МЕТАЛОПРОТЕЇДИ, МЕТАЛОПРОТЕЇНИ

до складу яких входять атоми металів (Fe, Mg, Cu, Zn, Mn, V, Mo та ін); виконують різноманітні функції в живих організмах. У транспортних або запасаючих між металами М. (Fe - вмісні трансферин і феротин, Сu - вмісний церулоплазмін) і білком зв'язок нестійкий; до складу інших М., в тому числі ряду ферментів, входять міцно зв'язані атоми металів, видалення яких порушує будову і функціональні властивості М. Найважливішими М. є: Сu - вмісні оксидази (наприклад, тирозиназа); Zn - карбоангідраза і карбоксипептидаза; ксантиноксидаза, у складі якої виявлено Мо; Fe і Мо, що вміщують білки азотофіксуючі нітрогеназної системи бактерій; феродоксин, що включає негемінове залізо.             

У багатьох М. метал входить до складу органічних простетичних груп білків. Основні представники таких М. - гемопротеїди.

Багато ферментів, що належать до каталітичних М., вимагають для проявлення активності наявності в середовищі відповідних катіонів (наприклад, Mg2+ - для фосфотрансфераз, К+ і Мg2+ − для піруваткінази, Na+, K+, Mg2+ − для АТФази плазматичних мембран).

» Глосарій