Глосарій (Словник – довідник основних термінів з дисципліни)

А

Актив частина бухгалтерського балансу, яка відображає на певну дату всі наявні матеріальні цінності, грошові кошти й боргові вимоги підприємства.

Активний ринок — ринок для певного цінного папера, на якому існує можливість будь коли продати цінний папір за ціною, що переважає в цей час на ринку.

Акція папір, який випускається акціонерним товариством і дає право його власнику на отримання певного доходу з прибутку акціонерного товариства.

Акція звичайна — акція з нефіксованим дивідендом, розмір якого визначається на загальних зборах акціонерів після сплати фіксованого відсотка власника привілейованих акцій.

Акція привілейована — цінний папір, який дає право на першочергове отримання дивідендів незалежно від наявності прибутку. Якщо прибуток відповідного року є недостатнім, виплата дивідендів здійснюється з резервного фонду.

Акцизний збір — непрямий податок, що встановлюється на підакцизні товари та включається в їх ціну в твердих сумах з одиниці реалізованого товару, або виходячи з відсоткової ставки до оподатковуваного обороту.

Амортизаційні відрахування — поступове перенесення вартості основних засобів унаслідок їх зносу на вироблений продукт.

 

Б

 Баланс — зведення показників, які характеризують активи, пасиви та акціонерний капітал товариства.

Балансовий звіт — один з основних фінансових документів, що визначає прогноз складу його активів і пасивів на майбутній період.

Бізнес — господарська діяльність, яка приносить доход, вигоду.

Бізнес-план — план розвитку підприємства, потрібний для освоєння нових сфер діяльності, створення нових видів бізнесу.

Бюджет грошових коштів — плановий документ, який відображає майбутні надходження і платежі грошових коштів.

Бюджетування процес розробки окремих прогнозованих розрахунків, які використовуються для складання бюджетів суб’єкта малого підприємництва.

В

 Валовий доход — загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого впродовж звітного періоду.

Валовий прибуток — прибуток, що визначається як різниця між виручкою від реалізації продукції та податком на додану вартість, акцизним збором, митом, собівартістю реалізованої продукції.

Виручка від реалізації продукції — грошові кошти, які надійшли на поточний рахунок підприємства за відвантажену покупцю продукцію.

Витрати змінні — витрати матеріальних і трудових ресурсів на виробництво продукції, що змінюються пропорційно обсягу виробництва.

Витрати постійні — витрати на обслуговування та управління виробництвом, що залишаються незмінними (або майже незмінними) у разі зміни обсягу виробництва.

Витрати маржинальні — граничний розмір витрат, за якого виробництво стає збитковим.

Відсотки — доход, який сплачується позичальником на користь кредитора у вигляді плати за використання залучених коштів на обумовлений термін.

Власні оборотні кошти — кошти, що забезпечують оптимальну планову потребу у фінансових ресурсах поточної діяльності підприємства.

         Г

 Генеральна фінансова стратегія — це процес формування та використання доходів малого підприємства на майбутній період.

Грошовий потік — це надходження й вибуття грошових коштів та їх еквівалентів.

Готівка — це грошові кошти, що знаходяться в касі малого підприємства на поточному, валютному рахунках.

Готівкова форма розрахунків — форма розрахунків, що здійснюється з використанням готівки.

Грошові операції — це операції, які потребують використання грошових коштів або їх еквівалентів.

Д

 Дебіторська заборгованість це сума заборгованості підприємству від юридичних і фізичних осіб за поставлену їм продукцію (товарів, виконані роботи, надані послуги) у кредит.

Депозит (вклад) — це грошові кошти в національній та іноземній валюті, передані їхнім власником або іншою особою за його дорученням у готівковій або безготівковій формі на рахунок власника для зберігання в комерційних банках на певних умовах, що підлягають поверненню їх власнику.

Дерегулювання — формування оптимального співвідношення між ринковим механізмом і державним регулюванням підприємства шляхом обмеження втручання держави в діяльність підприємницьких структур.

Державна фінансова допомога — це сума грошових коштів, яка виплачується з державного або місцевого бюджету.

Дефіцит — брак грошових коштів або матеріальних цінностей порівняно з потребою в них у результаті проведення господарської діяльності в мікроекономіці, перевищення витрат над доходами в макроекономіці.

Диверсифікація — розширення асортименту продукції, товарів і послуг, що виробляються (надаються) підприємством, з метою зменшення ризику можливих втрат капіталу й зниження доходів.

Дисконтування доходу — це приведення величини майбутнього доходу до початкової суми вкладання капіталу.

Договір кредитний — це договір, що визначає взаємні зобов’язання й відповідність між комерційним банком і клієнтом з приводу отримання останнім банківського кредиту.

Е

 Еквіваленти грошових коштів — короткострокові високоліквідні фінансові інвестиції, які вільно конвертуються в певні суми грошових коштів і характеризуються незначним ризиком зміни вартості.

Емісія — випуск цінних паперів (акцій, облігацій, векселів), який здійснюється як державою, так і недержавними установами (банками, акціонерними товариствами).

Емітент — держава, банк, товариство, які випускають цінні папери.

Є

 Єдиний податок — податок, що сплачується суб’єктами малого підприємництва — юридичними і фізичними особами відповідно до чинного законодавства.

З

 Забезпечення кредиту — один із шляхів захисту кредитора від кредитного ризику.

Звіт про рух грошових коштів — звіт, який відображає надходження та витрачання грошових коштів у результаті діяльності підприємства в звітному періоді.

Звіт про фінансові результати — звіт про доходи, витрати й прибуток діяльності підприємства за звітний період.

Зношення основних засобів — втрата вартості основних засобів у процесі їх експлуатації.

І

 Інвестиційна діяльність — це сукупність операцій з придбання та продажу необоротних активів, а також короткострокових фінансових інвестицій, що не є еквівалентами грошових коштів.

Інвестиції фінансові — активи, які утримуються підприємством з метою збільшення прибутку за рахунок відсотків, дивідендів тощо, зростання вартості капіталу або отримання інших вигід для інвестора.

К

 Капітал первісний — мінімальна сума грошей, необхідна підприємцеві для відкриття власної справи, створення підприємства.

Капітальні вкладення — одна з основних форм реальних інвестицій у відтворенні основних засобів малого підприємства.

Комерційний банк — установа, що має депозити й надає кредити позичальникам.

Комерційний кредит — короткостроковий кредит, що надається постачальником покупцеві у формі відстрочки платежу за відвантажені товари, виконані роботи чи надані послуги.

Корпоративний план — це план розроблення фінансової стратегії малого підприємства.

Кредит — грошові кошти або матеріальні цінності, які надаються резидентами чи нерезидентами в користування юридичним чи фізичним особам на обумовлений договором термін під певний відсоток.

Кредит пільговий — кредит, що надається за ставками нижчими, ніж ринкові й часто на тривалий термін, ніж звичайно.

Кредитна лінія — оформлена договором згода комерційного банку надавати позичальникові кредити, обмежені певною максимальною величиною (лімітом кредиту) упродовж певного часу.

Кредитна маржа — різниця між ставками наданих і залучених кредитів.

Кредитор — юридична чи фізична особа, яка має підтверджені належними документами грошові вимоги до боржника, зокрема вимоги щодо виплати заробітної плати, сплати податків та інших обов’язкових платежів.

Кредиторська заборгованість — грошові кошти підприємства, які належить сплати відповідній юридичній особі (постачальнику) або фізичній особі.

Кредитоспроможність — наявність певних економічних передумов для отримання кредиту позичальником і здатність повернути його в повному обсязі в обумовлений термін.

Кредитування — надання суб’єктові підприємництва банківських кредитів на умовах платоспроможності, строковості й повернення.

Л

 Лізинг — форма довгострокової оренди, яка передбачає надання права користування майном іншому суб’єкту підприємницької діяльності на платній основі й на визначений угодою термін.

Ліквідні активи — майно суб’єкта господарювання, що користується високим попитом на ринку та може бути швидко реалізоване.

М

 Маржинальний прибуток — різниця між виручкою від реалізації продукції та змінними витратами, тобто сума, яка спрямовується на покриття постійних витрат і формування прибутку.

Малий бізнес — бізнес, який здійснюється незначною кількістю працюючих та обмеженою виручкою від реалізації продукції (робіт, послуг).

Максимізація добробуту власників — одна з основних цілей суб’єктів підприємництва, що передбачає максимізацію сукупних доходів власників шляхом забезпечення оптимального співвідношення між грошовими дивідендами та капітальним доходом.

Н

 Необоротні активи — сукупність матеріальних цінностей підприємництва, які багаторазово беруть участь у виробничо-господарському процесі та переносять свою вартість на готову продукцію частинами.

Негрошові операції — це операції, які не потребують використання грошових коштів або їх еквівалентів.

Непрямий метод визначення грошових коштів — це визначення суми чистого грошового потоку шляхом послідовного коригування показника прибутку в результаті змін у складі виробничих запасів, дебіторської та кредиторської заборгованості, доходів і витрат, пов’язаних з інвестиційною та фінансовою діяльністю.

Нерозподілений прибуток — це прибуток, який спрямовується на капіталізацію, тобто на реінвестування у виробництво, і є одним з видів резерву власних коштів, за рахунок яких забезпечується виробничий розвиток підприємства в майбутньому періоді.

О

 Оборотні активи — сукупність грошових коштів, авансованих у виробничі фонди та фонди обігу з метою забезпечення безперервності процесу виробництва й реалізації продукції.

Овердрафт — вид короткострокового кредиту, який надається шляхом списання коштів понад залишок на поточному рахунку підприємства, у результаті чого утворюється дебетове сальдо.

Оперативна фінансова стратегія — це процес формування валових доходів і надходжень коштів і валових витрат малого підприємства на короткостроковий період.

Операційна діяльність — це основна діяльність малого підприємства, а також інші операції, які не є інвестиційною та фінансовою діяльністю.

Оптимізація грошових потоків — процес вибору найкращих форм руху грошових коштів з урахуванням умов та особливостей здійснення господарської діяльності.

Оптимізація активів — визначення співвідношення окремих видів активів, які забезпечують найкращі умови виробничокомерційної діяльності підприємств з високим рівнем ліквідності.

Оптимізація структури капіталу — визначення співвідношення власного й залученого капіталів, за якого забезпечуються оптимальні пропорції між рівнем рентабельності власного капіталу та рівнем фінансової стійкості підприємства.

Оренда — надання якого-небудь майна в тимчасове користування за відповідну плату на підставі договору.

П

 Первісний капітал — сума грошових коштів, яка акумульована за рахунок коштів засновників, пайових внесків та інших джерел у період створення малих підприємств.

Податки — обов’язкові платежі, які встановлює держава для юридичних і фізичних осіб з метою формування централізованих фінансових ресурсів, що забезпечують фінансування державних витрат.

Податок на додану вартість — непрямий податок, що включається в ціни реалізації товарів і встановлюється у відсотках до оподатковуваного обороту, який визначається згідно з чинним законодавством і має певні особливості залежно від виду та сфери діяльності.

Податок єдиний — податок, який об’єднує кілька податків в один.

Прибутковий податок — податок, який стягується безпосередньо з доходів громадян відповідно до чинного законодавства.

Прибуток — частина доходу, яка залишається після відшкодування поточних витрат, відсотків за кредитом, обов’язкових платежів, які включаються в собівартість продукції.

Прямий метод визначення чистих надходжень — це визначення чистого надходження коштів у результаті операційної діяльності у вигляді різниці між надходженнями й видатками грошових коштів.

Р

 Резервний капітал — фонд, який створюється за рахунок чистого прибутку малого підприємства для забезпечення покриття можливих збитків від фінансово-господарської діяльності.

Рентабельність — показник рівня дохідності продукції, підприємства загалом. Визначається як відношення прибутку до поточних витрат, авансової вартості у відсотках

Рефінансування дебіторської заборгованості — переведення дебіторської заборгованості в інші ліквідні форми оборотних активів: грошові кошти, короткострокові фінансової інвестиції.

Розподіл прибутку — спрямування прибутку на сплату податків, створення резервного капіталу, виплату дивідендів, поповнення статутного капіталу, задоволення потреб окремих учасників розподілу.

Рух грошових коштів — це надходження й витрачання грошових коштів у процесі господарської діяльності підприємства.

С

 Самоокупність — один з принципів підприємницької діяльності, що передбачає відшкодування малим підприємством поточних витрат за рахунок власних доходів. Частково ці витрати можуть покриватися й за рахунок кредитів.

Самофінансування — фінансування діяльності малого підприємства за рахунок власних фінансових ресурсів.

Сімейне підприємство — підприємство, засноване на власності й праці громадян — членів однієї сім’ї, які мешкають разом.

Селинг — особлива грошово-майнова операція, що передбачає передавання селинг-фірмі за певну плату своїх прав на використання грошей чи майна та розпорядження ними з безумовним їх поверненням за першою вимогою.

Собівартість продукції — грошове вираження загальної суми витрат підприємства на виробництво й реалізацію продукції. Витрати, які становлять собівартість продукції та групуються за калькуляційними статтями й елементами.

Спрощена система оподаткування — заміна сплати встановлених законодавством податків і зборів сплатою єдиного податку.

Ставка дивідендна — отримуваний власником цінного папера доход, виражений у відсотках до номінальної вартості цього папера.

Стратегія фінансування — вибір найефективніших джерел фінансування та напрямів спрямування грошових коштів за критерієм мінімального терміну окупності фінансових ресурсів.

Структура капіталу — співвідношення різних джерел власних і позичкових фінансових ресурсів.

Субвенції — фінансова допомога держави місцевим органам влади для фінансування конкретних об’єктів, яка підлягає поверненню в разі її нецільового використання.

Субсидії — фінансова допомога держави за рахунок коштів бюджету на фінансування капітальних вкладень, які необхідні для розвитку економіки держави, але не вигідні для малого підприємства.

Т

 Термін кредиту — період користування кредитом з моменту його отримання до повного погашення (повернення) початкового боргу та відсотків за кредитом.

Точка беззбитковості — обсяг виробництва продукції (реалізації продукції), за якого сукупні витрати на виробництво дорівнюють виручці від реалізації продукції.

Ф

 Факторинг — продаж дебіторської заборгованості підприємства на користь факторингової компанії чи комерційного банку раніше терміну її погашення з дисконтом від номінальної вартості.

Фіксований податок — податок для громадян, які здійснюють підприємницьку діяльність, мають обмежену кількість працюючих (не більше 5 осіб) і обмежену річну суму доходу (не більш як 119 тис. грн)

Фінансова діяльність — це сукупність операцій, які ведуть до зміни розміру та складу власного капіталу.

Фінансовий леверидж — фінансовий механізм управління рентабельністю власного капіталу за рахунок оптимізації співвідношення використаних власних та залучених коштів.

Фінансовий лізинг — це передавання майна в оренду згідно з договором з наступним викупом об’єкта лізингу.

Фінансове прогнозування — дослідження й розроблення можливих шляхів розвитку фінансів малого підприємства не тільки на достовірних даних, а й на певних припущеннях.

Фінансові ресурси — грошові кошти цільового призначення, які перебувають у розпорядженні малого підприємства.

Фінансування спонтанне — призначення знижок покупцям за скорочення термінів розрахунку за отриману продукцію.

Фінансова стратегія — генеральний план дій щодо забезпечення малого підприємства грошовими коштами.

Форфейтинг — кредитування зовнішньоекономічних операцій у формі купівлі комерційним банком в експортера векселів, акцентованим імпортером.

Франчайзинг — багаторічна угода між двома фірмами, яка потребує передавання однією фірмою іншій свого права на використання в межах обумовленого ринку визначеного товарного знаку, технології, ноухау.

Ч

 Чистий грошовий потік абсолютний розмір грошових коштів за певний період, що визначається як різниця між вхідними й вихідними грошовими потоками за відповідний період.

Чистий прибуток — сума прибутку, яка залишається в розпорядженні малого підприємства після сплати податків, штрафів, пені та неустойок.

Чистий капітал — різниця між поточними активами та поточними (короткостроковими) зобов’язаннями.

Ц

Ціна — грошовий вираз вартості товару.

Ціна відпускна — ціна товару, за якою він надходить зі сфери виробництва до сфери обігу (від виробника в торгівлю чи до торгівельного посередника).


Ultime modifiche: Thursday, 21 September 2023, 14:06