Лекція 2. Україна між минулим і сучасністю (1995-2004 рр.).

План:

1. Завершення конституційного процесу в Україні.

2.  Динаміка політичних сил в Україні у 1995-2003 рр. Криза режиму Л. Кучми. «Касетний скандал» та його політичні наслідки. Причини та хід акцій «Україна без Кучми», «Повстань, Україно». 

 3. Зовнішньополітичні орієнтири України в 1995-2003 рр. Україна і євроінтеграційний процес. Україна і міждержавні об’єднання на пострадянському простору. Знову багатовекторність. 

4. Відносини між Україною і РФ. Російсько-український конфлікт щодо острова Тузла.
 5. Прояви сепаратизму на Півдні України у 1991–2004 рр.

 Рекомендована література:

1.     Турченко Г., Турченко Ф. Проект «Новоросія». 1764–2014 рр.: Ювілей на крові. Запоріжжя : ЗНУ, 2015. 116 с.

 2.     Гай-Нижник П.  Росія проти України (1990 - 2016 рр.): від політики шантажу і примусу до війни на поглинання та спроби знищення. К.: «МП Леся», 2017. 332 с.

3.     Здобуття незалежності України 1991. Історія проголошення, документи, свідчення: у 2 т. Житомир : Рута, 2011. 752 с.

4. Турченко Ф. Україна - повернення історії. Генеза сучасного під ручника. К. : Генеза, 2016. 104 с.

5.  Україна і виклики посттоталітарного транзиту (1990–2019) / НАН України, Ін-т історії України. Київ: Академперіодика, 2021. 592 с., 48 с. іл. (Україна. Нариси історії). URL: http://resource.history.org.ua/item/0016478


 ТЕЗИ

Напередодні розпаду СРСР і проголошення незалежності України. Частина радянсько-компартійної і господарської еліти Півдня і Сходу, не зацікавленої в демократичних перетвореннях і суверенізації України, взяла курс на її розкол.

Спекулюючи на місцевих особливостях і територіальних відмінностях, ці не обтяжені політичною відповідальністю і сумлінням політики стали закликати населення окремих регіонів до самовизначення і виділення із складу України.

У жовтні 1990 р. в Одесі було оголошено про створення партії «новоросів» («югоросів»), представники якої стверджували, що в Одеській, Миколаївській і Херсонській областях немає ні українців, ні росіян, а живе новий етнос (народ) «новороси» («югороси»), які мають право на самовизначення.

У Криму на початку 90-х рр. місцеві сепаратисти за підтримки російського політикуму поставили завдання про вихід півострова зі складу України і приєднання до Російської Федерації.

Одним із найголовніших аргументів для обґрунтування цього наміру була надумана ідея про віковічні зв’язки Криму з Росією і про відсутність таких з Україною.

У Донбасі, на Харківщині, Дніпропетровщині й у Запоріжжі в середовищі місцевої компартійної бюрократії та директорів крупних підприємств (так званих «червоних директорів») стала поширюватися ідея створення місцевої автономії як засобу протистояти «жовто-блакитній» експансії із Заходу.

Але сепаратистські настрої на початку 90-х рр. не мали відчутної підтримки серед населення регіону.

Переважна більшість жителів Південної України на референдумі 1 грудня 1991 р. проголосували за незалежність України, яка сприймалася як унітарна демократична республіка.

Однак спроби спекуляції на особливостях різних регіонів України не припинилися.

На протиставленні Сходу і Заходу України була побудована у 2004 р. виборча кампанія кандидата в Президенти України від тодішньої влади. Як відомо, широкомасштабна фальсифікація результатів виборів викликала масові протести, які переросли в «помаранчеву революцію».

Засобом боротьби з народним рухом був знову використаний сепаратизм. На так званому «З’їзді Рад усіх рівнів» у Сєвєродонецьку із закликом до створення Південно-Східної Української автономної республіки виступили керівники тих областей південного сходу, де під час президентських виборів відбувалися наймасштабніші фальсифікації волевиявлення громадян, – Харківської, Донецької, Луганської.

Щось подібне відбувалось і в Одесі. З намірами перетворити Одесу й усю Одеську область у «вільну самоврядну територію, на якій будуть діяти розпорядження місцевої влади» у разі, якщо на решті території України переможуть прихильники В. Ющенка, виступив в грудні 2004 р. міський голова Одеси. Але, як і на початку 90-х років ХХ ст., заклики сепаратистів Одеси та інших регіонів України не були підтримані населенням.

Події «помаранчевої революції» черговий раз засвідчили існування значних відмінностей між різними регіонами України і посилили інтерес суспільства і професійних учених, зокрема істориків, до українських регіонів, їхніх проблем.

.

Остання зміна: Sunday 15 January 2023 18:02 PM