Практичне заняття 4

        ТЕМА:  Організація змагань

 

           Документом, на підставі якого організовується, проводиться і фінансується змагання, є календарний план спортивно-масових заходів колективу фізкультури, району, міста, області, країни і ін.

 

            Організація, провідна змагання, створює оргкомітет. До його складу бажано включити представників тих організацій, які можуть бути корисними в підготовці та проведенні змагань, атракціонів, розваг.

 

            Діяльність оргкомітету проводиться згідно з планом підготовки заходу. Між його членами розподіляються обов'язки за рішенням різних питань підготовки і проведення змагань.

 

Оргкомітет виконує наступну роботу:

1. Складає положення про проведення змагань і розсилає його організаціям, що беруть участь.

2. Визначає терміни і місце проведення змагання.

3. Складає і затверджує у відповідних інстанціях кошторис на проведення змагання.

         4. Спільно з федерацією по виду спорту підбирає і затверджує головного суддю змагання і суддівську колегію та створює можливість для підготовки суддівської документації;.

5. Розробляє сценарій (детальний план проведення) заходу, який включає церемоніали відкриття, проведення, закриття, нагородження, підйому-спуску прапора тощо. 

 6. Підготовку і контроль місць змагань. Оформлення їх засобами наочної пропаганди, маркування  трас,  ігрових майданчиків, огороджень, вказівок та ін.

7. Підготовка обладнання, інвентарю, спорядження ( в тому числі суддівського), придбання призів, підготовка грамот, протоколів.

8. Вирішує питання  радіофікації місць проведення  змагання та створює технічні можливості для інформації про хід змагання;.

9. Перевіряє протипожежну безпеку місць змагання.

10. Вирішує питання охорони громадського порядку під час проведення змагання.

11. Вирішує питання медичного забезпечення змагання, транспорту, прибирання території, устаткування місць для суддівської бригади.

12. Вирішує питання розміщення і харчування учасників.

13. Вирішує питання по нагородженню переможців змагання.

14. Організовує транспортне та побутове обслуговування (якщо захід проводиться із виїздом за межі міста).

 

Головним управлінським документом, на підставі якого проводяться фізкультурно-спортивні заходи, є положення.

 

 

Положення про змагання - головний нормативно-управлінський документ, що регламентує відносини між провідною організацією і суддями і учасниками змагань і на основі якого здійснюється проведення змагання.

 

Воно визначає зміст та порядок змагальної діяльності,  регламентує  відносини  між  організаторами,  суддями, учасниками.

 

Положення складається таким чином, щоб уникнути різного тлумачення тих чи інших його пунктів. У ньому повинні міститися конкретні настанови з усіх найбільш важливих ситуацій, які можуть виникнути в ході проведення. Разом з тим, положення має бути стислим, чітко сформульованим.

 

У сфері фізкультурно-оздоровчої діяльності доволі часто проводяться змагання за спрощеними правилами. У такому разі положення повинно містити інформацію про характер спрощення.

 

У сфері спортивно-масових заходів часто проводяться змагання за спрощеними правилами. В цьому випадку в положенні повинен бути обумовлений характер спрощення.

Деякі організації по виду спорту складають одне положення на змагання, які проходять протягом року. В розділі “Терміни і місце проведення змагань” перераховують вид змагання, число, місяць і місце проведення.

         Положення, в залежності  від виду спорту, мають різну кількість розділів і зміст, але у спортивно-оздоровчій практиці складаються положення з восьми  розділів і мають приблизно такий зміст.

1. Мета і задачі змагань.

Характер мети впливає на спрямованість і зміст всієї решти пунктів положення. Звичайно намічається одна мета і визначаються додаткові задачі, які можуть бути вирішені в процесі проведення змагань.

         Наприклад, обласні  змагання з виду спорту проводяться відповідно до комплексної цільової програми олімпійської підготовки і вирішують наступні задачі:

      -  підвищення спортивної майстерності;

      -  вдосконалення учбово-тренувального процесу в спортивних організаціях;

      - підведення підсумків роботи в спортивних організаціях України.

2. Час і місце проведення змагань.

        У цьому розділі називається форма змагань, число і місце проведення, день приїзду і від'їзду учасників.

3. Організація змагання.

 У цьому розділі указується, про тих хто здійснює загальне керівництво підготовкою і проведенням змагань, а також може вказано хто відповідальні за підготовку місць змагань, розміщення, живлення, прийом і відправку іногородніх учасників, тренерів, суддів, виготовлення афіш, програм, суддівської документації, організація шефської роботи покладається на організації (управління по спорту, федерації) по місцю проведення змагань.

4. Учасники змагань.

          У цьому розділі визначається вид змагань (наприклад, відкритапершість області) і спортсмени інших областей і р., що допускаються до них Києва і т.д. Указується склад команди, у тому числі кількість спортсменів, тренерів, представників, спортивна підготовка спортсменів(I р., КМС і т.д.), вагові категорії, особистий спортивний інвентар (при необхідності, наприклад в боксі).

5. Програма змагань.

           Висвітлюються загальні вправи, які будуть проведені для всіх груп учасників. 

          6. Витрати.

          У цьому розділі указується, хто несе витрати по розміщенню, харчуваннюучасників, тренерів і представників, а також по приїзду суддів
прибулих по виклику федерації по виду спорту, витрати по приїзду спортсменів, тренерів і представників (звичайно несуть відряджаючі організації). Витрати з прийому іноземних делегацій).

7. Порядок визначення переможців.

  Правило визначення переможців за кращими особистими результатами не завжди підходить для фізкультурно-спортивних заходів. Для підсумкової оцінки результатів виступів осіб різної статі, віку, фізичного стану застосовуються зрівнювальні коефіцієнти, заохочувальні бали. Окрім зазначеної інформації, у розділі повідомляється про кількість учасників заліку, порядок визначення командної першості.

8. Нагородження переможців.

Зміст розділу залежить від фінансових можливостей організаторів змагань. При проведенні фізкультурно-спортивних заходів бажаною є велика кількість недорогих призів, які є свідченням успіхів, запорукою доброго настрою та подальшої участі в оздоровчих заняттях.

9. Заявки та порядок репрезентації команд.

       Використовуються  заявки: попередні, іменніі технічні.

Попередні заявки висилаються в організацію, яка проводить змагання, за певний термін (місяць і більш) до початку змагань за певною адресою (підтверджуючи свою участь, кількість учасників).

Іменнізаявки подаються в мандатну комісію в день приїзду на змагання.

Техничні заявки подаються секретарю змагань після проходження мандатної комісії.  У день приїзду в мандатну комісію повинні подаватися документи, вказані в положенні (паспорти, студентський, кваліфікаційні книжки і т.д.).

          Виїзд спортсменів дозволяється тільки після отримання підтвердження організації, провідної змагання про їх допуск до участі. Положення підписується керівником організації, провідної змагання.

 

 

 

 

     Способи проведення змагань

 

         Існує безліч способів проведення спортивних змагань, залежно від виду спорту, масштабу і обумовлених їх правилами і положенням про змагання.

 

         У практиці найбільш часто використовуються наступні способи проведення змагань: прямий, круговий, з вибуванням (олімпійський, кубковий), змішаний.

 

Прямий спосіб - послідовне або одночасне виконання змагальних вправ усіма учасниками на одній спортивній арені (стадіон, басейн, траса) з постійним складом суддівської бригади, в яких результат учасників оцінюється метричними одиницями або системою балів (змагання по легкій атлетиці, лижному, ковзанярському, велосипедному спорту, плаванню, гімнастиці, акробатиці і т.д.).       

 

Застосовується при проведенні особистих і особисто-командних змагань   

 

         Вживання прямого способу не виключає використовування на окремих етапах змагань інших способів проведення. Наприклад, в особистих змаганнях по бігу, плаванню, велоспорту, веслуванню і деяким іншим видам спорту для формування фінальних груп застосовується метод контрольних нормативів. В результаті до завершальної  боротьби   за перше місце допускаються лише учасники, що показали в попередніх змаганнях кращі результати або що виконали певний норматив або переможці попередніх забігів, заїздів, запливів.

У сфері оздоровчої фізичної культури проведення змагань прямим епос бом може передбачати зрівнювання за допомогою гандикапу або фори. Гандикап (англ.) - змагання учасників різного віку та підготовленості, у яких слабким надається певна перевага. Фора (італ.) - пільга, яка надається слабо підготовлених учасникам змагань. Змагання з використанням зрівнювання стимулюють до участі початківців й одночасно заохочують до виступів підготовлених учасників.

 

Коловий спосіб заснований на принципі послідовних зустрічей кожного учасника (команди) зі всіма іншими і застосовується при проведенні спортивних ігор і єдиноборства. Для проведення змагань за цим способом складається таблиця черговості зустрічей (турів) як для парного, так і непарної кількості команд.

 

     Застосовується в основному при проведенні змагань спортивних ігор та єдиноборств.

 

         Проведення змагань круговим способом передбачає формування календаря черговості (турів) зустріч та формування таблиці результатів.

При парній кількості команд число ігрових днів (турів) буде на один день менше числа команд.При непарній кількості команд число ігрових днів буде рівним числу граючих команд. Черговість ігор за круговим способом складається таким чином:  одиниця завжди залишається на місці, а вся решта цифр обертається проти годинникової стрілки, наприклад для чотирьох команд:  

1-й тур     2-й тур    3-й тур

1 – 4        1 – 3        1 – 2

2 – 3        4 – 2        3 – 4

При непарній кількості команд команда, що стоїть напроти цифри в дужках, вільна від гри.

1-й тур     2-й тур    3-й тур    4-й  тур     5-й  тур

1 – (0)       1 –  5        1 –  4       1 –  3          1 – 2

   2 – 5        (0) – 4        5 –  3       4 –  2          3 – (0)

 3 – 4        2 – 3      (0) – 2      5 – (0)      4 – 5

Після проведення жеребкування замість цифр в таблицю вписуються назви команд і складається розклад ігор. В змаганнях, коли команди зустрічаються не тільки на своєму полі, але і на полі суперника, команда, яка стоїть першою в парі номерів, приймає суперника на своєму полі. Вона ж, у разі збігу кольору спортивної форми, міняє її.

За цим способом результати зустрічей (перемоги, нічиї, поразки) оцінюються в окулярах, наприклад, перемога - 2 очки, нічия - 1, поразка - 0.

Переможцем змагань вважається та команда, яка в результаті всіх зустрічей набере найбільшу суму окулярів.Облік результатів визначається по спеціально складеній таблиці.

Таблиця

                        Першості школи з футболу серед п’ятих класів

 

Команда

1

2

М'ячі

Окуляри

Місце

забиті

пропущені

 

    5 «А»

ХХХХХ

ХХХХХ

3:1

2

 

      3

 

       1

 

      2

 

     1

 

    5 «Б»

1:3

0

 

ХХХХХ

ХХХХХ

 

      1

 

        3

 

     0

 

     2

 

Кількість граючих команд встановлюється по заявках, поданих для участі в змаганнях.Різновидом цієї системи може бути проведення змагань, коли учасники розподіляються по підгрупах і грають за круговим способом з подальшими стиковими іграми.

Перевага цього способув тому, що достатньо повно і об'єктивно можна виявити відносну силу всіх учасників.

Недоліком цієї системиє значна тривалість проведення змагань, а з цим пов'язані економічні витрати.

 

Спосіб з вибуванням (кубковій, олімпійський) заснований на принципі вибування команд (учасників) із змагань після одного або декількох поразок. Для проведення змагань за способом з вибуванням складається таблиця на підставі певних правил.

 

Його називають інколи “олімпійським”, або “кубковим”, тому що застосовується на Олімпійських іграх та у розігрішах більшості кубків.

 

Кількість команд може бути парне, рівне ступеню 2, тобто 4, 8, 16, 32 і т.д., парне, не рівне ступеню 2, тобто 6, 10, 12, 14 і т.д., непарне - 3, 5, 7, 9 і т.д.

 

         Для того, щоб провести ігри по системі з вибуванням на будь-яку кількість команд, необхідно взнати, скільки команд гратиме в першому крузі.

 

Для цього застосовується наступна формула:(А-2х) х 2, де А - кількість команд, 2х- число, піднесене до ступеня і наближене до А, але менше його. Розберемо випадок, коли кількість команд парне і рівне ступеню 2, наприклад при 8 командах. Застосовуючи формулу, одержали (8-22) х 2 = 8.

В цьому випадку в гру вступають 8 команд (четверть фіналу). В другому крузі гратимуть переможці пар (півфінал). В третьому зустрінуться дві команди (фінал).

         При парній кількості беруть участь в змаганнях команд, не рівномуступеню 2, за допомогою формули визначають, що в першому крузі, наприклад, при 10 командах гратимуть 4 команди: (10-23) х 2 = (10-8) х 2 = 4.

        Щоб визначити, які саме команди гратимуть, треба із загальної кількості учасників відняти кількість учасників першого круга, тобто, з цифри 10 відняти 4, а цифру 6, що залишилася, поділити пополам. Потім із стовпчика цифр, що складається з 10, три команди, розташовані зверху (1, 2, 3), і три знизу (8, 9, 10) переводять в другий круг. Таким чином, в другому крузі гратимуть ці і дві команди, що перемогли в першому крузі. Розташувавши їх в стовпчик, визначають пари зверху вниз: команда 1 з командою 2, команда 3 з переможцем пари 4 і 5 і т.д. (рис. 1).

         Якщо число команд, що беруть участь, непарне (рис. 2), то, застосувавши формулу, визначають, що в першому крузі грає (11-23)х2= (11-8)х2 = 6 команд. Щоб встановити, які ж команди грають в першому крузі, а які починають з другого, віднімають із загального числа команд число учасників першого круга, тобто 11-6. Залишок 5, оскільки він не ділиться порівну, то знизу переводять в другий круг 3 команди (9, 10, 11), а зверху 2 (1,2), тобто на одну менше.

          Таким чином, в першому крузі грають команди 3, 4, 5, 6, 7, 8, а в другому - команда 1 з командою 2, переможець пари 3 л 4 з переможцем парі 5 і 6, переможець пари 7 і 8 з командою 9, а також команди 10, 11 (див. мал. 39).

         Після складання сітки ігор проводиться жеребкування, і замість номерів сітки ставляться назви команд або прізвища гравців.Потім складається розклад ігор, в якому указується, хто з ким грає, час і місце зустрічі, прізвища суддів, обслуговуючих гру.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис.1 Сітка ігор з парною кількістю учасників

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рис. 2 Сітка ігор з не парною кількістю учасників

Перевага  способу з вибуванням полягаєв тому, що є можливість провести змагання з значною кількістю учасників в стислі терміни проведення.

 Цей спосіб  має ряд недоліків:

-                  ускладнює можливості визначити істинні місця всіх учасників (команд);

-                  надає можливість лише однієї або двох зустрічей більшості учасників;

-                   містить значний елемент випадковості, оскільки в першому крузі можуть зустрітися дві найсильніші команди і одна з них вибуває із змагань.

Цей спосіб має два варіанти: з вибуванням після однієї поразки і з вибуванням після двох поразок. В останньому випадку учасники розподіляються в дві групи. В одну включаються команди, що виграли в першому турі, в іншу - що програли. Команди другої групи беруть участь в додатковому турі, переможці цього туру продовжують змагатися до другої поразки.

 

Змішаний спосіб  - послідовне сполучення в одному змаганні двох способів - кругового та з вибуванням.

 

Його застосування передбачає один спосіб на першому етапі змагань, інший - на другому. Спосіб полегшує проведення змагань зі значною кількістю учасників, дає змогу скоротити число зустрічей і терміни проведення змагань в цілому.

Наприклад, команди на початковому етапі розподіляються на групи, у яких  проводяться змагання по одній з систем, наприклад, з вибуванням, потім команди розподіляються в ряд підгруп залежно від зайнятих місць і грають між собою за круговим способом за подальші місця.

 

 При парній кількості команд, наприклад 8, учасники розподіляються в дві підгрупи по 4 команди і грають за круговим способом. Команди, що вийшли у фінал, грають за 1-4-е місця, інші за 5-8-е по системі з вибуванням.

         При непарній кількості команд, наприклад 9, команди можуть розподілятися в три підгрупи і грати по системі з вибуванням. Ті, що перемогли, команди грають за круговим способом за 1-3-е місця, вибулі у фіналі - за 4-6-е і що програли - за 7-9-е місця.

Проведення ігор за цим способом скорочує час і дає можливість більш об'єктивно визначити сили команд. Можуть бути і інші способи розподілу команді на підгрупи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Last modified: Thursday, 23 January 2025, 6:42 PM