Анотація

Анотація

 

Курс присвячений розгляду особливостей формування української державності, аналізу особливостей кожного з етапів, які пройшло українське державотворення в ході свого розвитку. Аналізується місце проблем формування української державності у  шкільному курсі історії. Смисловий стрижень курсу – ідея про те, що український народ протягом кількох століть мав свою державність, відстоював її, боровся за її відродження та збереження.

 Говорячи про історію української державності, наголошуємо на безперервності цього процесу. Це особливо важливо усвідомити з огляду на те, що політичні кола сучасної Росії, сепаратисти в ОРДЛО і за їх межами поширюють антинаукові «лжетеорії», згідно яких Україна – це не що інше, як «окраїна» Росії, яка колись відкололася від неї і найближчим часом з Росією обов’язково возз’єднається.    

В контексті цього вкрай необхідно ще раз звернутися до історичних фактів, які розвінчують подібні фальсифікації.

Наймогутнішою державою з якої починається відлік українського державотворення є Київська Русь, що виникла на базі східнослов’янських племен. Галицько-Волинське князівство розглядається як наступник державницьких традицій Київської Русі. Державні традиції княжої доби виявилися досить сильними і після того як Галицько-Волинська держава розпалася, а її територія була поділена між Польщею та Литвою. Велика увага приділяється наступному етапу української державності, що пов’язаний з появою козацтва, яке стало провідною силою українського державотворення. Запорізька Січ розглядається як специфічний, оригінальний зародок української державності. Діяльність запорізького козацтва відкрила шлях до формування незалежної української держави. Друга половина ХVІІІ – період коли Україна опинилася в полі протистояння Росії, Польщі та Туреччини. Спроби І.Мазепи відродити самостійну Українську державу під протекторатом Швеції не були реалізовані. В умовах бездержавності державницька ідея не зникає з національної свідомості. З початку ХІХ ст. в Україні розпочався процес національного Відродження. Формуються патріотичні сили, що ставлять собі за мету відродження української державності.

Аналізуються проекти відновленої української державності, що створювалися представниками українських суспільно-політичних сил. Розглядаються проекти української держави в програмах українських національних партій початку ХХ ст. як автономістського так і самостійницького спрямування тощо.

Аналізуються передумови відродження української державності початку ХХ ст. Характеризується державотворчі процеси в умовах Центральної Ради, Гетьманату П. Скоропадського, УНР доби Директорії та ЗУНР. Характеризується розвиток української державницької ідеї в міжвоєнний період. Аналізується як зміст соціалістичних (М.Грушевського, В. Винниченка та ін.), так і зміст націократичних концепцій відновлення української державності, розроблених М. Міхновським, Д.Донцовим, М. Сціборським та ін. Розглядається розробка ідей української державності українськими дисидентами. Аналізуються історичні умови відновлення української державності у 1991 р.

Última modificación: Monday, 9 de January de 2023, 10:11