ІНСУЛІН

білковий гормон. Синтезується у підшлунковій (панкреатичній) залозі. Молекула І. складається із двох поліпептидних ланцюгів (51 амінокислотних залишків), сполучених двома дисульфідними мостиками, присутність яких необхідна для проявлення гормональної активності.

У сироватці крові присутній у вільному або зв'язаному (комплекс І. з іншими білками крові, зокрема з трансферином) стані. І. - універсальний анаболічний гормон. Один з найбільш важливих фізіологічних ефектів І. - пониження рівня цукру в крові (підвищує проникність клітинних мембран для глюкози, сприяє її переходу в тканини, стимулює біосинтез глікогену з глюкози у печінці і м'язах, затримує розпад глікогену в печінці). І. забезпечує нормальне окиснення глюкози в циклі трикарбонових кислот, сприяє утворенню макроергічних сполук і підтримання енергетичного балансу клітин. Обумовлює переважання синтезу білків і жирних кислот над їх розпадом, сприяє переходу вуглеводів у жирні кислоти і утворенню жирів.

Підвищена секреція І. у деяких ссавців призводить до настання сезонної сплячки, яка зв'язана з гіпоглікемією. Найбільш активно метаболізм І. відбувається у печінці, а також у м'язах, жирових тканинах, у нирках і плаценті. Фізіологічний антагоніст І. у регуляції вуглеводного обміну - глюкагон. Нестача І. в організмі зумовлює виникненню цукрового діабету. Препарати І., одержані із підшлункових залоз забійних тварин.

» Глосарій