Лабораторне заняття 3

Тема: Індивідуальна тактична підготовка туриста

Індивідуальна тактична підготовка учасника походу полягає у вмінні розподіляти сили, раціонально пересуватися, орієнтуватись на місцевості, здійснювати страховку і самостраховку.

Удосконаленню технічної і тактичної підготовки туристів сприяє постійне вправляння у техніці пересувань та вміння раціонально діяти та приймати креативні рішення у непередбачуваних ситуаціях.

Індивідуальна тактична підготовка учасника походу складається з умінь:

- розподіляти сили на відрізках денного переходу і в цілому на маршруті;

- відпочивати на привалах; 

- раціонально пересуватися, особливо на складних відрізках маршруту; орієнтуватися на місцевості (оптимальний вибір шляху); 

- здійснювати страховку та самостраховку (вибір способів). 

Основи краєзнавчої підготовки туриста

Краєзнавча підготовка - невід'ємна складова частина загальної підготовки туриста. Вона пов'язана з набуттям знань про природні багатства рідного краю, історичне минуле народу, формуванням у туриста вмінь і навичок в організації та проведенні спеціальних спостережень умовах походу з подальшою їх обробкою та аналізом. 

Краєзнавча підготовка включає власне краєзнавство, а також його практичні додатки і суміжні розділи навчально-виховної роботи: спостереження в поході, питання охорони природи, пам'яток історії та культури, організацію і проведення суспільно корисної роботи. Саме в такому обсязі включена краєзнавча підготовка в програму курсу "Туризм і методика викладання". Всі перераховані розділи знайшли відображення і в програмі підготовки громадських туристських кадрів (див. главу 18) - питання краєзнавства вивчаються тут послідовно на трьох етапах навчання. Новачки, які навчаються за програмою першого етапу початкової туристської підготовки, знайомляться з краєзнавством при вивченні теми "Туристські можливості рідного краю". На другому етапі туристи вивчають тему "Туристські можливості СРСР", а на третьому освоюють методику спостережень. 

Під терміном "рідний край" в туризмі розуміють область або, дещо ширше, республіку, якщо це невелика за площею республіка (Білорусь, "Литва, Латвія, Естонія, Молдова). Вивчення рідного краю передбачає знайомство з його географічної та краєзнавчої характеристикою. 

Фізико-географічна характеристика району включає клімат, рельєф, рослинність і тваринний світ, корисні копалини, а економічна - розвиток промисловості, сільського господарства, транспорту. 

Краєзнавча характеристика включає екскурсійні об'єкти: історичні, архітектурні, інші пам'ятні місця історії і культури нашого народу; музеї, передові підприємства, колгоспи і радгоспи. Краєзнавча підготовка туриста включає також методиці навчання роботи зі спеціальною літературою: довідниками, путівниками, методичними посібниками з краєзнавства та виконання краєзнавчих спостережень. 

Краєзнавча підготовка туриста і виконання краєзнавчих спостережень у поході сприяють поєднанню навчання і виховання в єдиний процес. Дійсно, неможливо уявити собі змістовний похід по рідному краю без пильної уваги його учасників до попереднього вивчення району походу, до накопичення спостережень і вражень на маршруті, без бажання познайомити зі своїми спостереженнями, фотографіями, слайдами тих, хто ще не був на цьому маршруті. Саме тому масові туристські походи, в тому числі і навчальні, організовуються, як правило, з певною цільовою установкою. Наприклад, вивчити шлях дивізії, що визволяла район від фашистських загарбників, або вивчити район дії конкретного партизанського загону (бригади). Зустрічі з місцевими жителями - ветеранами війни і праці - створюють більш поглиблені уявлення про героїчне минуле народу, дозволяють дізнатися раніше невідомі факти, імена людей, які виявили мужність у боротьбі з ворогом. Весь цей матеріал представляється у вигляді звіту рада ветеранів війни, використовується для поповнення експонатів шкільного (або іншого) музею народної слави, публікується в газетах і журналах. 

Вже на попередньому етапі підготовки туристів до походу краєзнавство відіграє важливу роль. Вивчення літературних джерел про природні багатства району подорожі, його історичному минулому дозволяє вибрати маршрут, скласти найбільш точні історичні та географічні довідки про конкретному районі, що, в свою чергу, сприяє ефективному вирішенню навчально-виховних завдань походу. При проходженні маршруту ці довідки допомогою спостережень уточнюються і доповнюються. 

Вивчення питань охорони пам'яток історії та культури народу нерозривно пов'язане з такими розділами краєзнавчої підготовки, як історія, етнографія, архітектура. 

Краєзнавча робота на маршруті разом з суспільно корисною роботою, а також знайомство з пам'ятками історії та культури, пам'ятними місцями революційної, бойової і трудової слави КПРС і радянського народу становлять важливий напрям виховання молоді засобами туризму. 

Докладний збір і обробка інформації про похід (фотографування, ведення щоденника тощо) допомагають якісно оформити звіт про похід, сприяють пропаганді туризму. 

Особливу увагу в краєзнавчої підготовки звертається на фотографування та ведення маршрутних спостережень (систематичні метеоспостереження, снігомірна маршрутна зйомка, картування маршруту). Придбання навичок маршрутних спостережень спочатку в навчальних цілях, а потім в порядок навчально-дослідної роботи в подальшому виявляється ефективною формою підготовки туристів до виконання серйозних завдань наукових і громадських організацій і установ. 

Виховання у молоді любові до своєї Батьківщини нерозривно пов'язане з комплексом виховних і організаційних природоохоронних заходів. Точне визначення цьому зв'язку дав чудовий письменник, співак російської природи М. М. Пришвін: "Охороняти природу - значить охороняти Батьківщину". 

Необхідно звернути увагу на два основних аспекти охорони природи в туристських походах. Перший з них - навчально-виховна робота, що включає бесіди про охорону природи, методикою організації туристських походів і зльотів, з одного боку, і практичне здійснення природоохоронних заходів при організації привалів і ночівель, з іншого. Другий аспект - це комплекс організаційно-технічних заходів щодо створення матеріальної бази природоохоронної роботи (маркування та обладнання маршрутів походів вихідного дня та навчальних маршрутів багатоденних походів; вдосконалення спорядження, необхідного для організації біваку, після зняття якого не залишається ніяких слідів). Обидва ці аспекти взаємопов'язані і взаємозумовлені, так як не може бути ефективної навчально-виховна робота з охорони природи без відповідної матеріально-технічної бази, як не може бути створена ця база без систематичної і послідовної навчально-виховної роботи. Особливе значення в ній має активна природоохоронна діяльність туристських секцій, їх участь у спільних з лісництвами заходи щодо санітарної прочищення просік, в лісопосадках, маркування туристських маршрутів і обладнанні їх місцями стоянок.

Важливо підкреслити, що в туристських подорожах, навіть невеликих за довжиною і тривалістю, народжуються почуття колективізму, любов до природи, розширюється кругозір учасників. Загальна мета в поході зближує людей різного віку. Кожен пройдений кілометр шляху зміцнює впевненість у своїх силах, приносить велике моральне задоволення. 

Трудове виховання засобами туризму полягає у формуванні вмінь та навичок самообслуговування і суспільно корисної діяльності. Учасники туристської групи повинні забезпечувати самостійну життєдіяльність на весь час маршруту: орієнтуватися і долати перешкоди, ставити табір, готувати їжу, ремонтувати спорядження, лагодити одяг, фотографувати, робити опис маршруту. Завдяки цього туристи не тільки засвоюють елементарні прийоми побутового праці, але і вчаться проявляти свідому дисципліну, організованість, узгодженість спільних дій в роботі. 

Естетичне виховання. Туризм, як ніякий інший вид людської діяльності, долучає займаються їм до прекрасного в природі і суспільстві, наповнює життя духовним змістом, робить її гарніше, багатшими, допомагає краще пізнати навколишній світ. Великий російський педагог К. Д. Ушинський називав природу прекрасним вихователем молодого покоління. У природі людина зустрічається з проявом її могутніх сил, з гармонією фарб, з безмежним простором лісів, полів, річок, озер, гірських хребтів. 

"Подорож, - писав К. Р. Паустовський, - накладає незгладимий слід в нашій свідомості... Якщо ви хочете бути справжніми синами своєї країни і всієї землі, людьми мужності і гуманності, праці і боротьби, людьми, що створюють духовні цінності, то будьте вірні музі далеких мандрівок і подорожуйте в міру своїх сил і вільного часу. Тому що кожна подорож - це проникнення в область значного і прекрасного". 

У тренувальних та похідних умовах виховуються вольові якості: сміливість і рішучість, терплячість; наполегливість, ініціативність, дисциплінованість. Всебічне виховання вольових якостей має входити в основний зміст підготовки туристів. 

Сміливість - це здатність діяти в небезпечних для життя, здоров'я і престижу людини ситуаціях, не знижуючи якості діяльності. Під рішучістю розуміють здатність людини швидко приймати рішення і приступати до його здійснення в значущої для нього ситуації, особливо при невпевненості або страху. 

Сміливість і рішучість грають істотну роль при проходженні маршруту і подоланні складних природних перешкод: водних перешкод, перевалів, льодовиків і т. п. Виховання цих якостей здійснюється постійно. Важливе значення при цьому має поступове ускладнення вправ і підвищення вимог при їх виконанні: збільшення довжини і крутизни схилів для спусків і підйомів; виконання вправ у рівновазі на підвищеною і звуженої опорі (канат, трос або мотузка); стрибки у воду з великої висоти; зближення воріт в техніці водного туризму; спуск "дюльфером" і спортивним способом зі схилів різної крутизни; ходіння по льодовим на схилах кішках; переправа вбрід через гірську річку. 

Терплячість виражається в здатності підтримувати з допомогою додаткового вольового зусилля напруженість (інтенсивність роботи на заданому рівні при виникненні внутрішніх умов, перешкоджають цьому (наприклад, при стомленні на тренуванні або на маршруті походу, нестачі кисню в горах). Мірою терплячості може бути час від моменту появи втоми до відмови підтримувати зусилля на заданому рівні. 

Наполегливість - це проявляється постійно прагнення досягти мети, незважаючи на труднощі і невдачі. В ході підготовки до походу або змагань необхідно ставити туриста в умови, наближені до похідним: тренуватися і змагатися за будь-якої погоди, поступово ускладнювати траси тренувань і змагань з техніки туризму, скорочувати інтервали відпочинку між серіями навантажень, вимагати виконання заданої роботи до кінця, збільшувати протяжність походів вихідного дня і швидкість проходження маршруту. 

Ініціативність - прояв творчості в діяльності, внутрішнє спонукання до нових форм. 

Вольові якості стали рисами особистості туриста, визначають в комплексі найважливіша властивість "спортивного характеру" - волю до перемоги на змаганнях або до проходження запланованого туристського маршруту, що сполучає в собі здатність до граничної мобілізації і зосередження в екстремальних умовах, впевненість і загальну психічну стійкість, швидке прийняття рішень. В єдності з цим властивістю виховуються такі риси характеру, як дисциплінованість, обов'язковість, спортивна працьовитість. 

Дотримання дисципліни в групі дозволяє цілеспрямовано і планомірно готуватися до досягнення високих спортивних результатів у туризмі, створювати атмосферу радості та впевненості у своїх силах на маршруті, відчувати підтримку товаришів. Виховання свідомої дисципліни у туристів має свою специфіку, оскільки заняття туризмом носять добровільний характер. Походи відбуваються, як правило, тільки під час відпустки або канікул, в основному на свої кошти. Керують підготовкою до походу, тренуваннями у багатьох випадках спортсмени, туристський і життєвий досвід яких незначно перевершує досвід учасників. Особливо важливо розуміння того, що дисципліна - це насамперед підпорядкування інтересам колективу, боротьба з власними бажаннями, що вступають у протиріччя з нормами поведінки у суспільстві. 

Розвивати вольові зусилля займаються туризмом слід постійно. Для цього треба: поступово підвищувати ступінь труднощі тренувальних занять; в ситуаціях, що моделюють похід або змагання по техніки туризму, викликати швидкі і енергійні вольові напруги шляхом підвищення інтенсивності вправ; створювати впевненість у виконанні будь-яких завдань; максимально концентрувати увагу на завдання, виробляють здатність до тривалих вольових зусиль. 

На туристському маршруті часто доводиться зустрічатися з несподіваними труднощами або ситуаціями (складні ділянки підйому або спуску, пороги або водоспади, лавиноопасные схили, складні метеорологічні умови: завірюха, гроза, сильний мороз або палючу спеку; зустрічі з хижими тваринами; стихійні лиха: землетрус, повінь, сель, виверження вулкана, схід лавини). У кожній з таких ситуацій туристи повинні знаходити вихід і забезпечити свою безпеку, для чого необхідно вміння регулювати психічні стани, тобто знати прийоми зниження рівня порушення з метою заспокоєння. До таких методів належать: 

1) словесні самовпливу для зниження психічної напруженості: самоприказы типу "заспокойся", "не хвилюйся",. "візьми себе в руки"; перемикання думок і уваги на образи і явища, що викликають позитивні емоційні реакції,- спогади епізодів попередніх походів, сходжень, кінофільмів, літератури; зміна напряму думок, або "відволікання", "переключення"; використання спеціальних прийомів впливу через другу сигнальну систему (вживання слів, які можуть діяти заспокійливо або, навпаки, збудливо, наприклад: "молодець", "добре", "гаразд", "не бійся", "не поспішай"); 

2) словесні впливу на групу жартом або розповіддю про подібних випадках з позитивним результатом; 

3) вплив з боку тренера або керівника групи: вселяє дію тренера; словесна підтримка учасників походу, схвалення під час проходження складних перешкод ("молодець", "так тримати").


Ultime modifiche: Thursday, 20 September 2018, 14:46