівельних витрат і витрат на формування і зберігання запасів.

104. Оферта – письмова заява продавця про бажання укласти договір купівлі-продажу.

105. Оферта вільна – пропозиція без зобов'язань, які пов'язують продавця; оформляється на ту саму партію товарів кільком покупцям.

106. Оферта тверда – пропозиція продавця на певну партію товару лише одному можливому покупцеві із зазначенням терміну, протягом дії цієї пропозиції.

П

107. Перевезення – переміщення вантажів, товарів або пасажирів. Розрізняють сухопутні (залізничні і автомобільні), водні (річкові і морські), повітряні перевезення, також транспортування рідини та газу виконуються трубопровідним транспортом. За територіальною ознакою розрізняють міжнародні і внутрішні (каботажні) перевезення. Детальніше поняття перевезення розкриває термін транспортування.

108. Підготовчі (буферні) запаси частина виробничого (товарного) запасу, призначена для підготовки матеріальних ресурсів і готової продукції до виробничого або особистого споживання, їх наявність викликана необхідністю виконання певних логістичних операцій з приймання, оформлення, завантаження, розвантаження, додаткової підготовки до споживання.

109. Планова інформаційна система система, яка створюється на адміністративному рівні управління і служить для прийняття довгострокових рішень стратегічного характеру.

110. Планування та управління виробництвом підсистема підприємства, яка приймає матеріальний потік від підсистеми закупівель й управляє ним у процесі виконання різних технологічних операцій, що перетворюють предмет праці в продукт праці.

111. Послуга – це чия-небудь дія, яка приносить користь, допомогу іншій особі (фірмі).

112. Потікце сукупність об'єктів, що сприймаються як одне ціле. Вона існує як процес на деякому часовому інтервалі і вимірюється в абсолютних одиницях за певний період часу.

113. Поточні (регулярні) запаси основна частина виробничих і товарних запасів, які призначені для забезпечення неперервності процесу виробництва і збуту між двома черговими постачаннями.

114. Потужність матеріального потоку – обсяги продукції, які переміщуються за одиницю часу.

115. Продуктовий матеріальний потік – потік, об'єктом вивчення (аналізу, планування) якого є переміщення конкретних продуктів і засобів праці.

 

 

Р

116. Реекспорт (реекспорт товарів) продаж іноземним об'єктам господарської діяльності та вивезення за межі України товарів, які були раніше

імпортовані на територію України.

117. Ризикиможливі несприятливі події, в результаті яких учасники ЗЕД можуть зазнати збитків, майнових втрат.

118. Рівень розподілу логістичного потоку – будь-який посередник, учасник логістичної системи, який виконує розподільчі функції, трансформуючи матеріальні потоки в процесі їх просування до кінцевого пункту призначення.

119. Розвантаження – один із процесів, який здійснюється на розвантажувальному пункті, і який охоплює переміщення вантажу з транспортного засобу, як правило, до місця зберігання з оформленням відповідних товаросупроводжувальних та складських документів. На сучасних складах перед переміщенням до ділянки зберігання вантаж надходить на, так звану «виставку» – частину операційної ділянки складу, де відбувається тимчасове зберігання товарів після розвантаження, чи підготовлене до відправлення замовлення в очікуванні завантаження (логістичне).

120. Розвиток постачальника виявлення позицій постачальника, за якими необхідно досягнути поліпшене у даний момент або в перспективі для потреб даного підприємства, а також визначення комплексу заходів, необхідних для поліпшення взаємного співробітництва.

121. Розподільча логістика – управління транспортуванням, складуванням та іншими матеріальними і нематеріальними операціями, які здійснюються в процесі доставки готової продукції до споживача згідно з інтересами і вимогами останнього, а також передачі, зберігання й обробки відповідної інформації.

122. Розподільча мережа – сукупність каналів розподілу.

123. Розподільчий центр складський комплекс, який отримує товари від підприємств виробників або від підприємств оптової торгівлі (наприклад, які знаходяться в інших регіонах країни або за кордоном) і розподіляє їх більш дрібними партіями замовникам (підприємствам дрібнооптової та роздрібної торгівлі) через свою або їх товаропровідну мережу.

124. Розрахункові ціни ціни, застосовувані в контрактах на нестандартне обладнання, яке виробляється, як правило, за індивідуальними замовленнями; розраховуються й обґрунтовуються постачальником для кожного конкретного замовлення з урахуванням технічних і комерційних умов контракту.

С

125. Світові ціниціни великих експортно-імпортних операцій, які здійснюються в основних центрах світової торгівлі на умовах готівкового платежу у ВКВ, а обрані ринки регулюються загальним (а не спеціальним) торговельно-політичним режимом.

126. Сезонні запаси запаси матеріальних ресурсів і готової продукції, створювані та підтримувані за очевидних сезонних коливань попиту або характеру виробництва, транспортування.

127. Селективний розподіл є «золотою серединою» між методами інтенсивного та ексклюзивного розподілу.

128. Сервіскомплекс послуг, які надаються в процесі замовлення, купівлі, постачання і подальшого обслуговування продукції.

129. Сировинаприродні, антропогенні або техногенні речовини та матеріали, з яких безпосередньо виробляється продукція. Зазвичай сировиною не називають складні високотехнологічні вироби, для яких використовують терміни комплектуючі тощо.

130. Система КАNBАN система керування виробництвом і постачанням, розроблена в Японії (фірмою "Тойота") з використанням методів логістики. Основними принципами функціонування системи є своєчасна поставка продукції замовникові, посилений контроль за якістю продукції всіх етапів виробництва, ретельне налагодження встаткування, виключаючи випуск браку, скорочення числа постачальників комплектуючих виробів, максимальне наближення підприємств суміжників до місця розташування головного, як правило, складального заводу.

131.Система постачання “точно у строк” це система організації постачання, яка ґрунтується на синхронізації процесів доставки матеріальних ресурсів у необхідній кількості й на той момент, коли ланки логістичної системи їх потребують, з метою мінімізації витрат, пов’язаних із створенням запасів.

132. Система управління запасами сукупність правил і показників, які визначають момент часу й обсяг закупівлі продукції для поповнення запасів.

133. Системний матеріальний потік матеріальний потік, який циркулює в цілому у логістичній системі, його параметри визначаються шляхом додавання дільничних матеріальних потоків.

134. Системний підхід методологія наукового пізнання, в основі якої лежить розгляд об'єктів як систем, що дозволяє побачити досліджуваний об'єкт як комплекс взаємопов'язаних підсистем, об'єднаних спільною метою, розкрити його інтегративні властивості, а також внутрішні та зовнішні зв'язки.

135. Складце будівля, споруда, призначена для приймання, розміщення і зберігання товарів, які надійшли, підготовки їх до споживання і відправки споживачу.

136. Склад буферних запасів склад, який призначений для забезпечення виробничого процесу.

137. Склад зберігання склад, який забезпечує збереженість і захист складованих виробів.

138. Склад комісіонування склад, призначений для формування замовлень відповідно до специфічних вимог клієнтів.

139. Склад перевалки вантажів (термінал) склад, розташований у транспортних вузлах.

140. Складські запаси запаси продукції, які знаходяться на складах різного типу і рівня певних ланок логістичної системи, як внутрішньо фірмових, так і логістичних посередників.

141. Складуванняце дії з утримання матеріальних цінностей на складі. Належить до логістичної підсистеми зберігання, яке є ширшим поняттям, оскільки охоплює інші операції з переробки товарів на складах: розвантаження, приймання, сортування, постановка на власне зберіганні, виймання, комплектація, завантаження , документальне оформлення всіх операцій.

142. Спекулятивні запаси запаси, які створюються для захисту від можливого підвищення цін на матеріальні ресурси або введення протекційних квот і тарифів.

143. Спеціальна (вільна) економічна зона частина території України, на якій встановлюються і діють спеціальний правовий режим економічної діяльності та спеціальний порядок застосування і дії законодавства України.

144. Спеціальна економічна зона територія, в межах якої відповідним законом України встановлюється і діє спеціальний правовий режим господарської діяльності та спеціальний порядок застосування і дії законодавства України.

145. Спеціальна митна зона митний режим, згідно з яким до товарів, які ввозяться на території спеціальних (вільних) економічних зон з-за меж митної території України або вивозяться з територій зазначених зон за межі митної території України, не застосовуються заходи тарифного та нетарифного регулювання, якщо інше не передбачене законом.

146. Споживачфізична особа, яка купує, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.

147. Страхові (гарантійні) запаси запаси, які призначені для безперервного постачання споживача за умови непередбачених обставин.

148. Сукупні матеріальні запаси запаси, які є об'єктом оптимізації логістичного управління з погляду загальних витрат і містять у собі запаси у постачанні, виробничі запаси і товарні запаси.

Т

149. Тарифна ставка встановлена автотранспортним підприємством ціна виконаної послуги.

150. Тарифна схема встановлений для певної ситуації порядок розрахунку за перевезення вантажів.

151. Технологічна карта форма документації, яка відображає детальну поопераційну розробку складського технологічного процесу із зазначенням технічних засобів, витрат часу на його виконання.

152. Технологічний графік – розклад, який передбачає виконання складських операцій у часі (протягом зміни, доби).

153. Товарні (збутові) запаси – запаси готової продукції, транспортні запаси, які знаходяться на складах готової продукції фірми виробника і в дистрибутивній мережі, призначені для задоволення попиту споживачів (продажу).

154. Точка замовлення – мінімальний (контрольний) рівень запасів продукції, за умови настання якого необхідно їх поповнення.

155. Транзит товарів – переміщення товарів, вироблених за межами України, через територію України без будь-якого їх використання на цій території.

156. Транспорт загального користування (магістральний) – галузь народного господарства, яка задовольняє потреби всіх галузей народного господарства і населення в перевезеннях вантажів і пасажирів.

157. Транспорт незагального користування – внутрішньовиробничий транспорт, а також транспортні засоби всіх видів, які належать нетранспортним підприємствам, є, як правило, складовою частиною яких-небудь виробничих систем і повинні бути органічно в них вписані.

158. Транспортна логістика – логістика, яка вирішує комплекс задач, пов'язаних з організацією переміщення вантажів транспортом загального користування.

159. Транспортне забезпечення ЗЕД – система технічних, технологічних елементів, економічних, комерційно-правових, організаційних чинників, методів управління транспортними операціями у сфері виробництва, обігу та споживання товарів, які переміщуються між країнами.

160. Транспортні витрати – це всі затрати з доставки товару від продавця до покупця, які включають вартість фрахту (перевезення), страхування, навантаження розвантаження, упакування/розпакування та інші супутні витрати.

161. Транспортні запаси (запаси у дорозі, транзитні запаси) – запаси матеріальних ресурсів, незавершеного виробництва або готової продукції, які знаходяться в процесі транспортування від однієї ланки логістичної системи до іншої або в межах однієї ланки логістичної системи.

162. Транспортування – ключова комплексна активність, пов'язана з переміщенням матеріальних ресурсів, незавершеного виробництва або готової продукції певним транспортним засобом логістичним ланцюгом, і яка, в свою чергу, складається з комплексних та елементарних активностей, включаючи експедирування, вантажопереробку, пакування, передачу прав власності на вантаж, страхування, тощо.

163. Транспортування (англ. transportation) – це процес переміщення людей, вантажів, сигналів і інформації з одного місця в інше. В логістиці транспортування розглядається як процес переміщення людей та вантажів, або перевезення. Розглядають транспортування технологічне (внутрішнє) та зовнішнє. Також для опису процесу переміщення використовується термін «перевезення».

164. «Тягнуча» внутрішньовиробнича логістична система – система організації виробництва, у якій деталі і напівфабрикати подаються на наступну технологічну операцію з попередньої в міру необхідності.

У

165. Угода – дія , спрямована на встановлення , зміну або припинення правовідносин юридичних і фізичних осіб, у тому числі з господарських питань у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Практикуються односторонні господарські угоди ( заповіт , дарування , доручення на певні дії) і взаємні, що припускають участь двох або більше осіб. В останньому випадку угода одержує форму договору, контракту, в тому числі контракту зовнішньоторговельного. Угода зовнішньоторговельна може бути укладена в усній або письмовій формі, остання буває простий або нотаріально засвідченої.

166. Унімодальне транспортування - доставка вантажу одним видом транспорту.

167. Управління ланцюгом поставок (англ. supply chain management) – це планування, створення та контроль за потоками інформації й матеріалів в ланцюгу постачання з метою задоволення потреб клієнтів з максимальною ефективністю. Отже, логістика є наукою й практикою управління ланцюгами поставок (постачання).

 

Ц

168. Централізована розподільча система – система, у якій розподільчий центр направляє товари, виготовлені підприємством-виробником, кінцевим або проміжним споживачам у різні регіони країни (оптовим чи дрібнооптовим посередникам або безпосередньо в роздрібну торгову мережу).

169. Ціни, які публікуються – ціни, які відображають рівень світових цін та оприлюднюються у спеціальних джерелах інформації: ціни аукціонів, біржові котирування, ціни статистичних довідників, ціни укладених контрактів, ціни пропозиції великих фірм.

Ш

170. «Штовхальна» внутрішньовиробнича логістична система – система організації виробництва, у якій предмети праці, які надходять на виробничу ділянку, безпосередньо цією ділянкою в попередньої технологічної ланки не замовляються.


Modifié le: Monday 3 October 2022, 15:24