МІТОХОНДРІЯ

органоїд еукаріот, забезпечує організм енергією. Будова і розміри М. надзвичайно різноманітні. М. часто розгалужуються, утворюючи сітки (в м'язових волокнах). М. деяких клітин безперервно рухаються і змінюють форму. Довжина М. варіює, досягаючи 10 мкм, діаметр у середньому 0,2-1 мкм. Число М. у клітині коливається від 1 до 100 000.                    

М. складається з матриксу, оточеного внутрішньою мембраною, міжмембранного простору і зовнішньої мембрани. У матриксі локалізовані кільцеві молекули мітохондріальної ДНК, специфічні іРНК, тРНК і рибосоми (прокаріотного типу), відмінні від цитоплазматичних; часто зустрічаються гранули солей кальцію, магнію; тут відбувається автономний біосинтез білків, які входять до складу внтурішньої мембрани М., а також окиснення і синтез жирних кислот.

Внутрішня мембрана складається в основному з білків (70%), фосфоліпідів (тільки 20%) та ін.; вона утворює випини (гребені), або трубчасті вирости - крісти, володіє суворою специфічною проникністю і системами активного транспорту. Зовнішня мембрана - гладенька, товщиною 6-7 нм, складається з білків (15%) і фосфоліпідів (85%), володіє неспецифічною проникністю для більшості речовин з мол.м. менше 10 000. Основна функція М. - утворення енергії (біля 95% в клітині тварин і дещо менше в рослинній). Джерело енергії у М. - процеси біологічного окиснення(тканинного чи клітинного дихання), що розпочинаються з окиснення утвореної в цитоплазмі у процесі гліколізу піровиноградної кислоти і завершується утворенням СО2 і Н2О. Перший етап - розщеплення пірувату і реакцій циклу трикарбонових кислот - відбувається в матриксі, другий етап - перенос електронів від Гідрогену у ланцюзі дихальних ферментів на Оксиген і синтез АТФ, тобто окиснювальне фосфорилювання - у внутрішній мембрані. Електрохімічний потенціал виникає в результаті роботи ланцюга переносу електронів.

» Глосарій