Історичні аспекти інформатики
Походження терміна "інформатика"
Термін "інформатика" виник у 60-х рр. XX ст. у Франції для назви області, що займається автоматизованою обробкою інформації за допомогою електронних обчислювальних машин. Французький термін informatique (інформатика) утворений шляхом злиття слів information (інформація) і automatique (автоматика) і означає інформаційну автоматику, або автоматизовану переробку інформації. В англомовних країнах цьому терміну відповідає синонім computer science (наука про комп'ютерну техніку).
У 1963 р радянський вчений Ф. Е. Темників одночасно з закордонними авторами визначає інформатику як науку про інформацію взагалі, що складається з трьох основних частин - теорій інформаційних елементів, інформаційних процесів і інформаційних систем. Це був перший важливий поворот у долі поняття "інформатика" , але він довго залишався лише історичним фактом. Так чи інакше, тоді поняття "інформатика" ще не отримало в нашій країні помітного поширення. Хоча в науковій літературі вже в той період часто зустрічалися трактування "інформатики через призму поглядів Темникова". Так, в 1968 р надрукована робота А. І. Михайлова, А. І. Чорного та Р. С. Гиляревський "Основи інформатики", в якій детально розглянуті поняття науково-технічної інформації та методи її обробки.
Інформатика - область гуманітарного знання, що вивчає структуру і загальні властивості наукової інформації, а також основні закономірності процесів інформаційної комунікації.
Така постанова уявлень про місце і роль наукової інформатики призводить до того, що її визначення стають все більш розмитими, намагаються дистанціюватися від будь-якої конкретики. На Міжнародному конгресі в Японії в 1978 р дається широке визначення інформатики.
Поняття інформатики охоплює області, пов'язані з розробкою, створенням, використанням та матеріально-технічним обслуговуванням систем обробки інформації, включаючи машини, устаткування, математичне забезпечення, організаційні аспекти, а також комплекс промислового, комерційного, адміністративного, соціального та політичного впливу.
У 1982 р виходить монографія академіка В. М. Глушкова "Основи безпаперової інформатики" (2-е видання, виправлене і доповнене, побачило світ в 1987 р). А рік потому, на загальних зборах Академія наук СРСР приймає рішення про створення в Академії наук відділення інформатики. З цього моменту ідеї інформатики в нашій країні отримали своє місце не тільки в науці, але також і серед фахівців-практиків.
Яке тоді було розуміння інформатики? У зазначеній монографії
академіка В. М. Глушкова немає прямого визначення інформатики як нової
науки. Але виходячи зі змісту цієї книги можна зробити наступний висновок, що:
Інформатика - це сукупність засобів всієї сучасної інформаційної теорії, техніки і технології, сумарне, комплексне позначення цієї галузі знань.
По-іншому кажучи, інформатика як наука вбирає сьогодні
найрізноманітніші за своєю сутністю і природою інформаційні ідеї, засоби і
процеси, пов'язані із задоволенням інформаційних потреб суспільства в
сьогоденні і майбутньому.