Практична робота №6 Тема: Розміщення захисних лісонасаджень на території конкретного землекористування

 

 Практична робота № 6

Тема: Розміщення захисних лісонасаджень на території конкретного землекористування

Мета: Вміти розміщувати захисні лісонасаджень на території конкретного землекористування.

Об’єкти та забезпечення: Методична література, індивідуальні завдання. План:

1. Значення полезахисних лісових смуг.

2. Види захисних лісових насаджень.

3. Розміщення лісонасаджень на конкретному землекористуванні.

 

Теоретична основа

 1.Значення полезахисних лісових смуг. Полезахисні лісові смуги – перша ланка системи лісомеліоративних насаджень. Вони мають важливе полезахисне і загальноекологічне значення загалом. Ці лісомеліоративні насадження розміщуються уздовж меж полів у рівнинних умовах і на схилах до 1,5(2)º. Лісові смуги є елементом високої культури землеробства, стабільності сільськогосподарського виробництва і резервом вирішення продовольчої проблеми та безпеки держави, а також біодизайном, який покращує умови роботи і проживання людини.

Лісові смуги, які володіють основними елементами лісового біоценозу, мають біологічну стійкість і високу полезахисну ефективність у будь-яку пору року. Біологічна стійкість забезпечується добрим ростом у молодому віці, максимально можливою висотою за таких умов і довговічністю. Головне призначення полезахисних лісових смуг – вітроломне, зниження швидкості вітру на прилеглих полях. Під захистом лiсових смуг, насамперед, зменшується швидкiсть вiтру (суховiїв, вiтрiв хуртовинних та холодних, пилових бур), а потiм поліпшуються iншi елементи мiкроклiмату, проходить снiгозатримання, захищається грунт вiд дефляцiї, зберiгається i покращується родючiсть грунту, пiдвищується врожайнiсть сiльськогосподарських культур.

2. Види захисних лісових насаджень. Основним елементом лісової меліорації є лісові смуги. Смугові насадженя характеризують слідуючі показники:

-конструкції лісосмуги - продувні, ажурні, непродувні (щільні);

-форма - прості одноярусні і складні - дво- і триярусні;

-склад насаджень визначають виділи;

 -спосіб посадки або посіву - рядовий, гніздовий, шахматний і др.;

 -походження - штучні і природні;

-вік - якщо головна порода розрізняється на один клас або більше (тривалість класу віку в лісовій і лісостеповій зонах для всіх порід, окрім тополя і іви складає 10 років, в сухостеповій і напівстеповій зоні - 5 років);

-висота - якщо ділянки відрізняються не менше, ніж на 20%;

-ступінь зімкнутості крон - якщо загальна зімкнутість дерев без врахування чагарників змінюється не менше ніж на 20%; -ширина - якщо смуги розрізняються на одне або більше міжряддя; -рядність - при зміні на один і більше рядів.

До складних відносять насадження, в яких середня висота першого або другого ярусу відрізняється від середньої висоти слідуючого ярусу на 20% і запас другорядного ярусу складає не менше 30 м3/га при повноті не менше 0,3 .

Полезахисне лісорозведення. Лісові смуги розташовують по можливості у взаємно перпендикулярних направленнях так, щоб обмежовані ними ділянки мали прямокутну форму. Основні лісові смуги розміщують впоперек пануючих ерозійно небезпечних суховійних вітрів ( відхилення не повинно перевищувати 30º). Відстань між основними лісовими смугами не повинна перевищувати більше ніж в 30 раз робочу висоту дорослого деревостою; відстань між допоміжними смугами приймають до 2000 м.

 

Таблиця 1. Параметри полезахисних лісових смуг

 

Грунти

Можлива висота дорослих деревостоїв

Відстань між смугами - не більше, м

Основними

Допоміжними

Сірі лісові, оподзолені і вилужені

20-22

600

2000

Типові і звичайні чорноземи

16-18

500

2000

Південні чорноземи

12-14

400

2000

Темно-каштанові і каштанові

8-10

350

1500

Світло каштанові

6-8

250

1500

 

3. Розміщення лісонасаджень на конкретному землекористуванні.

На легких грунтах для запобігання ерозії, відстань зменшують. В залежності від розміщення смуг площа ріллі, складає 20-120 га.

Полезахисні лісові смуги застосовують при похилах місцевості не більше 2º. Конструкція смуг впливає на зниження швидкості вітру, на умови ерозії грунту, снігонакопичення і випаровування вологи. Найбільш ефективні продувні і ажурні смуги.

 Полезахисні лісові смуги закладають в три-чотири ряди, рідко в п"ять рядів шириною до 15 м. Всередині полів сівозміни допускається застосування дворядних смуг.

Лісові смуги бувають чистими або змішаними. Чисті насадження складаються із однієї головної породи.

При використанні повільноростущих порід (дуб, сосна) для прискорення дії смуги вводять швидкоростущу породу, на каштанових грунтах вводять 20-30% чагарників, чередуючи їх з деревними породами.

 Змішані насадження із світлолюбивих і тіневиносливих деревних порід застосовують в степових районах. Останні розташовують в крайніх рядах, а в трьохрядних смугах висаджують через одне дерево головної породи.

Відстань між рядами на сірих лісових грунтах і чорноземах 2,5-3 м, на південних чорноземах і каштанових грунтах - 3-4 м, відстань між сіянцями в ряду - 1,5-2 м. Необхідна кількість сіянців на 1 га лісової смуги складає від 880 до 4000 штук. Саджанці і черенки висаджують через 2,5-3 м.

 

Таблиця 2. Кількість сіянців на 1 га при рядовому висаджуванні, шт.

Відстань між сіянцями в рядах, м

Відстань між рядами, м

2,5

3,0

3,5

4,0

4,5

1,0

4000

3300

2900

2500

2200

1,5

2668

2201

1934

1668

1467

2,0

2200

1650

1450

1250

1100

2,5

1600

1320

1160

1000

880

 

 

Кількість садивного матеріалу, необхідного для створення лісових смуг, визначають за формулою

 

N = L / b

 

 L- загальна довжина лісосмуги (в одну нитку), м;

b- відстань між деревами в ряду,м.

 

Завдання та хід виконання

В ході виконання практичної роботи студент повинен:

1. Складати план розміщення лісових смуг.

2. Підібрати і розраховувати необхідну кількість садивного матеріалу.

 

Полезахисні лісові смуги створюють на орних землях з похилом місцевості, який не перевищує 1,5…2º. Лісові смуги розміщують у вигляді прямокутних клітин. Смуги, які розміщують по довгих сторонах прямокутника називають основними (поздовжніми), а по коротких сторонах - допоміжними (поперечними). Основні смуги орієнтують впоперек пануючих вітрів, допоміжні - перпендикулярно основним.

Лісові насадження на меліоративних землях в залежності від основного призначення і місцезнаходження діляться на полезахисні лісові смуги, лісові смуги вздовж магістральних і міжгосподарських каналів, збросних каналів, лісові смуги вздовж постійних доріг, лісові насадження біля населених пунктів, польових станів, насосних станцій, служб експлуатації осушувально-зволожувальної системи. На плані місцевості проектуємо основні лісові смуги, виходячи із розрахункової висоти деревних порід Н і дальності їх ефективного впливу на вітровий режим 30 Н, а також способів і техніки поливу. При проектуванні можна використати дані таблиці 3

 

 Таблиця 3. Максимальні відстані між основними лісовими смугами на зрошуваних землях, м

Зрошувальна система і спосіб поливу

грунти

чорноземні, лугово-болотні

каштанові, сіроземи сіро-бурі

пустельні і напівпустельні

Зрошувальні системи з регулярним поливом дощуванням

600

500

450

Рисові зрошувальні системи при поливі затопленням чеків

800

700

600

 

Відстань між допоміжними лісовими смугами не повинна перевищувати 2000 м, а на піщаних грунтах - 1000 м

 Приклад задачі:

Задача 1. Площа ділянки 2,0 га. Запроектовано створювати культури за схемою змішування 5р.Сз 1р.Лп 1р.Дз 1р.Лп при схемі розташування садивних місць 2,0х0,5 м. Скільки садивного матеріалу липи необхідно для заліснення?

Розв’язання: При схемі розташування садивних місць 2,0х0,5 м площа живлення однієї рослини становить: 2,0 м х 0,5 м = 1,0 м2

Для створення культур на площі 2 га необхідно: 10000 м2 х 2 / 1,0 м2 = 20 тис. шт. Схема змішування 5р.Сз 1р.Лп 1р.Дз 1р.Лп включає 8 умовних рядів, на 1 умовний ряд припадає: 20 тис. шт. / 8 = 2,5 тис. шт.

На долю липи у вказаній схемі змішування припадає 2 умовні ряди, отже садивного матеріалу липи потрібно: 2,5 тис. шт. х 2 = 5 тис. шт.

 Відповідь: 5 тис. шт. сіянців

Контрольні запитання

1. Дати визначення полезахисні смуги.

2. Головне призначення полезахисних лісових смуг.

3. Види захисних лісових насаджень.

4. Розрахунок розміщення полезахисних лісових смуг