Diagrama de temas

  • General

    Метою викладання навчальної дисципліни «Основи технічного аналізу» є надання студентам на базі фундаментальних знать  з аналітичної хімії практичних навичок при оцінці на промисловому виробництві якості сировини,контролю продукції по ходу технології та кінцевого продукту згідно схемам аналітичного контролю підприємств з різноманітними технологіями та їх екологічного стану. Методи технічного аналізу різноманітні в залежності від об’єкту контролю та його мети.

    Основними завданнями вивчення дисципліни «Основи технічного аналізу» є: усвідомлення важливості опануванням логікою проведення контролю, оцінці результатів для економічного ведення технологічних процесів.

    Згідно з вимогами освітньої (освітньо-професійної, освітньо-наукової) програми студенти повинні досягти таких результатів навчання (компетентностей):

    o     усвідомлювати тенденції розвитку технологічних процесів;

    o     розуміти основні поняття теорії вірогідності, основні поняття метрології на першій ланці забезпечення якості контролю – на первинному пробо відборі згідно існуючим стандартам;

    o     знати та застосовувати методи  підготовки проб для дослідженні хімічного складу речовин;

    o     знати методику проведення аналізу;

    o     точно та правильно виконувати методику аналізу, володіти методами розрахунку наведених у нормативній документації;

    o     критично обирати науково-навчальну інформацію;

    o     методично правильно організовувати експериментальну роботу  на лабораторних заняттях в науково-навчальних лабораторіях;

    o     використовувати при роботі навчальну та довідкову літературу, знаходити необхідні інформаційні джерела і працювати з ними;

    o     вдало застосовувати принципи компетентного, діяльнісного, індивідуального,  підходів при опануванні навчальною дисципліною.

     

    Міждисциплінарні зв’язки. Знання, отримані студентами з дисциплін: «Аналітична хімія», «Фізична хімія», «Фізико-хімічні методи дослідження», «Хімічні методи в біології», «Оптичні методи аналізу», «Контроль якості продукції», «Колоїдна хімія» забезпечують засвоєння курсу «Основи технічного аналізу».

    Вивчення курсу «Основи технічного аналізу» забезпечує  високий рівень професійної компетентності бакалаврів по спеціальності «Хімія» та успішність проходження студентами виробничої  практики на промислових підприємствах.

  • Розділ 1. Хімічні (класичні методи) аналізу

    Тема 1. Вступ. Предмет та задачі технічного аналізу.

    Структура , місто та значення технічного аналізу, зв’язок практикою. Сучасний стан та тенденції розвитку технічного аналізу: впровадження інструментального аналізу, автоматизація, математизація, збільшення в контролі фізичних методів. Основні аналітичні проблеми: розробка еталонів, повірка мір та засобів вимірів, розробка еталонів на основі фізичних констант, підвищення точності методів та вибірковості.

    Тема 2.Методи кількісного технічного аналізу.

    Гравіметричний аналіз. Пряме і непряме визначення Загальна схема визначення кремнію та нікелю у сталях, лігатурах, сплавах на основі алюмінію,титану. Вимоги до гравіметричної форми осаду. Як змінюється склад осаду при прожарюванні. Систематична похибка.


     Тема 3. Титриметричні методи технічного аналізу.

    Кислотно−основне титрування. Вибір індикатора для титрування, вплив рН  на результати титрування. Визначення бору та нітрогену в сталях , чистих металах та сплавах..Проведення визначення  похибок методик  аналізу по одній серії експериментальних вимірів. Методики оцінки концентраційної залежності, випадкової залежності результатів вимірів. Порівняння результатів вимірів з методом потенціометричного титрування. Значуща та незначуща  відмінність. Нормативна документація, яка регламентує методи визначення похибок при проведенні хімічного аналізу


  • Розділ 2. Інструментальні методи технічного аналізу


    Тема 6. Методи контролю екологічного стану довкілля

    Основні об’єкти  забруднення: атмосферне повітря, вода, грунт. Небезпечні складові,що забруднюють довкілля: важкі метали, нафтопродукти, пестициди, їх вплив на .стан  довкілля , живі істоти та людину. Методи контролю: тестові, хімічні, спектрофотометричні, фізичні. Визначення вмісту нафтопродуктів у зливних водах підприємств: спектрофотометрія у УФ- області спектру, флуориметрія їх можливості і обмеження. Газова хроматографія. Визначення залпових викидів тестовими методами. Методи атомно-абсорбційної спектрофотометрії в контролі довкілля, принципи і обмеження. Методи пробо відбору зразків води ,грунту,повітря, ГДК забруднюючих складових.

    Тема 7.Фізичні методи техничного анализу.

    Емісійний спектральний аналіз. Джерела збудження спектрів. Об’єкти аналізу. Рентгенофлуоресцентний аналіз . Локальний спектральний аналіз, дослідження дефектів структури та форм знаходження шкідливих домішок в структурі сплавів.