Сучасний Олімпійський рух та його проблеми

Сучасний олімпійський рух і його проблеми

 

Олімпізм, олімпійський рух і Олімпійські ігри - це найважливіші соціальні явища в міжнародному житті.

Олімпізм слід розглядати як сукупність філософських, морально-етичних, педагогічних і організаційних принципів, заснованих на загальнолюдських, культурних і гуманістичних цінностях спорту.

До ідей та ідеалів олімпізму відносяться:

• використання спорту та спортивної діяльності в боротьбі за мир і мирне співіснування;

• дружба і співпраця спортсменів всіх країн і континентів;

• гармонійний розвиток особистості;

• заборона дискримінації за політичними, расовими, соціальними, релігійними та іншими мотивами;

• боротьба з націоналізмом, космополітизмом, комерціалізацією і професіоналізацією в спорті;

• прагнення до постійного зміцнення гуманістичних цінностей спорту в сучасному світі.

Олімпійський рух - це суспільний рух, заснований на принципах, ідеях і ідеалах олімпізму, що об'єднує в своїх рядах організації і людей, незалежно від їх соціального стану, політичних і релігійних поглядів, расового походження, статі і віку, що сприяють розвитку аматорського спорту.

Головними цілями олімпійського руху є:

• всесвітнє поширення принципів, ідей та ідеалів олімпізму;

• сприяння організації та розвитку аматорського спорту на противагу професійного спорту, що відрізняється за своїм характером і суті;

• виховання молоді за допомогою спорту в дусі взаєморозуміння та дружби;

• пропаганда спорту і можливостей його використання для фізичного, морального і естетичного виховання людини;

• створення умов для реалізації програми «Олімпійська солідарність»;

• сприяння підготовці та вихованню спортивно-педагогічних, наукових та тренерських кадрів, сприяють використанню спорта в гуманістичних цілях, обміну досвідом між ними;

• підготовка і проведення раз в 4 роки Олімпійських ігор.

Олімпійські ігри - це комплексні міжнародні змагання спортсменів-олімпійців, велике свято молоді світу. Ігри об'єднують найсильніших спортсменів всіх країн в чесних і рівноправних змаганнях.

В Олімпійських іграх повинні знаходити своє вираження соціальний, виховний, естетичний і моральний аспекти цього свята. У них практично реалізуються ідеї та ідеали олімпізму, цілі олімпійського руху.

В Олімпійських іграх як в дзеркалі відбивається рівень сучасного життя. Вони привертають до себе пильну увагу мільйонів людей нашої планети, висловлюють непереборне прагнення людства до миру і прогресу. Той факт, що під олімпійськими прапорами збираються спортсмени всіх континентів, є ще одним свідченням бажання народів жити в атмосфері дружби, взаєморозуміння і активної співпраці. Ігри привертають все нові і нові загони олімпійців різних країн і народів, зростає їх популярність. Так, якщо в 1950 р національних олімпійських комітетів, визнаних МОК, налічувалося 61, то в 1987 р кількість НОК зросла до 167. Це є переконливим свідченням успішного розвитку тенденції інтернаціоналізації олімпійського руху, про що свого часу мріяв П'єр де Кубертен. Олімпійські ігри сьогодні - невід'ємна частина зміцнення миру, зміцнення міжнародної розрядки, інтернаціоналізму.

Олімпійські ігри, якщо вони проводяться в повній відповідності до Олімпійської хартії, виконують важливі педагогічні та соціальні функції. Вони мають величезне виховне та освітнє значення. Олімпійський вогонь, олімпійська клятва, підйом національних прапорів, виконання національних гімнів на честь перемоги спортсменів, церемонія нагородження переможців - все це виховує у людей благородні патріотичні почуття. Захоплююча спортивна боротьба, розв'язує на олімпійських стадіонах, в залах, на треках і водних доріжках, виховує у спортсменів силу і мужність, спритність, витривалість і волю, швидкість і сміливість.

Олімпійські ігри - це школа спортивної майстерності. Олімпійські змагання є істотним доповненням і до системи освіти і виховання, покликаної формувати гармонійно розвинену особистість.

Разом з тим сучасний олімпізм, олімпійський рух і Олімпійські ігри, розвиваючись в умовах великих суперечностей, властивих сучасному світу, представляють складний процес. Стикаються різні теорії, погляди і концепції на сутність олімпізму, олімпійського руху, на Ігри, їх сьогодення і майбутнє.

Перший рішучий крок у вирішенні цілого ряду проблем олімпійського руху був зроблений на X Олімпійському конгресі у Варні в 1973 р.

До порядку денного конгресу були включені питання: сучасне олімпійський рух і перспективи його розвитку; відносини між МОК, МСФ і НОК; вигляд майбутніх Олімпійських ігор.

Безумовно, на конгресі у Варні не всі проблеми були вирішені, але створення тристоронньої комісії, до якої увійшли представники МОК, НОК і МСФ, і підсумкові документи конгресу ( «Висновки тристоронньої комісії», «Звернення до всіх спортсменів світу») свідчать про те, що конгрес створив необхідні передумови для подальшої демократизації олімпійського руху. Конгрес звернувся до всіх спортсменів із закликом боротися за зміцнення миру і дружби між народами, за чистоту олімпійського руху.

Разом з тим час показав, що в олімпійському русі залишився цілий ряд проблем, що ускладнюють його нормальний розвиток. До них в першу чергу відносяться проблеми комерціалізації і професіоналізації спорту.

В результаті поглиблення загальної кризи капіталізму, посилення експлуатації трудящих, зростання інфляції і безробіття буржуазія шукає все нові форми пристосування до існуючих умов і нові джерела отримання прибутків. У пошуках додаткових галузей для отримання доходів промислові фірми, страхові та телевізійні компанії, використовуючи зростаючий інтерес до спорту, широко проникли не тільки в професійний, а й аматорський спорт. У найбільших капіталістичних країнах утворюються потужні спортивно-промислові комплекси, які мають величезний вплив на спортивну діяльність клубів, ліг і спілок в інтересах підприємців. Спорт і спортивні видовища в капіталістичному світі стали великим бізнесом.

В обхід встановлених правил і традицій фірми і компанії нерідко виступають в якості ініціаторів спортивних змагань з метою реклами і продажу своїх товарів. Вони ведуть між собою найжорстокіші битви за право постачати своїми товарами і виробами спортсменів, спортивні команди, клуби та федерації, міжнародні змагання.

В комерціалізації спорту укладені великі негативні наслідки і для міжнародного олімпійського руху. Небезпека полягає в тому, що Олімпійські ігри можуть перетворитися на ярмарок виробів фірм в інтересах ділків і бізнесменів. Комерціалізація може позбавити Олімпійські ігри їх гуманістичної і виховної цінності, підірвати олімпійський рух як важливий фактор міжнародного взаєморозуміння, співробітництва і дружби. Буржуазію такий стан проблеми анітрохи не турбує. Вони звикли з усього робити гроші, вони прагнуть витягувати прибутки і з популярності Олімпійських ігор. Особливо яскраво це проявилося в процесі підготовки і проведення Ігор XXIII Олімпіади в Лос-Анджелесі (1984). Організатори цих Ігор віддали в руки приватного капіталу всю економічну сторону підготовки, обравши в якості постачальників 50 фірм, які відразу ж стали диктувати свої умови. Мільйони доларів потрапили в кишеню ділків від спорту за рахунок найбільшого свята молоді світу.

Не меншу небезпеку для Олімпійських ігор представляє і професіоналізація спорту. Деякі західні спортивні діячі прагнуть до того, щоб допускати на Ігри спортсменів-професіоналів, тобто зробити їх «відкритими». Такий стан може призвести до порушення «Правила 26» Олімпійської хартії, що визначає допуск спортсменів на Олімпійські гри. Прогресивні сили олімпійського руху ведуть рішучу боротьбу за збереження статусу аматорства, виступають проти будь-яких спроб допуску професіоналів на Олімпійські ігри.

Проникненню комерціалізації і професіоналізації в олімпійський рух повинен бути поставлений непереборний заслін. У цьому вбачають свою благородну місію все ті, кому дорогі ідеали сучасного олімпізму.

Зберігають свою гостроту проблеми денаціоналізації, а також расової дискримінації в спорті. На XI Олімпійському конгресі в Баден-Бадені переважна більшість виступила проти так званої денаціоналізації, на захист сучасного церемоніалу Олімпійських ігор. Олімпійський церемоніал - це турбота про патріотичне виховання спортсменів, їх гордості за свою батьківщину, збереження однією з найпрекрасніших олімпійських традицій. Але на Заході і в даний час антиолімпійські сили не залишають свого прагнення до ревізії прийнятого на XI Олімпійському конгресі рішення з цього питання.

Велике занепокоєння прогресивних сил викликають проблеми застосування допінгу і об'єктивності суддівства на Олімпійських іграх та інших міжнародних змаганнях. У сучасному спортивному світі є ще діячі, тренери, лікарі і спортсмени, які прагнуть використовувати заборонені Олімпійською хартією засоби для досягнення своїх корисливих цілей. Тому не випадково проблемі допінгу приділялося багато уваги на XI Олімпійському конгресі в Баден-Бадені. У доповіді про олімпійський спорт все ще зберігається небезпека застосування допінгу. Це дуже серйозна проблема. Сьогодні, коли рівень спортивних досягнень безперервно зростає і перемога в змаганнях дається все важче, деякі тренери і спортсмени використовують заборонені засоби, підвищуючи працездатність організму за рахунок штучної стимуляції. Боротьба з допінгом і сьогодні залишається актуальною проблемою для всіх, хто прагне зберігати і примножувати кращі олімпійські традиції.

Проблема допінг-контролю зросла в зв'язку з підготовкою та проведенням Ігор XXIII Олімпіади в Лос-Анджелесі. У США до останнього часу не існувало національної системи для регулярного проведення допінг-контролю. В таких умовах перед МОК постало завдання створення інтернаціональної антидопінгової служби на всіх наступних Олімпійських іграх. Боротьба проти застосування допінгу - це боротьба за збереження і розвиток гуманістичних цінностей олімпійського спорту, його ідеалів, здоров'я спортсменів, за дотримання правил чесної спортивної гри.

У збереженні правил чесної спортивної боротьби істотним фактором виступає об'єктивність суддівства на Олімпійських іграх та інших міжнародних змаганнях. Ці питання постійно знаходяться в полі зору фахівців і спортивної преси. В даний час в ряді видів спорту (фігурне катання на ковзанах, художня та спортивна гімнастика, бокс, боротьба, спортивні ігри) результат спортивних поєдинків часто залежить від суб’єктивної думки одного або декількох осіб. Нерідко це призводить до суддівських помилок або необ'єктивної оцінки результату зустрічі. Прикладів цьому історія спорту знає чимало.

На сучасному етапі постійного зростання спортивних результатів, а також із загостренням політичної боротьби на міжнародній спортивній арені зростає і актуальність проблеми об'єктивності суддівства. Шляхи вирішення її прогресивні сили бачать в широкому застосуванні технічних засобів у суддівській практиці і інтернаціональному справедливому принципі формування суддівських колегій. Сучасний науково-технічний прогрес відкриває необмежені можливості застосування вимірювальної, що фіксує, інформаційної апаратури.

Гостра боротьба в олімпійському русі ведеться і з питань олімпійської програми. Необґрунтовані спроби скорочення або збільшення олімпійських дисциплін можуть привести до підриву самої олімпійської ідеї. Нині діюча олімпійська програма при всій її недосконалості, тим не менш, є той необхідний мінімум видів спорту, без яких неможливо уявити собі сучасні Олімпійські ігри. Програма літніх і зимових Ігор повинна відображати рівень сучасної науки і техніки, загальний соціальним прогрес суспільства. Вона повинна зберігати спортивну боротьбу, красу, естетику, дружню атмосферу. Слід відмовлятися від тих видів спорту, які віджили своє, і включати нові, які отримали широке визнання в світі. Необхідно, щоб програма ігор завжди відповідала вимогам Олімпійської хартії і перебувала в постійному розвитку. Вона не повинна відставати від досягнень сучасної цивілізації, ступеня розвитку того чи іншого виду спорту в країнах і на континентах.

Чимало належить зробити по поліпшенню координації в діяльності МОК, НОК і МСФ. Від їх узгоджених дій багато в чому залежить майбутнє олімпійських ігор. Більш дієвим має бути співпраця НОК з урядовими організаціями, а МОК - з ЮНЕСКО і ООН, необхідні розширення і конкретизація в здійсненні програми «Олімпійська солідарність». Є, ймовірно, і інші резерви для того, щоб не тільки зберегти, а й удосконалити олімпійський рух. Необхідно домагатися здешевлення вартості організації і проведення Ігор, не захоплюватися будуванням гігантських дорогих спортивних споруд.

Майбутнє олімпізму багато в чому залежить від того, з якою готовністю всі держави, уряди і міжнародна громадськість стануть допомагати розвитку олімпійського руху та неухильно виконувати основний принцип Олімпійської хартії: не допускати на Олімпійських іграх ніякої дискримінації за расовими, релігійними або політичними мотивами по відношенню до країн або окремим особам.

Кардинальні зміни, що відбулися в світі до кінця XX ст., неминуче призводять до необхідності докорінного перегляду концепцій, принципів і норм в міжнародному спортивному і олімпійському русі. Це вимагає впровадження в політику і діяльність цього руху нового мислення, яке повинно показувати пріоритет загальнолюдських цінностей та інтересів над політичними і ідеологічними розбіжностями. Загальнолюдські, морально-етичні, гуманістичні принципи і норми повинні знайти своє закріплення в міжнародних спортивних актах (Олімпійська хартія, Статути МСФ і ін.).

 


Modifié le: Thursday 13 October 2016, 12:43