Лабораторне заняття 2.6 Мультимедійні засоби у фізичному вихованні студентів

Мультимедійні засоби у фізичному вихованні студентів


Необхідність вирішення проблем із викладанням дисциплін стає важливим аргументом для вдосконалення системи фізичного виховання у вищій освіті. Пошук нових засобів для фізичного виховання студентів представляє собою актуальне завдання для вищої школи. В основі його вирішення не лише передача необхідних знань й вмінь, а, передусім, формування і фізичний розвиток студента вузу, що відповідає актуальним завданням і тенденціям розвитку системи освіти, про що зазначають автори Е. С. Григорович, 2008; В. И. Ильинич, 2007; В. А. Бароненко, 2003; В. М. Смирнов і В. И. Дубровский, 2002 й інші.

Сучасна вища освіти стикається з проблемами, що здійснюють негативний вплив на подальший розвиток цієї важливої сфери діяльності людини. Однією з основних проблем вищої освіти є необхідність у вдосконаленні навчання студентів. У зв'язку із впровадженням нових стандартів вищої освіти, які звертають найсерйознішу увагу на її процес, відбуваються істотні зміни у вивчанні різних навчальних дисциплін, зокрема, фізичного виховання студентів. Тому особливу значущість придбаває модернізація проведення навчальнотренувальних занять з фізичного виховання, що здійснює вплив на формування особи майбутнього фахівця в сучасних умовах.

Навчання студентів у напрямку фізичне виховання й ті якості, що здобуваються в його процесі, повинні відповідати майбутній професійній діяльності студента, яка впливає на перспекти громадського розвитку. Орієнтація й застосування інноваційних форм у вищій освіті спричиняє за собою необхідність обліку різних чинників, зокрема, структури академічної групи, що здійснюють важливі функції у навчальній роботі. При цьому, показники фізичного розвитку й підготовленності, рівень фізичної працездатності, є одними з головних критерієв, що характеризують оцінку успішності навчання студента з фізичного виховання.

Заняття фізичною культурою і спортом, будучи найважливішою сферою громадського життя, відіграє величезну роль в життя кожного студента, забезпечує їх фізичним розвитком і здійснює вплив на професійний розвиток й загальне вдосконалення. Вирішення завдань фізичного виховання студентів вузу диктує необхідність оновлення змісту в проведенні навчально-тренувальних занять і пошуку нових підходів до організації учбового процесу, вдосконалення методів, форм і засобів навчання. Ефективним у зв'язку з цим являється впровадження в навчальну роботу на різному етапі проведення занять мультимедийних засобів.

Мета – доцільність використання мультимедійних засобів у фізичному вихованні студентів вузу.

Зміни, що відбуваються в країні та суспільстві, й реалізація національного освітнього проекту, пред'являють нові вимоги до сучасного викладання навчальних дисциплін. Засобами навчання у вузі є об'єкти що використовуються впродовж навчального заняття в освітньому процесі з фізичного виховання у якості носіїв учбової інформації і інструменту діяльності викладача, з метою досягнення поставлених цілей навчання, виховання і розвитку. Сьогодні студенту і викладачу дуже важливо бути в центрі інформаційного потоку сучасного життя – наявність комп'ютерів, а разом з ними можливість швидкого доступу до будь-якого роду інформації, використання у навчальній роботі інформаційних і мультимедійних засобів, робить навчання більш легким й цікавим.

Дисципліна "Фізичне виховання" – це учбовий предмет, який в силу своєї специфічності (створення для студентів штучних середовищ через відсутність природних для різних видів спорту) припускає найбільш гнучке і широке використання різних технічних засобів навчання [6]. Тому не дивно, що у викладанні фізичного виховання нові можливості, що відкривається мультимедійними засобами, можуть знайти найрізноманітніше застосування. Мультимедійні засоби прості у виконанні й застосуванні, але роль їх в інтенсифікації навчально-тренувального заняття й підвищенні його емоційної дії на студентів є достатньо великою.

Можна відмітити наступну сучасну типологію засобів навчання у фізичному вихованні:

§ друкарські (підручники й навчальні посібники, книги для читання, робочі зошити, роздавальний матеріал й ін.);

§ електронні освітні ресурси (підручники в електронному вигляді, мережеві освітні ресурси, мультимедійні універсальні енциклопедії тощо);

§ візуальні засоби (слайди, слайд-фільми, освітні відеофільми й фільми на цифрових носіях (CD, DVD і BluRay диски);

§ наочна інформація у вигляді плакатів й ілюстрацій;

§ демонстраційні (стенди, й інша інформація);

§ навчальні прилади, тренажери й інше спортивне устаткування (автотренажери, гімнастичне устаткування, спортивні снаряди, м'ячі тощо).

Але, звичайно, найбільш сильну дію на студентів чинять мультимедійні засоби, їх використання є об'єктивним в умовах сучасної вищої школи. Викладач фізичного виховання не може не скористатись можливостями, які вони надають для навчання. За останні роки почали використовувати можливості сучасних комп'ютерів й мультимедійних засобів у навчальній роботі – мультимедійним технологіям надаються нові можливості створення засобів образотворчої наочності. Мультимедіа представляє собою комплекс засобів (апаратні й програмні), що дозволяють користувачу працювати в діалоговому режимі з різнорідними даними. Нині мультимедійні технології є областю інформаційних технологій, які бурхливо розвиваються, особливо в умовах навчання у вищій школі. З метою створення позитивного психоемоційного фону на занятті з фізичного виховання необхідно "зацікавити" студентів, треба організувати такий учбовий процес, який би викликав високу мотивацію й забезпечив їх активність на занятті [3]. Мультимедійні засоби якнайкраще підходять для вирішення цієї мети – стимул мотивації це вже великий відсоток успішного засвоєння учбового матеріалу й взагалі навчання.

Основними характерними особливостями сучасних мультимедійних технологій, що доцільно використовувати у процесі фізичного виховання вуза є наступні:

§ об'єднання багатокомпонентного інформаційного середовища (тексту, графіки, фото, відео) в однорідному цифровому представленні (презентація для використання на занятті в слайд-шоу);

§ забезпечення надійного копіювання і довговічного зберігання великих об'ємів інформації (запис інформації на лазерних дисках);

§ переробка інформації тощо.

Однією із складових частин навчально-тренувальних занять з фізичного виховання може бути такий вид мультимедійного засобу як презентація – впродовж всього навчального року використовуючи презентацію як ілюстрації для кращого розуміння й тренування навчального матеріалу. Дуже часто презентація є прикладом для робіт студентів з проходження нового навчального матеріалу, застосування цієї форми учбової роботи впродовж навчальнотренувального заняття підвищує активність студентів, сприяє формуванню стійкого інтересу до фізичного виховання.

У розвитку використання мультимедійних засобів у навчальному процесі з фізичного виховання студентів вузу на різних курсах все більше викладачів і студентів усвідомлюють необхідність корінної зміни технології навчання і самонавчання – вони бачать можливості, які надає вищій освіті мультимедійні засоби, і прагнуть максимально використовувати їх для вдосконалення учбового процесу. Це здатне привести до переходу сучасної системи вищої освіти до адекватного освітнього напрямку.

Мультимедійні засоби дозволяють коригувати учбові плани виходячи з інтересів й можливостей студентів, роботу з мультимедійними засобами доцільно використовувати при поясненні нового матеріалу. Використання проекційної техніки у поєднанні дає можливість притягати на заняттях при поясненні нового матеріалу таблиці, відео- й довідкові матеріали, схеми тощо. Це дозволяє реалізувати принципи наочності, доступності і системності викладу навчального матеріалу.

Висновки. ·

В сучасній вищій освіті навчальна дисципліна "Фізичне виховання" виконує три взаємозв'язані функції: навчання, виховання і розвиток студентів. Ці функції реалізуються через формування особи студента протягом проведення навчально-тренувальних занять. ·

Реформування системи вищої освіти вносить свої корективи й у фізичне виховання студентів. У зв'язку з цим актуальне значення придбаває використання у навчанні інноваційних засобів, одним із таких засобів можна вважати застосування мультимедійних технологій, що дозволить вирішити труднощі, які пов'язані з особливостями навчання фізичному вихованню студентів вищого навчального закладу.

Потрібне проведення подальшого аналізу щодо вдосконалення проведення занять з фізичного виховання у вищому навчальному закладі.


Modifié le: Friday 18 February 2022, 15:57