НУКЛЕЇНОВІ КИСЛОТИ, ПОЛІНУКЛЕОТИДИ

гетерополімери, їхніми мономерами є мононуклеотиди. Мононуклеотид складається з азотистої основи і рибози в РНК (або дезоксирибози в ДНК) - разом вони складають нуклеозид,і залишку фосфатної кислоти.

У нуклеопротеїдах молекула простого білка пов'язана з нуклеїновою кислотою, яку можна розглядати як полімер, що є за структурою складним полінуклеотидом. Єдиним типом зв'язків між мононуклеотидами є 3,5-фосфодиефірний зв'язок, який з'єднує 3-гідроксильну групу пентози одного мононуклеотиду з 5-гідроксильною групою пентози іншого мононуклеотиду.

У складі нуклеїнових кислот мононуклеотиди зв'язані 3,5-диефірними зв'язками між D-дезоксирибозами сусідніх мононуклеотидів через залишок фосфатної кислоти.Всі існуючі в природі нуклеїнові кислоти відносяться або до рибонуклеїнових кислот (РНК), або до дезоксирибонуклеїнових кислот (ДНК) залежно від того, який у них міститься вуглевод - рибоза або дезоксирибоза. Крім того, вони відрізняються піримідиновими основами: до ДНК входить тімін, а в РНК - урацил. Обидва типи нуклеїнових кислот (РНК і ДНК) містять незначне число модифікованих, шляхом метилювання, пуринових і піримідинових основ.

» Глосарій