Лекція 1 Анімація як вид фізкультурно-дозвільної діяльності

ТЕМА 1. Анімація як вид фізкультурно-дозвільної діяльності

 

ПЛАН

1. Анімація як вид дозвілля.

2. Поняття «анімація». Сутність і завдання анімаційного процесу.

3. Типологія анімації.

 

1. Анімація як вид дозвілля

Дозвілля є невід'ємною частиною нашого життя. Воно важливе для стабілізації, зняття напруженості, запобігання суспільних конфліктів, зміцнення взаємозв'язку поколінь, спілкування, задоволення потреб.

Анімація новий, ще не до кінця відкритий і реалізований вид дозвілля для активних людей, що цінують свій час. Вона розглядається як діяльність, спрямована на розробку й подання спеціальних програм проведення вільного часу.

Анімація – це новий напрямок у туризмі, що має вдихнути життя у туристичні програми й тим самим залучити до них учасників. Отже, аніматор – фахівець, що займається розробкою індивідуальних програм проведення дозвілля, що орієнтує людину в різноманітті видів дозвілля, що організує повноцінне дозвілля.

Анімація перетворює не тільки дозвілля певних людей, але в сукупності впливає на розвиток країни в цілому. Анімація сприяє:

·     зміні духовного світогляду в соціальному суспільстві;

·     зміні соціально-економічного статусу;

·     появі нових професій і створенню нових робочих місць;

·     переорієнтованості населення на інший спектр потреб.

Завдяки розвитку дозвілля формуються об'єкти анімаційного інтересу, до них належать: натурально-природні ресурси; культурно-історичні ресурси; спортивно-оздоровчі й курортні ресурси; національні особливості, звичаї, фольклор; найважливіші культурні події, свята, карнавали, фестивалі й т.п.

Завдяки правильній діяльності аніматорів, спрямованої на розвагу й задоволення потреб людей, людина повинна одержати позитивне анімаційне враження, тобто результат ретельно організованої анімаційної роботи.

 

2. Поняття «анімація». Сутність і завдання анімаційного процесу

Слово «анімація» має латинське походження (anima - вітер, повітря, душа; animatus - натхнення) й означає наснагу, натхнення, стимулювання життєвих сил, залучення до активності.

Термін «анімація» з'явився вперше на початку XX ст. у Франції у зв'язку з упровадженням закону про створення різних асоціацій і трактувався як діяльність, спрямована на те, щоб провокувати й підсилювати жвавий інтерес до культури, художньої творчості.

Анімація – це своєрідна послуга, що переслідує мету підвищення якості обслуговування, і в той же час це своєрідна форма реклами, форма повторного залучення гостей та їх знайомих, що переслідує мету просування туристського продукту на ринку для підвищення прибутковості й зисковності туристського бізнесу.

Анімація в туризмі являє собою цілісний процес взаємодії аніматорів з туристами у сфері дозвілля на основі з'єднання формального керівництва й неформального лідерства фахівця, що здійснює взаємодію. У результаті такої взаємодії задовольняються релаксаційно-оздоровчі, культурно-творчі, освітні потреби й інтереси учасників даного процесу, створюються умови для формування соціально активної особистості, здатної до перетворення навколишньої дійсності й себе в ній.

Анімація - це різновид туристської діяльності, здійснюваної на туристському підприємстві (туркомплекс, готель, круїзний теплохід і т.д.), що залучає туристів у різноманітні заходи через участь у спеціально розроблених програмах дозвілля.

Анімація має характерні риси:

-     здійснюється у вільний час;

-     відрізняється волею вибору, добровільністю, активністю, ініціативою як однієї людини, так і різних соціальних груп;

-     обумовлена національними, релігійними, регіональними особливостями й традиціями;

-     характеризується різноманіттям видів на базі різних інтересів дорослих, молоді й дітей;

-     відрізняється глибокою особистістю;

-     носить гуманістичний, культурологічний, розвивальний, оздоровчий і виховний характер.

Для того, щоб повною мірою зрозуміти сутність анімаційної діяльності, необхідно розглянути зміст, мету й завдання анімаційного процесу, тому що кожна анімаційна послуга представляє особливий процес діяльності, суть якого обумовлена конкретними закономірностями (тематичністю, емоційністю, активністю, цілеспрямованістю й т.д.).

Анімаційний процес, мета й завдання, які стоять перед ним, можуть бути виражені в такий спосіб: у ході анімаційного процесу аніматор допомагає туристам:

-         побачити об'єкти дії, що сприяють зоровому сприйняттю певної заданої теми (перше завдання);

-         почути необхідну інформацію або, наприклад, музичний супровід, що доповнює побачене (друге завдання);

-         спробувати зробити подібне самому (третє завдання);

-         відчути причетність до процесу, що відбувається (четверте завдання);

-         прилучитися до процесу, опанувати практичними навичками (п'яте завдання).

Аналіз сутності анімаційної діяльності відбиває наявність взаємодії в ній різних елементів, що визначають три своєрідних рівні, які можна класифікувати як:

·     творчий рівень – перевага творчих моментів у діяльності;

·     репродуктивний рівень – просте відтворення готових, відпрацьованих раніше форм і способів;

·     репродуктивно-творчий рівень – відкриття людиною для себе того нового, що об'єктивно новим не є.

Виходячи з усього сказаного вище, визначимо анімацію як стимулювання повноцінної рекреаційної, соціально - культурної, діяльності на дозвіллі та іншої діяльності людини шляхом впливу на її життєві сили, наснагу й натхнення.

 

3. Типологія анімації

Розходження понять «анімація», «рекреаційна анімація», «готельна анімація», «туристська анімація» пов'язане з різноманіттям існуючих форм і програм анімаційної діяльності на дозвіллі. У цьому допоможе розібратися схема, зазначена на рис.1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Рис.1

 

Рекреаційна анімація – вид діяльності на дозвіллі, спрямованої на відновлення духовних і фізичних сил людини. Програми, реалізовані з рекреаційними цілями, можуть проводитися як туристськими підприємствами з туристами й гостями, так і дозвільними установами з організації дозвілля з місцевими мешканцями. Це дає нам право стверджувати, що поняття «рекреація» ширше, ніж поняття «туристська анімація» і «готельна анімація».

Туристська анімація – це різновид туристської діяльності, здійснюваної на туристському підприємстві, на транспортному засобі або на місці перебування туристів, що залучає туристів до різноманітних заходів через участь у спеціально розроблених програмах дозвілля. Інакше кажучи, туристська анімація - це туристська послуга, при наданні якої турист залучається до активної дії.

При підготовці анімаційних програм враховуються такі особливості туристів, як національність, стать, вік, чисельність (індивідуальна, групова, масова), а також активність участі туристів.

Туристська анімація поділяється на три основних типи за важливістю, пріоритетністю й обсягом анімаційних програм у загальній програмі подорожі:

Перший тип. Анімаційні туристські маршрути – цільові туристські поїздки заради однієї анімаційної програми, або безперервний анімаційний процес, розгорнутий у просторі у формі подорожі, переїзду від однієї анімаційної послуги до іншої, які надаються в різних географічних місцях.

До таких анімаційних програм відносяться: культурно-пізнавальні й тематичні, фольклорні й літературні, музичні й театральні, мистецтвознавчі й наукові, фестивальні, карнавальні й спортивні й багато інших.

Другий тип. Додаткові анімаційні послуги в технологічних перервах – програми, призначені для «підтримки» основних туристських послуг, зазначених у туристичному пакеті, і діючі в обставинах, обумовлених переїздами, затримками в шляху й у випадках непогоди, а також у випадку відсутності снігу на гірськолижних курортах.

Третій тип. Готельна анімація – комплексна послуга, заснована на особистих людських контактах тураніматора з туристом і спільною їхньою участю в розвагах.

Готельна анімація - поняття найбільш вузьке із трьох розглянутих, оскільки припускає тільки організацію дозвілля в місцях розміщення туристів: туркомплексах, готелях, турбазах і т.п. Іншими словами готельна анімація - це діяльність на дозвіллі, пропонована готелями.

                            

Контрольні запитання.

1)      Охарактеризуйте анімацію як вид дозвілля.

2)      Який вплив робить анімація на людину?

3)      З яких об'єктів складається анімаційний процес?

4)      Які завдання ставляться в ході анімаційного процесу?

5)      У чому полягає сутність туристської анімації?

6)      Які є типи туристської анімації?

7)      У чому полягає розходження понять «анімація», «рекреаційна анімація», «готельна анімація» і «туристська анімація»?

 

 


Последнее изменение: Wednesday, 7 October 2020, 13:16