Навчальна програма

1. МЕТА та завдання навчального курсу

Метою викладання курсу „ Внутрішній аудит у комерційному банку ” є набуття студентами теоретичних і методичних знань з основ контролю і аудиту в банку, отримання і засвоєння практичних навичок з планування, організації і проведення аудиту в банку, вміння використовувати набуті знання у практичній діяльності.

Основним завданням курсу „ Внутрішній аудит у комерційному банку” є оволодіння студентами практичними прийомами організації та проведення аудиту окремих банківських операцій, формування творчого мислення та самостійності в прийнятті рішень при узагальненні та реалізації результатів аудиту.        

Студент повинен знати:

-законодавчу базу, інструктивні матеріали, що регламентують проведення аудиту в банку;

-прийоми і методи фактичного і документального контролю;

-методику планування і організації  аудиту в банку;

-етапи облікового циклу та рівні контролю в банку;

-Принципи побудови та взаємозв'язок форм фінансової звітності як інформаційної бази контролю та аудиту;

-етапи проведення контролю та аудиту в банку;

-методичні прийоми узагальнення та реалізації результатів контролю та аудиту.

-.

Вміти на практиці:

-проводити оцінку даних внутрішнього контролю та можливості їх  використання при проведення ревізії;

-використовувати документальні прийоми і методи контролю;

-проводити контрольні інвентаризації та використовувати фактичні прийоми контролю;

-складати плани та програми  проведення аудиту;

-проводити перевірки та аудит окремих банківських операцій;

-аналізувати первинні та зведені документи банку;

-оформляти проміжні результати аудиту в робочих документах аудитора;

-складати аудиторський висновок;

-визначати вплив порушень на діяльність банку.

На вивчення дисципліни відводиться 54 год. 1,5 кредиту.

2.Інформаційний обсяг навчальної дисципліни

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ І.

Організація та методи внутрішньобанківського контролю, контроль
виконання касових операцій та операцій з іноземною валютою

Тема 1. Організація нагляду, контрольно-ревізійної роботи та внутрішній аудиту в банках України

Місце аудиту в системі методів контролю. Відмінності аудиту і ревізії. Функції попереднього, поточного, подальшого контролю.Організаційні форми економічного контролю. Зміст контрольного процесубанку.

Зовнішній та внутрішній контроль банку. Організаційні форми аудиту.

Служба внутрішнього аудиту банків - елемент процесу управління та контролю комерційних банків; основні завдання і функції служби внутрішнього контролю банку; повноваження служби внутрішнього контролю банку; обов'язки служби внутрішнього контролю банку; взаємовідносини між зовнішнім та внутрішнім аудитом; контроль Національного банку України за роботою служби внутрішнього аудиту банків.

Тема 2. Система внутрішнього аудиту в банках України .

     Стандарти внутрішнього аудиту комерційних банків та об'єкти їх застосування; незалежність внутрішніх аудиторів; професійна компетентність внутрішніх аудиторів; обсяг роботи внутрішнього аудиту; виконання аудиторської роботи. Види внутрішнього аудиту в комерційному банку.

Організаційні моделі служби внутрішнього аудиту в банку та їх призначення.Планування діяльності служби внутрішнього аудиту в банку.Основні етапи проведення внутрішнього аудиту в банках.

Мета ведення робочих документі; форма та зміст робочих документів; типи робочих документів; перевірка належного зберігання робочих документів. Види робочих документів внутрішнього аудитора.

ЗМІСТОВИЙ Модуль 2.

Організація та методика проведення аудиту банківських операцій

Тема 1.Організація і методика проведення внутрішнього аудиту касових операцій .

Джерела та нормативні документи, якими користуються в процесі
внутрішньобанківського
аудиту.Послідовність і методика проведення перевірок касових операцій у банках.

Перевірка дотримання порядку заключення операційної (оборотної) каси,зберігання цінностей, охорона банківських установ.

Перевірка обліку та збереження бланків цінних паперів, бланків сувороїзвітності, інших цінностей і документів.Завдання аудиту та підготовка до його проведення.Програма аудиту касових операцій.Аудит роботи видаткових кас.Аудит роботи вечірніх кас, кас перерахунку торгівельної виручки.Ревізія грошових білетів, монети та інших цінностей, які перебувають у грошових сховищах і касах банків та перевірка порядку їх зберігання. Попередній, поточний та подальший бухгалтерський контроль розрахунково-касових операцій: завдання,  організація, періодичність, склад працівників,  залучених до контролю, операції, що підлягають додатковому контролю.

         Внутрішній аудит розрахунково-касових операцій як метод адміністративного контролю.

Нормативна та інформаційна база аудиту розрахунково-касових операцій.

Основні завдання та напрямки аудиту касових операцій. Етапи проведення аудиту готівки та інших цінностей. Перевірка стану організації охорони банківських приміщень та стану роботи підрозділів служби перевезення цінностей та здійснення інкасації торгової виручки. Аудит касової роботи та законності здійснення касових операцій. Перевірка стану обліку касових операцій. Ревізія готівки у грошовому сховищі та касах банку.

Тема 2. Організація і методика проведення  внутрішнього аудиту безготівкових розрахунків .

Джерела та нормативні документи, якими користуються в процесі внутрішньобанківського контролю.Послідовність проведення перевірок операцій набезготівкових розрахунках.Основні завдання  та напрямки аудиту безготівкових розрахунків. Перевірка поточних рахунків клієнтів. Перевірка дотримання правил здіснення безготівкових розрахунків. Аудит стану обліку операцій банку за безготівковими розрахунками.

Основні завдання  та напрямки аудиту операцій з платіжними картками. Оцінювання внутрішніх положень та процедур. Аналіз тарифної та продуктової політики карткових продуктів. Заходи адміністративного контролю. Фізичні заходи контролю. Дотримання основних законодавчих вимог до операцій емісії та еквайрінгу. Оцінка якості карткового портфелю банку. Основні види карткових ризиків. Аналіз причин виникнення ризиків за картковими операціями.

Тема 3.  Внутрішній аудит статутного фонду (капіталу) банку, доходів та витрат банку.

Завдання та програма аудиту обліку капіталу, доходів та витрат.

Аудит управління власним капіталом банку.Перевірка дотримання встановлених правил визначення доходів та витрат за категоріями,формування процентних та комісійних доходів і витрат.

Правильність формування комісійних та процентних доходів і витрат, відображення їх в обліку.Особливості перевірки окремих видів небанківських операційних доходів і витрат.

Перевірка достовірності формування і обліку валових доходів та витрат. Завдання перевірки обліку доходів та витрат полягають у з'ясуванні:

Тема 4. Внутрішній аудит депозитних операцій та операцій з кредитування юридичних та фізичних осіб.

Підготовка до проведення перевірки депозитних операцій вбанку. Умови відкриття та обслуговування депозитних рахунків. Контроль порядку оформлення договорів.

Перевірка дотримання правил бухгалтерського обліку депозитних операцій. Порядок оформлення та надання кредитів юридичним і фізичним особам. Організаційні засади аудиту над проблемними кредитами. Правильність визнання і списання безнадійної заборгованості за кредитами.

Порядок оформлення та надання кредитів юридичним і фізичним особам. Контроль за розміщенням кредитних ресурсів у межах термінів, лімітів і процентних ставок. Організаційні засади контролю над проблемними кредитами. Правильність визнання і списання безнадійної заборгованості за кредитами.Контроль за операціями з надання пільгових кредитів та кредитів цільового призначення.Формування резервів на покриття можливих втрат від ризиків, пов'язаних з кредитами.

Тема5.Внутрішній аудит стану бухгалтерського обліку та звітності. Завершальний етап перевірки.

Завдання, джерела, нормативні акти та послідовність внутрішньобанківського аудиту.

Облікова політика банку. Перевірка стану бухгалтерського обліку. Перевірка витрат на утримання персоналу банку. Перевірка стану внутрішньобанківського аудиту .

Перевірка дотримання черговості платежів. Дотримання правил щоденного звіряння аналітичного обліку із синтетичним та складання щоденних балансів. Обґрунтування виправлених помилкових записів у бухгалтерському обліку. Перевірка реальності балансу.

Последнее изменение: Wednesday, 27 August 2014, 08:25