Тема 2. Біорізноманіття та людина.

Рослини, тварини і мікроорганізми, складним чином взаємопов'язані між собою, утворюють екосистеми, які в свою чергу, забезпечують підтримку стабільності умов існування, від яких залежать всі форми життя на нашій планеті.

Людина є активним споживачем благ які можуть бути поділені на: продукцію, що отримується людиною безпосередньо від екосистем (наприклад, продукти харчування, лікарську сировину, деревина, волокна, біопаливо); блага, пов'язані з регулюванням природних процесів (наприклад, очищення води, розкладання відходів, регулювання клімату, запилення рослин, а також регулювання деяких факторів захворюваності людини);

регулювання базових екологічних функцій і процесів, що лежать в основі всіх інших послуг екосистем (наприклад, кругообіг біогенних елементів, фотосинтез, освіта грунтів);

Безпрецедентне прагнення людства до добробуту і благоустрою, яке спостерігається протягом останніх 40 років, створює несумісне з нормальним існуванням біосфери навантаження на нашу планету. Відбувається подвоєння обсягів споживання ресурсів Землі, тоді як динаміка індексу живої планети зображає тридцятивідсоткове зниження добробуту видів, що грають ключову роль в забезпеченні стабільності екосистем, життєво важливих для кожного з нас.

В даний час в світі використовується широкий діапазон показників стану біорізноманіття, навантаження на нього, а також ефективності заходів, що вживаються для зниження цього навантаження.

Індекс живої планети є одним з показників динаміки світового біорізноманіття, що охоплюють найбільш тривалий період. Для формування індексу живої планети використовуються дані про стан популяцій видів з різноманітних джерел - статей у наукових журналах, публікацій неурядових організацій, ресурсів Інтернету. Всі дані, які використовуються при розрахунку індексу, представляють собою тимчасові ряди розміру популяції, її щільності, чисельності популяції або будь-якого еквівалента чисельності. Дані охоплюють період з 1960 по 2005 р. Дані для кожного року визначають за допомогою інтерполяції наявних даних з використанням узагальнених адитивних моделей (для часових рядів, що містять шість і більше точок) або в припущенні постійних темпів щорічних змін (для тимчасових серій, що містять менше шести точок ). Потім для кожного року розраховується середня величина зміни для всіх видів; ланцюжок послідовних щорічних змін визначала багаторічну динаміку індексу. Значення індексу в 1970 р. було прийнято за одиницю. На сьогоднішній день тенденція до зниження глобального індексу залишається незмінною: з 1970 по 2007 р. світовий індекс живої планети знизився майже на 30%. При цьому динаміка індексів живої планети для видів тропічної і помірної зони різко розрізняється не лише за величиною, але й за напрямком: індекс для тропічної зони знизився на 60%, тоді як індекс для помірної зони збільшився майже на 30%. Ймовірно, така динаміка двох цих показників обумовлена відмінністю в часі і темпах змін у землекористуванні, що призвели до втрати середовищ існування у відповідних зонах.

Так, стійке зростання індексу живої планети для помірної зони може бути наслідком гіршого вихідного стану біорізноманіття на момент початку досліджень. Ці процеси можуть бути пов'язані з поліпшенням практики контролю забруднення та поводження з відходами, підвищенням якості води та повітря, збільшенням площі лісів та більш активною діяльністю з охорони біорізноманіття, що мали місце, принаймні, в деяких країнах помірної зони.

І навпаки, початковий стан екосистем тропічної зони було відносно благополучним, з часом почалися масштабні несприятливі зміни в стані цих екосистем, які відбуваються з початку періоду, охопленого індексом, і переважують всі позитивні ефекти природоохоронних ініціатив.

Екологічний слід відображає площу біологічно продуктивної території та акваторії, необхідну для виробництва поновлюваних природних ресурсів і послуг екосистем, споживаних людством. Зокрема, ця величина включає площі, яка використовуються для розміщення інфраструктури, а також площу насаджень, необхідну для поглинання антропогенних викидів вуглекислого газу (С02). Екологічний слід фіксує ситуацію в ретроспективі. Він кількісно виражає обсяг екологічних ресурсів, використаний окремою особою або групою населення, але не містить приписів щодо того, що саме слід споживати цим особам. Питання про розподіл ресурсів носить політичний характер і пов'язаний з громадськими уявленнями про справедливість. Дозволяючи оцінити середню біоемкость, що припадає на одну людину, методологія екологічного сліду на дає рекомендацій щодо того, яким має бути розподіл цієї біоемкості між окремими особами або країнами. Однак розрахунки екологічного сліду створюють контекст для обговорення подібних питань. Динаміка цього показника відрізняється постійністю: він продовжує рости від року до року.

У 2007 р., останньому році, для якого є дані, екологічний слід перевищував біологічну емність Землі - фактично наявну площу, здатну відтворювати поновлювані ресурси і поглинати вуглекислий газ - на 50%. З 1966 р. загальний екологічний слід людства подвоївся. Це зростання екологічного сліду і відповідного перевитрати ресурсів планети пов'язане, головним чином, зі збільшенням «вуглецевого сліду», який виріс в 11 разів з 1961 р.

Величину екологічного сліду і біологічної емкості для країн світу щорічно розраховує Всесвітня мережа екологічного сліду (Global Footprint Network).

Водний слід виробництва є ще одним показником споживання поновлюваних природних ресурсів людиною. Результати аналізу на його основі показують, що в даний час 71 країни відчуває певний стрес з точки зору доступності «блакитних» водних ресурсів, тобто ресурсів, які безповоротно забираються з джерела. При цьому дві третини таких країн відчувають середній або сильний водний стрес. Ця ситуація має серйозні наслідки для стану екосистем, виробництва продовольства і благополуччя людини, і дуже ймовірно, що зміна клімату призведе до її подальшого поглиблення.

Індекс живої планети, екологічний слід і водний слід виробництва дозволяють відслідковувати динаміку благополуччя екосистем і споживання їх ресурсів людиною, але не стан конкретних послуг екосистем і благ, що надаються екосистемами людині і що лежать в основі будь-якої людської діяльності.

Динаміка біорізноманіття для груп країн з різним рівнем доходу демонструє тривожну тенденцію особливо швидкої втрати біорізноманіття в найбідніших країнах. Це має серйозні наслідки для населення цих країн: хоча кожен житель планети залежить від послуг екосистем і доступності природних активів, ефекти деградації навколишнього середовища особливо гостро позначаються на найбільш бідних і уразливих групах населення планети.

Ліквідація екологічного перевитрати є необхідною умовою збереження послуг екосистем і, як наслідок, майбутнього здоров'я, добробуту і благополуччя людства. У разі інерційного сценарію розвитку без впровадження рішучих заходів з обмеження екологічного сліду, перспективи людства безрадісні: навіть при помірних оцінках приросту чисельності населення, зростання споживання і зміни клімату, заснованих на прогнозах ООН, до 2030 р. людству знадобиться біологічна продуктивність двох планет Земля для поглинання викидів С02 і відтворення споживаних ресурсів.

Незважаючи на те, що необхідність охорони біорізноманіття та переходу до сталого розвитку визнається на міжнародному рівні протягом десятиліть, обидва ці завдання далекі

від вирішення. Ця ситуація представляє собою провал управління - як з точки зору інституційних механізмів, так і з точки зору нормативної бази, - провал урядів і провал ринку.

Рішення вже виникають на національному та місцевому рівнях. Далекоглядні уряди вбачають можливості для підвищення економічної та соціальної конкурентоспроможності своїх країн з використанням різних підходів, включаючи, наприклад, надання економічної вартості компонентам навколишнього середовища і розподілу ресурсів такими способами, які дозволяють підвищити суспільне благополуччя і стійкість до негативних факторів. Одним із напрямків є інвестиції в розвиток управління на місцевому рівні, включаючи створення груп за участю різних зацікавлених сторін для вирішення конкретних питань, наприклад, для управління місцевими ресурсами та забезпечення справедливого доступу до них. Вже є деякі приклади діючих механізмів такого роду, наприклад, в окрузі Мерауке індонезійської провінції Папуа, де територіальне планування на основі екосистем і за участю спільнот набуло офіційного статусу (WWF-Indonesia, 2009).

Однак дії, що вживаються на національному рівні, свідомо будуть недостатні. Для вирішення таких глобальних проблем, як скасування субсидування або світове нерівність, необхідні колективні дії на міжнародному рівні. Створювані на цьому рівні механізми будуть сприяти координації різноманітних місцевих, регіональних і галузевих рішень. Міжнародні дії потрібні і для формування фінансових механізмів, спрямованих на підтримку необхідних змін.

Ultime modifiche: Wednesday, 26 November 2014, 03:07