Лекція 3. Фізіологія серця і кровообігу, дихання

Загальна характеристика серцево-судинної системи

Серцево-судинна система складається з тісно пов’язаних між собою систем крово- і лімфообігу. В свою чергу, вони складаються із системи замкнених судин, які об’єдну­ються при впаданні лімфатичних стовбурів у краніальну порожнисту вену. Вміст судин — кров і лімфа є основною функціональною частиною серцево-судинної системи і в своїй головній функції (участь в обміні речовин) тісно пов’язані з тканинною рідиною. Виходя­чи з капілярів, складові частини плазми крові й лімфи входять до складу тканинної ріди­ни, і навпаки, тканинна рідина, всмоктуючись у капіляри, стає складовою частиною кро­ві й лімфи. Тканинна рідина, кров і лімфа є внутрішнім середовищем організму тварини і становлять до 50% маси тіла, на частку крові при цьому припадає 7—8%. Ці рідини до­сить чітко реагують на вплив зовнішнього середовища на організм тварини. На цьому грунтується широке використання крові в клінічних та наукових дослідженнях.
Клітини крові й лімфи живуть недовго і тому постійно замінюються новими клітина­ми завдяки діяльності кровотворних органів; червоного кісткового мозку, тимуса, селе­зінки, лімфовузлів. Водночас органи кровотворення становлять систему органів імунно­го захисту організму тварини.

Система органів кровообігу

Кровообіг — це рух крові по замкненій кровоносній системі організму тварини, яка складається із системи кровоносних судин (артерій, вен і капілярів); крові, що запов­нює ці судини; серця, робота якого забезпечує постійну течію крові по судинах, а та­кож кровотворних органів, в яких утворюється кров.
Артеріями називаються судини, по яких тече кров від серця, а венами — судини, по яких кров тече до серця. Кінцевими розгалуженнями артерій є артеріоли, прекапіляри та капіляри. Потім артеріальні капіляри переходять у венозні капіляри, а останні — у вену ли й вени. Артерії та вени відіграють роль провідних трубок, по яких тече кров, а капіляри становлять мікроциркулярне русло організму, де відбувається обмін речовин і газів між кров’ю та клітинами й тканинами організму тварини.


Серцево-судинна система виконує в організмі такі основні функції:

  • транспортну, терморегуляції, 
  • видільну, 
  • захисну, 
  • бере участь в обміні речовин, 
  • гуморальній регуляції (завдяки транспортуванню гормонів та інших біологічно активних речовин), 
  • підтримує сталість внутрішнього середовища — гомеостаз.

Робота серцево-судинної системи тісно пов’язана з функціями органів дихання, травлення, сечовиділення та нервової системи.
Центральним органом системи кровообігу є серце.


Серце (сог) — це м’язовий порожнистий орган конусоподібної форми, завдяки ритмічним скороченням якого забезпечується постійна течія крові по великому і мало­му колах кровообігу.
Розміщене серце в середостінні грудної порожнини, більше в лівій частині грудної клітки, в межах між 3-м і 5-м ребрами (рис. 12, кольорова вкладка). Своєю верхівкою серце спрямоване вниз і назад, а основою — вгору та вперед.
Маса серця становить, кг: у коней — 3—6, у свиней — 0,2 -0,4 , у великої рогатої худоби — 2—3.

Будова серця

Двома поздовжніми борознами зовні та м’язовою перегородкою всередині серце поділяється на праву й ліву половини. Кожна половина складається з двох камер: вер­хньої — передсердя (atrium) і нижньої — шлуночка (ventriculus), які з’єднуються між собою атріовентрикулярними, або передсердно-шлуночковими, отворами. У праву поло­вину серця надходить венозна кров (насичена вуглекислим газом), а в ліву — артері­альна кров (насичена киснем). Поперек серця проходить вінцева борозна, що є межею між передсердями і шлуночками. Зовні розміри лівого шлуночка значно більші, ніж пра­вого. Це пов’язано з більшою товщиною його стінки. У поздовжніх і вінцевих борознах проходять серцеві судини та відкладається жирова тканина.
Передсердя порівняно з шлуночками є тонкостінними камерами, які мають випини — вушка (праве й ліве). У порожнину правого передсердя впадають дві великі вени орга­нізму — краніальна і каудальна порожнисті вени, які доставляють сюди від тканин і ор­ганів усього тіла венозну кров. Поряд з порожнистими венами в праве передсердя впа­дають також серцеві вени, які доставляють венозну кров від серця. У порожнину лівого передсердя впадають 4—7 легеневих вен, які доставляють артеріальну кров. Через атріовентрикулярні отвори кров потрапляє в шлуночки, а звідти — в артерії. З лівого шлу­ночка виходить головна артерія тіла — аорта, яка доставляє до всіх органів організму артеріальну кров (насичену киснем і поживними речовинами). З правого шлуночка ви­ходить стовбур легеневої артерії, по якій тече до легень венозна кров.


Рух крові в серці і по судинах забезпечується послідовними скороченнями (систола) і розслабленнями (діастола) передсердь та шлуночків серця. Ритмічність роботи серця зумовлена так званою провідною системою серця, яка складається з синусного і атріовентрикулярного вузлів, атріовентрикулярного пучка (пучка Гіса) та волокон Пуркіньє. Усі ці утвори побудовані з провідної серцевої м’язової тканини, клітини якої бідні на спеціальні органели — міофібрили. Стінка серця складається з трьох оболонок: внутрішньої — ендокарда, середньої — міокарда і зовнішньої — епікарда. Крім того, серце знаходиться в серцевій сумці — пе­рикарді. Ендокард побудований з тонкого шару щільної сполучної тканини, яка з боку порожнин серця вистелена ендотелієм. Міокард побудований з поперечносмугастої ро­бочої серцевої м’язової тканини. Клітини цієї тканини — кардіоміоцити — у своїй цито­плазмі містять багато спеціальних органел — міофібрил, з якими пов’язана скоротли­вість цієї тканини. Скорочення м’язів серця координується імпульсами, які виникають автономно спо­чатку в синусному вузлі правого передсердя, потім поширюються в атріовентрикулярний вузол перегородки передсердь, пучок Гіса і волокна Пуркіньє, а від них — до м’я­зів серця. Під впливом цих імпульсів послідовно збуджуються і скорочуються м’язи пе­редсердь і м’язи шлуночків. На частоту виникнення хвиль збудження впливають пара­симпатична і симпатична нервова система, під дією якої робота серця то сповільнюєть­ся, то прискорюється.

Серце живиться поживними речовинами, які надходять до нього з кров’ю від аор­ти по правій і лівій вінцевих (коронарних) артеріях, що лежать у вінцевій борозні. Три серцеві вени відводять венозну кров зі стінок серця в його праве передсердя.
Міокард лівого шлуночка в 2—5 разів товщий від правого, це зумовлено роботою лівого шлуночка, який забезпечує течію крові по великому колу кровообігу, сприяє утво­ренню в аорті тиску крові, необхідного для її руху по судинах.
Епікард побудований з одношарового плоского епітелію (мезотелію) з прошарком пухкої сполучної тканини. Це так званий вісцеральний листок плеври, парієтальний лис­ток якої вкриває перикард — серцеву сумку, в порожнині якої міститься незначна кіль­кість серозної рідини. Сполучнотканинну основу серця становлять чотири фіброзних кільця: два з них від­окремлюють м’язи передсердь від м’язів шлуночків, два інших утворюють стінку отвору аорти та легеневої артерії.

У фіброзному кільці аорти великої рогатої худоби розміщені дві кістки серця, у ко­ня — 2—3 хрящі, у свиней один хрящ. У фіброзних кільцях розміщений клапанний апа­рат серця, що забезпечує течію крові в одному напрямку. Клапанний апарат серця складається зі стулкових клапанів, що лежать у фіброзних кільцях атріовентрикулярних отворів, і півмісяцевих кишенькових клапанів, розміщених у фіброзних кільцях отворів аорти та легеневої артерії. Тристулковий клапан перекриває правий, а двостулковий (мітральний) — лівий атріовентрикулярні отвори. Кожний стулковий клапан має вигляд пластинки, яка закріплюється по краю отвору. З обох боків клапани вистелені ендоте­лієм. З боку передсердь поверхня клапанів гладенька, а з боку шлуночків від неї відхо­дять сухожильні нитки (струни), які закріплюються на сосочкоподібних м’язах шлуноч­ків. Ці м'язи під час скорочення натягують сухожильні струни і не допускають вивертан­ня стулкових клапанів у порожнину передсердь. Півмісяцеві клапани — це подвоєння внутрішньої оболонки судин у формі кишеньок. Ці кишеньки при зворотній течії крові за­кривають отвори аорти і легеневої артерії.

Кола кровообігу

В організмі тварин кров циркулює по замкненій системі кровоносних судин вели­кого та малого кіл кровообігу.
Шлях течії крові від місця виходу аорти з лівого шлуночка серця через капілярну сітку тіла до впадіння порожнистих вен у праве передсердя називається великим, колом кровообігу, а шлях течії крові від місця виходу легеневої артерії з правого шлуночка че­рез легені до впадіння легеневих вен у ліве передсердя — малим, або легеневим, колом кровообігу. По судинах великого кола кровообігу до клітин і тканин органів тіла достав­ляються поживні речовини й кисень і відводяться кінцеві продукти обміну речовин та вуглекислий газ. Під час течії крові по судинах малого кола кровообігу відбувається звільнення її в легенях від вуглекислого газу та збагачення киснем.
Постійне поповнення крові поживними речовинами відбувається за рахунок всмок­тування їх зі шлунка і кишок. Кінцеві продукти обміну речовин доставляються кров’ю до нирок і потових залоз шкіри, а потім у складі сечі і поту виводяться з організму назовні.


Будова стінки кровоносних судин

Стінка артерій і вен складається з трьох оболонок: внутрішньої — інтими, середньої — медії і зовнішньої — адвентиції.
Артерії мають товщі стінки, ніж вени. Стінки артерій характеризуються високою пружністю, еластичністю і міцністю. Це зумовлено необхідністю протистояти значному тиску крові в артеріях, особливо у великих, що відходять від серця.
Залежно від будови середньої оболонки розрізняють артерії еластичного, м’язово­го та змішаного типів.


В артеріях еластичного типу інтима складається з шару ендотеліальних клітин, підендотеліального шару з пухкої сполучної тканини, відокремленого від ендотелію ба­зальною мембраною, і шару еластичних волокон, що переплітаються. Середня оболонка складається з великої кількості еластичних волокон щільної сполучної тканини, які переплітаються з клітинами гладенької м’язової тканини.
Зовнішня оболонка складається з пухкої сполучної тканини, в якій розміщені суди­ни, що живлять стінку артерії, і нерви. До артерій еластичного типу відносять аорту, ле­геневу артерію, стовбур сонних артерій. У міру віддалення від серця і розгалуження артерій їх діаметр зменшується, тиск крові падає, в стінках артерій все більше розвивається м’язової тканини і менше елас­тичних волокон.

В артеріях м'язового типу інтима складається з трьох шарів ендотелію, підендотелію та внутрішньої еластичної мембрани. Середня оболонка товста і складається з пуч­ків міоцитів гладенької м’язової тканини, в результаті скорочення яких змінюється тонус і просвіт артерій. Між пучками міоцитів розміщені еластичні волокна. На межі із зовніш­ньою оболонкою розміщена зовнішня еластична мембрана. До артерій м’язового типуналежать більшість артерій, які несуть кров до внутрішніх органів і кінцівок.
Артерії змішаного типу за будовою стінки займають проміжне положення між ар­теріями еластичного і м'язового типів. У середній оболонці цих артерій порівну розмі­щені еластичні волокна й пучки м'язових клітин.

Вени порівняно з артеріями мають тоншу стінку і більший просвіт. Стінка вен скла­дається з тих самих оболонок, що й стінка артерій. Однак в інтимі вен немає внутрі­шньої еластичної мембрани. Середня оболонка у венах розвинена слабше, ніж в арте­ріях, і складається як з еластичних волокон, так і з гладенької м’язової тканини. Залеж­но від будови середньої оболонки розрізняють вени м’язового і безм’язового типів.
Вени м'язового типу розміщені на кінцівках, де кров рухається догори, інтима цих вен тоненька і має кишенькові клапани, які перешкоджають зворотній течи крові. Се­редня оболонка складається з пучків клітин гладенької м’язової тканини і пучків колаге­нових волокон щільної сполучної тканини.
Зовнішня оболонка вен побудована з пухкої сполучної тканини і містить у своєму складі нерви та судини судин.
Вени безм'язового типу мають ще тоншу стінку, яка складається тільки з ендотелію і сполучної тканини. До цього типу належать вени мозкових оболонок, сітківки ока, кіс­ток, селезінки.

Стінка капілярів складається з ндотеліальних клітин, розміщених на базальній мембрані, і перицитів. Діаметр більшості капілярів становить 4—8 мкм. У печінці, селе­зінці, червоному кістковому мозку капіляри мають діаметр до 50 мкм і називаються си­нусоїдними. У капілярах відбувається обмін речовин і газів між кров’ю та клітинами й тканинами органів тіла тварини.

Загальні закономірності ходу та розгалуження судин

Розміщення судин в організмі тварини підпорядковане певним закономірностям. Усі кровоносні судини прохо­дять поряд з нервами, утворюючи судинно-нервові пучки. Кожний такий пучок складаєть­ся з артерії, вени, нерва (так звана тріада) і кількох лімфатичних судин. Назви артерії, ве­ни та нерва в одному судинно-нервовому пучку можуть бути однаковими або різними. Основні артерії проходять магістралями, тобто найкоротшим шляхом, тому лежать у тулубі на вгнутій поверхні хребта, а в кінцівках — всередині кутів суглобів.
По шляху від магістралей відходять судини до всіх органів, що лежать близько. Ді­лянки галуження бічних гілок магістралей постійні. Діаметр гілок відповідає розмірам і функції органів, які вони живлять.

Розрізняють кілька типів галуження судин.

  • Магістральний тип галуження характе­ризується тим, що від магістральної судини послідовно відходять бічні гілки. Так відхо­дять артерії від аорти.
  • Дихотомічний тип галуження характеризується тим, що магіст­ральна судина розгалужується на дві однакові судини, від яких відходять потім судини меншого діаметра. Так поділяється стовбур легеневої артерії.
  • Розсипний тип галужен­ня характеризується тим, що від короткої магістральної судини відходить кілька вели­ких і дрібних гілок. Таке галуження характерне для артерій внутрішніх органів.

Галуження судин підпорядковане загальним закономірностям будови тіла: сегментованості, двосторонній симетрії та одновісності. Наприклад, судини тулуба проходять по сегментах і є парними (міжреберні, поперекові, крижові). У рухомих частинах тіла магістральні судини мають обхідні шляхи, або колатералі, які здійснюють кровопоста­чання в разі утруднення течії крові основними судинами.
Колатеральні судини анастомозують (з’єднуються) або з однією магістраллю, або одна з одною. На особливу увагу заслуговують артеріо-венозні анастомози, які з’єдну­ють дрібні артерії з венами до утворення між ними капілярної сітки. Під впливом нерво­вих імпульсів артеріо-венозні анастомози даного органа або звужуються під час його роботи, або, навпаки, розширюються після припинення роботи.

Важливу особливість має система ворітної вени печінки. Ворітна вена збирає кров з шлунка, кишок, підшлункової залози та селезінки і несе її не відразу до серця, а спо­чатку до печінки. У печінці ворітна вена розгалужується до капілярів, які пронизують пе­чінкові часточки. Кров, проходячи через балки печінкових клітин, звільняється від ток­сичних речовин і тече потім у центральні вени печінкових часточок, а з них — у печін­кові вени. Останні впадають у задню порожнисту вену великого кола кровообігу.


Особливості системи кровообігу плода

Серцево-судинна система плода має свої особливості. Під час внутрішньоутробного періоду розвитку плода його мале (легеневе) коло кровообігу не функціонує, а за­мість нього функціонує плацентарне коло кровообігу, яке забезпечує плід поживними речовинами і киснем за рахунок материнського організму. При цьому кров матері не змішується з кров’ю плода. Завдяки скороченню серця плода кров, збагачена в пла­центі поживними речовинами й киснем, надходить у його організм по пупковій вені, що йде в печінку. Тут ця кров змішується з кров'ю ворітної вени, багатою на вуглекислий газ. У деяких тварин (собак і великої рогатої худоби) від пупкової вени до впадання її в печінку відгалужується венозна протока, якою частина артеріальної крові, обминувши печінку, відразу потрапляє в каудальну порожнисту вену. Тут вперше змішується артеріальна кров з венозною кров’ю плода.

З каудальної порожнистої вени кров надходить у праве передсердя і вдруге змішу­ється з венозною кров’ю, яка надходить сюди з краніальної порожнистої вени. З пра­вого передсердя більша частина крові крізь овальний отвір у міжпередсерцевій пере­городці переходить у ліве передсердя, а менша частина — крізь атріовентрикулярний отвір — у правий шлуночок серця. З правого шлуночка кров виштовхується в легеневу артерію, але в зв’язку з тим, що легені в плода не функціонують, то більша частина кро­ві через особливу артеріальну (боталлову) протоку потрапляє в аорту.

У ліве передсердя крім крові, яка надійшла сюди крізь овальний отвір, потрапляє кров з легеневих вен, потім звідси кров потрапляє в лівий шлуночок серця, а з нього — в аорту, де до неї приєднується кров з артеріальної протоки — це трете змішування крові в плода. Від черевної аорти відходять пупкові артерії, які, проходячи крізь пупко­вий отвір, стикаються з пупковими венами та сечовою протокою, утворюючи пупковий канатик, йдуть до плаценти і там розгалужуються до капілярів. Цими артеріями до пла­центи надходить змішана кров, у якій міститься значна кількість продуктів обміну речо­вин і вуглекислий газ плода.


Під час народження пупковий канатик, або пуповина, маляти розривається, кров по пупкових венах і артеріях перестає надходити і в правому передсерді різко падає кро­в’яний тиск. З першим вдихом легені розправляються і по легеневій артерії кров спря­мовується до легень, обминаючи артеріальну протоку. Повертаючись від легень силь­ним струменем у ліве передсердя, кров спричинює підвищення тиску в лівому пере­дсерді, внаслідок цього закривається і зарощується клапан овального отвору. Так по­чинають функціонувати мале і велике кола кровообігу. У новонародженого маляти пупкова вена і пупкові артерії припиняють функціонува­ти, редукуються і перетворюються на зв’язки.

Система органів лімфообігу

Система органів лімфообігу функціонально тісно пов’язана з системою органів кро­вообігу. На відміну від кровоносної, лімфатична система не утворює замкненого кола, вона починається сліпо лімфатичними капілярами в міжклітинних просторах, які потім переходять у лімфатичні судини й протоки, що впадають у краніальну порожнисту вену великого кола кровообігу. До складу лімфатичної системи крім капілярів, судин, проток і лімфи, яка тече по них, входять також лімфатичні вузли. Отже, лімфатична система до­ повнює собою систему органів кровообігу і виконує дренажну, очисну, захисну, крово­творну, імунну й живильну функції. Внаслідок фільтрування плазми крові крізь стінки кровоносних капілярів утворюєть­ся тканинна рідина, яка постійно омиває клітини органів, віддаючи їм необхідні пожив­ні речовини та кисень і забираючи від них продукти розпаду, вуглекислий газ, що утво­рюється в процесі обміну речовин. Тканинна рідина з міжклітинних просторів частково всмоктується у венозні капіля­ри, більша ж її частина відводиться лімфатичними капілярами і називається лімфою.

Лімфа — це прозора рідина жовтуватого кольору, яка за складом подібна до крові. На відміну від крові, в лімфі переважають лейкоцити (лімфоцити, моноцити), а в складі плазми лімфи менше білків.
З лімфатичних капілярів органів лімфа надходить у приносні лімфатичні судини, які впадають у регіональні лімфовузли, потім з них по вивідних лімфатичних судинах по­трапляє в лімфатичні протоки, а від них — у передню порожнисту вену. Проходячи че­рез лімфовузли, лімфа в них фільтрується, очищується механічно й біологічно за учас­тю клітин ретикулярної тканини й лімфоцитів та моноцитів. Останні клітини поповнюють склад лімфи, що відтікає від лімфовузлів.
Рух лімфи по лімфатичних судинах забезпечується скороченням м’язової оболонки судин, наявністю в їх стінці клапанів, скороченням скелетних м’язів, присисною дією серця і грудної клітки. Стінка лімфатичних капілярів за будовою подібна до кровоносних капілярів і скла­ дається з одного шару ендотеліальних клітин, які не мають базальної мембрани. Лімфокапіляри не знайдені в головному мозку, епідермісі шкіри, склері й кришталику ока, плаценті.
Стінка лімфатичних судин і проток за будовою подібна до кровоносних судин і складається з трьох оболонок; під шаром ендотеліальних клітин знаходиться шар щіль­ної еластичної сполучної тканини та шар м’язової тканини. Внутрішня оболонка лімфа­тичних судин, які розміщуються вертикально в тілі тварини, має кишенькові клапани. Здопомогою цих клапанів лімфа рухається в одному напрямку.

ФІЗІОЛОГІЯ ДИХАННЯ

Дихання — сукупність складних фізіологічних процесів в організмі тварини, внаслідок яких відбувається використання кисню з навколишнього середовища і виділення в нього з організму вуглекислого газу. Дихання здійснюється через вентиляцію легень, дифузію газів у легенях, транспортування їх кров’ю, дифузію газів у тканинах, клітинне дихання.

В основі дихання лежать тканинні окисно-відновні процеси, які забезпечують обмін енергії в організмі.

У процесі дихання розрізняють

  • обмін повітря між навколишнім середовищем і альвеолами легень (зовнішнє дихання, або вентиляція легень);
  • транспортування газів кров’ю (кисню від легень до тканин і вуглекислого газу від тканин до легень);
  • клітинне дихання — споживання кисню клітинами і виділення ними вуглекислого газу.
Зовнішнє дихання

У ссавців зовнішнє дихання майже повністю здійснюється в легенях. Через шкіру і травний канал в стані спокою тварини надходить O2 і виділяється CO2 близько 1—2%, а під час напруженої роботи значно більше (у коней під час перегонів до 8—10%).

Обмін повітря між альвеолами легень і навколишнім середовищем здійснюється внаслідок ритмічних дихальних рухів грудної клітки (актів вдиху й видиху). Під час спокійного вдиху (інспірації) скорочуються зовнішні міжреберні вдихувальні м’язи, при цьому всі ребра піднімаються вгору і частково зміщуються вперед, об’єм грудної клітки збільшується в поперечному і поздовжньому напрямках. Розширенню грудної клітки вперед-назад сприяють скорочення м’язів діафрагми. Вона тисне на органи черевної порожнини, відтискуючи їх назад. Черевна стінка при цьому випинається; за її рухом можна визначити частоту дихання. За розширенням грудної клітки настає розширення легень, які досить легко розтягуються завдяки своїй еластичності. Тиск у легенях стає нижчим від атмосферного, і повітря через повітряні шляхи надходить у легені.

Після припинення акту вдиху настає акт видиху (експірації). Він здійснюється зазвичай пасивно внаслідок розслаблення вдихувальних м’язів і частково скорочення внутрішніх міжреберних видихувальних м’язів.

Грудна клітка завдяки власній масі і еластичності повертається до початкового стану. Розслаблюються також м’язи діафрагми, відтиснуті під час вдиху діафрагмою органи черевної порожнини подаються вперед, діафрагма стає більш опуклою. Об’єм грудної клітки зменшується, вона стискає легені і витискує з них повітря — здійснюється видих.

Під час активного видиху скорочуються внутрішні міжреберні м’язи, допоміжні дихальні м'язи і м’язи черевної стінки. Вдих відбувається значно швидше, ніж видих. У корів співвідношення вдиху до видиху становить 1:2.

У механізмі вдиху і видиху визначну роль відіграє еластична тяга легень — тобто постійне прагнення легень зменшувати свій об’єм. Вона зумовлена наявністю еластичних волокнинок у стінці легеневих альвеол і поверхневим натягом плівки, яка вкриває внутрішню поверхню альвеол.

Легені розміщені в грудній клітці, яка вкрита плеврою з двох листків. Один листок (парієтальний) прилягає до стінки грудної клітки, другий (вісцеральний) — до легень. Простір між цими листками — плевральна порожнина — заповнений рідиною.

В утробний період і відразу після народження грудна клітка росте швидше, ніж легені. Тому в плевральній порожнині установлюється від’ємний тиск. Якщо в альвеолах легень тиск дорівнює атмосферному — 760, то в плевральній порожнині він становитиме 745—754 мм рт. ст. Ці 10—30 мм і забезпечують розширення легень. Тиск у плевральній порожнині можна виміряти, якщо ввести в неї через грудну стінку ін’єкційну голку і з ’єднати її з водяним манометром.

Від’ємний тиск у плевральній порожнині має велике значення в механізмі дихання, він забезпечує розширення легень. Якщо порушити цілісність грудної стінки і повітря проникне у плевральну порожнину, то атмосферний тиск на зовнішню і внутрішню поверхні легень зрівняється, легені за рахунок еластичної тяги відразу спадуться і не повторюватимуть дихальних рухів грудної клітки. Це явище називають пневмотораксом. При двобічному пневмотораксі дихання припиняється, і тварина гине від задухи.

Типи і частота дихання

У тварин розрізняють три типи дихання: грудне, черевне і грудно-черевне. Грудне дихання здійснюється в основному скороченням міжреберних м'язів, черевне дихання — переважно внаслідок скорочення діафрагми, в грудно-черевному диханні беруть участь діафрагма і міжреберні м’язи. У сільськогосподарських тварин спостерігається грудно-черевне дихання, однак під час вагітності воно переходить у грудний тип.

Частота дихання за хвилину у тварин різних видів різна`. Частоту дихання визначають за рухами грудної або черевної стінки, а в коней і кролів — за рухом крил носа.

Частота дихальних рухів (за 1 хв в стані спокою ) 

Тварина

 

Частота дихання

 

Тварина, птиця

Частота дихання

 

Кінь

8 – 12

 

Кішка

 

10 – 25

 

Велика рогата худоба

10 – 30

Кріль

 

10 – 15

 

Вівця

 

8 – 20

 

Песець

 

18 – 48

 

Коза

 

10 – 18

 

Лисиця

 

14 – 30

Свиня

8 – 18

Норка

50 – 60

 

Верблюд

5 – 12

Курка

20 – 40

 

Собака

10 – 30

Гуска

10 – 30

 

Олень

8 – 16

Качка

16 – 30


Життєва ємність легень

У стані спокою тварини вдихають і видихають певний об’єм повітря. Цей об’єм називають дихальним повітрям. У овець і собак він становить у середньому 0 ,3 -0 ,5 , у коней — 5—6 л. Після спокійного вдиху тварини ще можуть вдихнути певний об’єм повітря, який називають додатковим повітрям. У овець і собак він дорівнює 0,5—1 л, у коней — 10—12 л. Повітря, яке тварина може ще видихнути після спокійного видиху, називають резервним. Його об’єм наближається до об’єму додаткового повітря. Сума об'ємів дихального, додаткового і резервного повітря становить життєву ємність легень. У собак вона дорівнює 1,5—3 л, у коней — 26—30, у великої рогатої худоби — 30—35 л, у овець — 0 ,8 -1 ,5 л повітря.

Життєва ємність легень — величина нестала, вона змінюється залежно від статі, віку, породи, продуктивності, тренування тварин.

Після максимального видиху в легенях тварин ще залишається деяка кількість повітря. Його називають залишковим повітрям. У коней воно становить близько 12 л. Залишкове повітря надходить у легені під час першого вдиху новонародженої тварини, і легені вже ніколи не звільняються від нього, навіть після смерті. Тому шматочки легень, відібрані від трупів тварин, які жили й дихали повітрям, у воді плавають, а відібрані від мертвонароджених — тонуть. Життєва ємність легень і залишкове повітря становлять загальну ємність легень.

Легенева вентиляція

Під час вдиху повітря дихальними шляхами (носоглоткою, гортанню, трахеєю, бронхами) надходить в альвеоли легень; під час видиху частина повітря виходить назовні, а частина залишається в альвеолах. Таку циркуляцію повітря називають легеневою циркуляцією. Повітря, яке після видиху залишається в альвеолах легень, називають резервним, або альвеолярним, повітрям. Близько 70% вдихуваного повітря надходить безпосередньо у легені, решта 25—30% участі в газообміні не бере, залишається в дихальних шляхах, тому його називають “шкідливим” , або “мертвим” , простором.

Помноживши об’єм повітря одного вдиху на число дихальних рухів за хвилину, можна обчислити хвилинний об’єм вентиляції легень. У коней хвилинний об’єм у стані спокою становить 40—60 л, під час руху — 100—120 л і може досягти 500 л при дуже напруженій роботі.

У дихальних шляхах повітря нагрівається до температури тіла, зволожується і очищається від пилу та інших часточок. Цьому сприяє те, що їх слизова оболонка вкрита миготливим епітелієм, а секреторні клітини утворюють слиз і серозну рідину. Крім того, в слизовій оболонці розміщені чутливі рецептори, при подразненні яких виникають захисні рефлекси у вигляді кашлю, чхання і пирхання. Ці рефлекси сприяють видаленню з бронхів часточок пилу, корму, мікробів та інших речовин.

Під час кожного акту вдиху і видиху альвеолярне повітря замінюється не повністю, а частково — лише на 1/5—1/6 його об’єму. Внаслідок цього склад повітря в альвеолах залишається відносно сталим, у ньому підтримується тиск кисню і вуглекислого газу на рівні, який забезпечує нормальний газообмін.

Склад вдихуваного, видихуваного і альвеолярного повітря

Тварини дихають атмосферним повітрям, до складу якого входить

    • 20,82% кисню
    • 0,03% вуглекислого газу
    • 79,03% азоту.

Видихуване повітря містить у середньому 16,3% кисню, 4% вуглекислого газу і 79,7% азоту. Склад видихуваного повітря несталий і залежить від інтенсивності обміну речовин, об’єму легеневої вентиляції, температури атмосферного повітря.

Альвеолярне повітря відрізняється від видихуваного і містить більше вуглекислого газу — 5,62%, менше кисню — 14,2—14,6 і більше азоту — 80,48%.

У закритих тваринницьких приміщеннях склад повітря відрізняється від атмосферного. У ньому міститься більше CO2 і водяної пари, є аміак і сірководень, кількість O2 зменшена. Збільшення концентрації CO2 до 1% викликає у тварин помітну задуху, а понад 10% — може призвести до смерті.

Збільшення O2 і зменшення CO2 у видихуваному повітрі порівняно з альвеолярним пояснюється тим, що під час видиху до альвеолярного повітря примішується повітря, яке знаходиться в дихальних шляхах, тобто в так званому “шкідливому просторі” . Отже, видихуване повітря є сумішшю альвеолярного повітря і повітря “шкідливого простору”.

Газообмін у легенях і тканинах

В альвеолах легень кисень переходить з альвеолярного повітря крізь стінку альвеол і кровоносних капілярів у кров, a CO2 — з крові в легеневі альвеоли. Так здійснюється газообмін у легенях. Цьому сприяє різниця парціального тиску O2 і CO2 в альвеолярному повітрі і крові.

Парціальним тиском називають частину загального тиску, що припадає на частку кожного газу в газовій суміші. Парціальний тиск кожного газу визначається його часткою в газовій суміші у відсотках. Чим більше відсотковий вміст газу в суміші, тим, відповідно, вищий його парціальний тиск.

Атмосферне повітря складається із суміші газів, їх загальний тиск дорівнює 760 мм рт.ст. Частка кисню в атмосферному повітрі становить 20,94%, його парціальний тиск можна обчислити за формулою Дальтона: р = (Р- а)/100, де р — парціальний тиск даного газу, P — загальний тиск газової суміші, мм рт.ст., а — частка газу, в газовій суміші, %. Парціальний тиск кисню в повітрі становитиме р=(760 • 20,94)/100=159 мм рт.ст. Аналогічно обчислюють парціальний тиск вуглекислого газу і азоту, знаючи їх вміст у повітрі.

Для газів, які розчинені в рідинах, застосовують термін “напруження”. Воно відповідає терміну “парціальний тиск” для вільних газів.

Парціальний тиск кисню і вуглекислого газу в альвеолярному повітрі та їх напруження в крові й тканинах, мм рт.ст.

Газ

 

Альвеолярне повітря

Венозна кров (у капілярах легень)

Артеріальна кров

Клітини тканин

Кисень

100 – 110

40

100 – 110

0

Вуглекислий газ

50

47

40

60

 

Якщо парціальний тиск газу у навколишньому середовищі вищий, ніж вміст цього газу в рідині, то цей газ переходитиме в рідину.

Газообмін між альвеолярним повітрям і кров’ю в легенях та між кров’ю і тканинами здійснюється дифузією. Парціальний тиск кисню в альвеолярному повітрі вищий (100—110), а в крові, що надходить до легень, його напруження менше (60 мм рт.ст.), тому в легенях кисень з альвеолярного повітря переходить у кров. Вуглекислий газ, у свою чергу, у венозній крові має напруження 47 мм рт.ст., а в альвеолярному повітрі його парціальний тиск становить 40 мм рт.ст., внаслідок цього CO2 виходитиме з крові в альвеолярне повітря. У тканинах кров віддає кисень і поглинає CO2. Клітини посилено поглинають кисень, тому його вміст у клітинах досить низький і може навіть дорівнювати нулю. В артеріальній крові напруження кисню становить 100—105 мм рт.ст., і кисень дифузією переходить у клітини. Напруження CO2 в клітинах досягає 60 мм рт.ст., а в арттеріальній крові, що надходить до тканин, — 40 мм рт.ст., внаслідок цього CO2 переходить у тканинну рідину, а з неї в кров, яка стає венозною.

Перенесення газів кров’ю

Кров переносить кисень від легень до тканин, а CO2 від клітин і тканин до легень. У крові ці гази перебувають у двох станах: в розчиненому і в хімічно зв’язаному. В артеріальній крові міститься 18—20% кисню за об’ємом. Кисень після надходження в кров у незначній кількості поглинається плазмою крові, основна ж частина його зв’язується з гемоглобіном еритроцитів, утворюючи з ним нестійку сполуку — оксигемоглобін. 1 г гемоглобіну може зв’язати 1,34 мл кисню.

В альвеолярному повітрі парціальний тиск кисню становить 100—110 мм рт.ст., за цих умов 97% гемоглобіну зв’язується з киснем. У вигляді оксигемоглобіну він кров’ю доставляється тканинам, де оксигемоглобін віддає тканинам і клітинам кисень і перетворюється на відновлений гемоглобін.

У венозній крові міститься 55—58% CO2, з цієї кількості близько 3% розчинено в плазмі крові, а решта його перебуває в хімічно зв’язаному стані. Значна кількість CO2 переноситься кров’ю у вигляді вугільної кислоти H2CO3 та її солей: гідрокарбонатів калію і натрію KHCO3 і NaHCO3. Деяка кількість CO2 з ’єднується з гемоглобіном еритроцитів, утворюючи нестійку сполуку — карбгемоглобін.

Вуглекислий газ, що утворюється в клітинах, надходить у плазму крові, а потім в еритроцити. Під впливом ферменту карбоангідрази з CO2 і H2O утворюється вугільна кислота, яка в еритроцитах сполучається з калієм, утворюючи гідрокарбонат калію. Вугільна кислота легко дисоціює на йони H+ і HCO3- , останні переходять з еритроцитів у плазму і, сполучаючись з натрієм, утворюють гідрокарбонат натрію.

Венозна кров надходить до легень, де в капілярах гідрокарбонати калію і натрію розщеплюються, при цьому вивільнюється вугільна кислота. Під впливом ферменту карбоангідрази вугільна кислота розщеплюється на воду і CO2, який потім видаляється легенями в атмосферу. Значну роль у перенесенні CO2 у вигляді гідрокарбонатів мають сполуки гемоглобіну. В капілярах тканин перехід оксигемоглобіну у відновлений гемоглобін сприяє утворенню гідрокарбонатів, а в капілярах легень синтез оксигемоглобіну сприяє їх розщепленню.

Газообмін у тканинах

У тканинах кров віддає O2 і поглинає CO2. Оскільки напруження CO2 в тканинах досягає 60—70 мм рт.ст., а в крові лише 46 мм рт.ст., то він дифундує з тканин у тканинну рідину, а з неї в кров, роблячи її венозною.

Кисень швидко переходить з артеріальної крові капілярів великого кола кровообігу в тканинну рідину внаслідок того, що напруження його в капілярах більше (100 мм рт.ст.), ніж у тканинній рідині (20—37 мм рт.ст).

Тканини поглинають близько 8 об.%, або 40% усього кисню, який міститься в артеріальній крові. Проте під час активної м’язової роботи споживання кисню досягає 50—60%.

Клітинне дихання — це процес використання кисню в тканинах і його участь в окисненні органічних сполук клітини з подальшим виділенням вуглекислого газу. Під час окиснення поживних речовин у клітинах не відбувається прямого приєднання до них кисню. Ix окиснення починається з від'єднання водню від окисних речовин і передавання його через ряд реакцій кисню, внаслідок чого утворюються вода і CO2. Ця реакція здійснюється за участю залізовмісних дихальних ферментів, багато з яких є похідними вітамінів групи В (B1, B2 та ін.). Реакції окиснення відбуваються в організмі за температури тіла і у водному середовищі. Енергія, що утворюється під час окиснення, частково переходить у теплоту, а частково зберігається про запас у вигляді певних хімічних сполук (АТФ).

Регуляція дихання

Дихання — саморегулювальний процес, який складається з рефлекторної і гуморальної регуляцій. При цьому провідне значення має рефлекторна регуляція, яка здійснюється дихальним нервовим центром, розміщеним у довгастому мозку. Дихальний центр двосторонній і складається з двох відділів: центру вдиху (інспірації) і центру видиху (експірації). У верхній частині варолієвого моста розміщений центр пневмотаксїі, який контролює діяльність дихального центру. Під час вдиху він спричинює збудження нейронів центру видиху і таким чином забезпечує ритмічне чергування (пневмотаксис) вдихів і видихів. У регуляції дихання бере участь також кора великих півкуль головного мозку.

Дихальний центр постійно перебуває в активному стані, в ньому автоматично виникають ритмічні імпульси збудження. Автоматизм дихального центру пов’язують з процесами обміну речовин у ньому самому і накопиченням вуглекислого газу.

Рефлекторна регуляція

Зміна процесів дихання відбувається рефлекторно. Автоматизм дихального центру регулюється нервовими імпульсами, які надходять до нього від рецепторів власне легень, судинних рефлексогенних зон, дихальних м’язів. Особливе значення мають рецептори легень. Під час вдиху легені розтягуються і в їх стінках подразнюються рецептори. Імпульси від рецепторів легень по нервових волокнах блукаючого нерва надходять у дихальний центру, де гальмують центр вдиху і збуджують центр видиху. Внаслідок цього розслаблюються м’язи вдиху, вдих припиняється

і настає видих. Як тільки легені повертаються в попередній стан, розтягування їх зменшується і рецептори припиняють збуджуватися. Центр вдиху не отримує гальмівних імпульсів, знову збуджується і настає черговий вдих (рис. 115).

Отже, вдих рефлекторно спричинює видих, а видих, у свою чергу, рефлекторно стимулює вдих. Це спостерігається під час природного дихання. Рецептори подразнюються також під час досить глибокого видиху, він рефлекторно гальмує центр видиху і збуджує центр вдиху.

У регуляції актів вдиху і видиху беруть участь також рецептори міжреберних м’язів і діафрагми. Вони збуджуються під час видиху і рефлекторно стимулюють вдих.

Рефлекторно стимулюють дихання хеморецептори дуги аорти і каротидного синуса. Накопичення в крові CO2, зменшення вмісту кисню, підвищення вмісту молочної кислоти подразнюють хеморецептори, і дихання прискорюється й поглиблюється. Важлива роль у регуляції дихання належить корі великих півкуль. Вона забезпечує пристосування дихання до потреб організму в зв’язку із змінами умов навколишнього середовища та функціями організму. Кора бере участь у виробленні умовних дихальних рефлексів. Якщо вмикати дзвінок і давати дихати тварині повітрям, до якого добавлено 5% CO2, то через кілька таких поєднань один тільки дзвінок спричинює прискорення дихання. Про вплив кори свідчить прискорення дихання у коней перед стартом їх на іподромі. 

Гуморальна регуляція

На стан дихального центру впливає хімічний склад крові. Це було доведено в досліді з перехресним кровообігом. У двох собак під загальним наркозом перерізали сонні артерії і з ’єднували їх через трубки, щоб кров від тулуба першої собаки надходила до голови другої, а кров від тулуба другої собаки надходила до голови першої. Якщо у першої собаки перетиснути трахею, то в її крові накопичиться багато CO2. Така кров при надходженні до голови другої собаки збуджуватиме її дихальний центр, і собака частіше дихатиме. Досліди з введенням вугільної кислоти безпосередньо в дихальний центр показали, що вона є специфічним збудником дихання. Накопичення вугільної кислоти в крові новонародженого, коли переривається зв’язок з організмом матері, є причиною його першого вдиху.

Захисні рефлекси

На дихання рефлекторно впливає подразнення слизових оболонок дихальних шляхів. Чхання і кашель , що виникають при цьому, є захисними рефлексами. Ці рефлекси запобігають потраплянню в дихальні шляхи шкідливих речовин або сприяють видаленню тих, що вже потрапили туди. Чхання виникає внаслідок подразнення рецепторів слизових оболонок носової порожнини, а кашель — гортані, трахеї і бронхів подразнювальними речовинами вдихуваного повітря.

 

Схема регуляції дихання: 1 — кора великих півкуль; 2 — дихальний центр у довгастому мозку; 3 — центр діафрагмального нерва; 4 — центри міжреберних нервів у спинному мозку; 5 — міжреберні нерви; 6 — діафрагмальний нерв; 7 — діафрагма; 8 — легеня; 9 — волокна блукаючого нерва, які несуть імпульси від рецепторів легень; 10 — імпульси від шкірних та інших рецепторів

Залежність дихання від віку, виду і продуктивності тварин

Частота дихання у різних видів тварин неоднакова і залежить від віку, виду тварин, рівня обміну речовин в організмі, температури навколишнього середовища, атмосферного тиску та інших факторів.

У новонароджених тварин дихання частіше, проте з віком його частота поступово зменшується. Так, у телят частота дихання зменшується з 67 дихальних рухів при народженні до 22 в 11-місячному віці, у поросят — з 42 до 31 дихального руху за хвилину.

Фізична робота, емоційні навантаження, підвищення температури повітря, травлення прискорюють дихання. Частота й глибина дихання залежать також від інтенсивності обміну речовин. Так, у високопродуктивних корів дихання дорівнює 30, у середньопродуктивних — 15—20 рухів за хвилину.

Під час м’язової роботи дихання стає не лише частішим, а й глибшим. Вентиляція легень також збільшується. М’язова робота супроводжується посиленням кровообігу і підвищенням вмісту гемоглобіну в крові. Внаслідок прискорення обміну речовин під час м'язової роботи в м’язах збільшується утворення CO2 і молочної кислоти і посилюється надходження їх у кров. Молочна кислота відщеплює йони натрію і калію від солей вугільної кислоти, що призводить до значного збільшення концентрації останньої в крові і збудження дихального центру. Молочна кислота, яка швидко утворюється, повністю не окиснюється до води і вуглекислого газу і накопичується в м ’язах у зв’язку з нестачею в них кисню. Такий стан називають кисневою заборгованістю. Окиснення утвореної молочної кислоти завершується вже після закінчення роботи, тому деякий час після роботи дихання ще залишається частим і глибоким.

Дихання за зниженого і підвищеного атмосферного тиску

Зниження атмосферного тиску на висотах 2500—3000 м веде до зниження парціального тиску кисню в альвеолярному повітрі до 55—60 мм рт.ст. При цьому насичення крові киснем зменшується і тканини відчувають кисневу недостатність. Гостра киснева недостатність може спричинити втрату свідомості. Тварини, які ще не пристосувалися до життя в гірській місцевості, тяжко переносять нестачу кисню в атмосферному повітрі. У них виникає сильна задуха, зменшується кількість O2 в організмі. У тварин, які мешкають у горах, підвищується вміст еритроцитів і гемоглобіну в крові та міоглобіну в м'язах. Коли тварини піднімаються в гори, їх дихання прискорюється і поглиблюється, з кров’яних депо надходить кров з підвищеним вмістом еритроцитів і гемоглобіну, а пізніше під впливом гормону еритропоетину посилюється кровотворення.

Під час занурення у воду на значну глибину атмосферний тиск підвищується. Так, при зануренні на кожні 10 м тиск підвищується на 101 кПа (1 атм). У таких випадках азот повітря розчиняється в крові. Швидке підняття з глибини супроводжується виділенням з крові азоту з утворенням пухирців, які можуть закупорити дрібні кровоносні судини й спричинити повітряну емболію. У разі закупорення пухирцями азоту судин серця і мозку спостерігаються тяжкі розлади в організмі, можлива навіть смерть. Тому

для запобігання виникненню у водолазів кесонної хвороби з глибини на поверхню їх піднімають повільно.

Особливості дихання у птахів

Дихання птахів відрізняється від дихання ссавців, що зумовлено особливостями будови їх органів дихання. На відміну від ссавців, легені птахів прирослі до ребер і малоеластичні. Бронхи проходять через легені і закінчуються в черевних повітряних мішках.

Бронхіоли закінчуються не альвеолами, як у ссавців, а повітроносними капілярами. Газообмін відбувається між повітроносними капілярами і кровоносними судинами. У птахів дуже розвинена грудна клітка, яка бере участь в акті вдиху. При цьому повітря проникає не тільки в легені й повітроносні капіляри, а й у повітроносні мішки грудної та черевної порожнин. Під час видиху стискається грудна порожнина і повітроносні мішки (під дією грудних і черевних м’язів) і повітря з них проходить через легені в зворотному напрямку (рис. 116). Отже, повітря проходить через легені двічі — під час вдиху і під час видиху. За один акт вдиху й видиху птах двічі бере кисень з повітря й двічі виділяє вуглекислий газ. Роль повітроносних мішків у газообміні незначна у зв’язку з тим, що в їх стінках мало капілярів.

Повітроносні мішки мають велике значення в процесі терморегуляції, сприяють охолодженню тіла і внутрішніх органів. Під час польоту грудна клітка нерухома, іповітря засмоктується повітроносними мішками при змахах крил.

Регуляція дихання у птахів здійснюється так само, як і у ссавців, однак птахи дуже чутливі до нестачі кисню. Наприклад, у качок сильна задуха виникає при зниженні його вмісту в повітрі на 1—2%. Частота дихання у різних видів птахів неоднакова: у курей — 20—40; у качок — 50—75; у гусей — 15—25; у індиків — 12—14; у голубів — 40—60 рухів за хвилину.

 

Схема повітроносних мішків у птахів: 1 — грудні; 2 — черевні повітро­носні мішки

Голос тварин

Кожному виду тварин і птахів притаманні свої, характерні для нього звуки голосу. Звуки, які видають тварини і птахи, — іржання, ревіння, мимрення, мурликання, гавкання, спів — являють собою гаму різних тембрів і частот певної висоти й сили. Формуються звуки в голосовому апараті, який у тварин розміщений у гортані, а у птахів — у нижній (співочій) гортані.

Голос тварин — складна, багатоланцюгова рефлекторна реакція. Під час утворення звуків голосові зв’язки, що містять еластичні і м ’язові волокна, звужуються і при проходженні повітря коливаються (вібрують). Просвіт голосової щілини безперервно змінюється, і під час проходження крізь неї видихуваного повітря утворюються звукові хвилі. Відтінки голосу тварин і птахів значною мірою змінюються залежно від їх поведінки, а також з віком і статтю.

Взаємозв’язок органів дихання з іншими системами організму

Органи дихання беруть участь у підтриманні гомеостазу, забезпечують нормальний рівень в організмі кисню, CO2 і pH крові. Органи дихання зв’язані з системою кровообігу, вони сприяють притоку крові до передсердь, беруть участь у терморегуляції. У дихальних шляхах і легенях повітря зігрівається і очищається. Крім того, в легенях здійснюється випаровування води, внаслідок чого організм віддає частину теплової енергії.

Взаємозв’язок є також між органами дихання і травлення. Рухи грудної клітки і діафрагми чинять масаж печінки і шлунка, прискорюють відтік лімфи і жовчі. Переповнений кормом шлунок утруднює дихання внаслідок тиску на діафрагму. Із кишок всмоктуються в кров гази: водень, метан та ін., які потім видаляються з видихуваним повітрям.

М'язи діафрагми допомагають акту дефекації. Шкіра бере участь у газообміні, через неї виділяється назовні вуглекислий газ.

Zuletzt geändert: Tuesday, 25. February 2025, 19:41