Лабораторне заняття 6

Тема: Визначення місця знаходження, орієнтування на місцевості

Мета: Навчання новому засобу дій.

 

План:

1.            Визначення місця знаходження.

2.            Ототожнення карти з місцевістю.

3.            Вимірювання довжини пройденого шляху.

4.            Орієнтування на місцевості.

5.            Орієнтування за світлом і тінню.

6.            Орієнтування за звуком.

7.            Орієнтування за слідами.

 

Визначення місця знаходження.

Визначення точки стояння. Це одне з завдань орієнтування. Для його виконання потрібно: зорієнтувати карту, тобто розгорнути її таким чином, щоб зображення об'єктів і сторони світу на ній збіглися з реальними об'єктами і сторонами світла. Зробити це можна кількома способами:

—      за компасом. Досить визначити за компасом напрям на північ і поєднати з ним північ, позначену на карті. Зазвичай північ на карті знаходиться зверху або зазначено спеціальними стрілками. Так як на картах зазвичай вказаний істинна, географічна північ, то при орієнтуванні карти слід враховувати магнітне схилення і вводити відповідні поправки. Якщо цей факт не враховувати, помилки можуть бути досить серйозними. Також карту можна приблизно зорієнтувати, визначивши напрямок на північ іншими способами;

—      по лінійним орієнтирам. Знаючи приблизно своє місце розташування, потрібно розгорнути карту так, щоб зображення якого-небудь помітного лінійного умовного знака збіглося за напрямком з відповідним лінійним орієнтиром на місцевості. Найзручніше орієнтувати карту по дорогах, просіках, ЛЕП, руслу річки тощо.

Після того, як карта зорієнтована, слід провести звірення карти з місцевістю, тобто постаратися уточнити своє місце розташування, відшукавши поблизу конкретний точковий орієнтир, позначений на карті. Якщо місце розташування не визначається однозначно, можна скористатися способом зворотних зарубок. Для цього після орієнтування карти необхідно визначити азимути на очевидні об'єкти, що знаходяться на місцевості. Потім, взявши зворотний азимут, прокреслити лінії на карті від цих об'єктів. У точці перетину цих ліній (необхідно 3 хороших об'єкта) - точка стояння. Лінії, правда, не перетнуться в одній точці, вони утворюють трикутник. Точка стояння - у центрі трикутника. Якщо спостерігач знаходиться на лінійному об'єкті, то можна взяти азимут на один помітний об'єкт. Перетин лінії, проведеної від об'єкта, і дороги покаже місце стояння.

 

Ототожнення карти з місцевістю.

Звірення карти з місцевістю полягає у вмінні знаходити на карті всі розташовані навколо точки стояння місцеві предмети і деталі рельєфу, а також впізнавати на місцевості всі предмети і деталі рельєфу, зображені на карті.

Знаходження на мапі предмета, видимого на місцевості. Для цього необхідно:

- орієнтувати карту і знайти на ній точку свого стояння;

- зберігаючи орієнтування карти, повернутися обличчям до предмета, положення якого потрібно знайти на карті;

- подумки провести лінію від точки стояння на предмет, видимий на місцевості, по напрямку цієї лінії знайти на карті умовний знак відшукуємо предмет; положення умовного знака і буде місцем розташування предмета.

Знаходження на місцевості предмета, позначеного на карті, виконується в такій послідовності. Зорієнтувавши карту і знайшовши на ній точку свого стояння, прикладають лінійку до точки стояння і до умовного знаку шуканого предмета, а потім, не збиваючи орієнтування карти і не зрушуючи лінійки, дивляться вздовж неї і відшукують на місцевості відповідний предмет, враховуючи відстань до нього, певне попередньо по карті.

Відсутні на карті об'єкти наносять переважно способами визначення точки стояння на карті, а також прийомами окомірної зйомки.

Спосіб прямої зарубки полягає у візуванні і прочерчуванні напрямів на об'єкт (орієнтир ), що визначається, з двох точок стояння, позначених на карті. Для цього на кожній точці стояння орієнтують карту і прокреслюють з них у напряму на об'єкт що визначається; перетин двох напрямів покаже його положення на карті.

Нанесення на карту

 

Правильність зарубки по можливості слід перевіряти проведенням напрямки на об'єкт з третьої точки стояння. Якщо всі три лінії перетнуться в одній точці, зарубка вірна. Якщо в перетині виходить невеликий трикутник похибки, то шукану точку розташовують у його центрі.

Зарубкою можна нанести об'єкт на карту і по виміряним (відомим) відстаням від двох вихідних точок. У цьому випадку досить відкласти розчином циркуля відомі відстані в масштабі карти від кожної вихідної точки до об'єкту і зробити зарубку цими радіусами.

За напрямком і відстанню нанесення об'єкту на карту здійснюються в тих випадках, коли його видно тільки з однієї вихідної точки. На орієнтованій карті прокреслюють напрямок від точки стояння на об'єкт що визначається. Визначивши відстань до нього, відкладають цю відстань по прокресленому напрямку і отримують положення об'єкта на карті.

 

Вимірювання довжини пройденого шляху.

Вимір відстаней кроками. Цей спосіб застосовується звичайно при русі по азимуту, складанні схем місцевості, нанесенні на карту (схему) окремих об'єктів і орієнтирів і в інших випадках. Рахунок кроків ведеться, як правило, парами. При вимірі відстані великої довжини кроки більш зручно вважати трійками поперемінно під ліву і праву ногу. Після кожної сотні чи пар трійок кроків робиться оцінка яким-небудь способом і відлік починається знову. При перекладі обмірюваної відстані кроками в метри число чи пара трійок кроків множать на довжину однієї чи пари трійки кроків.

Наприклад, між точками повороту на маршруті пройдені 254 пари кроків. Довжина однієї пари кроків дорівнює 1,6 м. Тоді Д =254х1,6=406,4 м.

Звичайно крок людини середнього росту дорівнює 0,7-0,8 м. Довжину свого кроку досить точно можна визначити по формулі Д=(Р/4)+0,37: де Д - довжина одного кроку в метрах, Р - ріст людини в метрах.

Наприклад, якщо ріст людини 1,72 м, те довжина його кроку Д=(1,72/4)+0,37=0,8 м.

При наближеному вимірі відстаней довжину пари кроків приймають рівної 1,5 м. Середня помилка виміру відстаней кроками в залежності від умов руху складає близько 2-5% пройденої відстані.

Визначення відстаней по співвідношенню швидкостей звуку і світла. Звук поширюється в повітрі зі швидкістю 330 м/с, тобто округленно 1 км за 3 с, а світло - практично миттєво (300000 км/ч). Таким чином, відстань у кілометрах до місця спалаху пострілу (вибуху) дорівнює числу секунд, що пройшли від моменту спалаху до моменту, коли був почутий звук пострілу (вибуху), діленому на 3.

Наприклад, спостерігач почув звук вибуху через 11 с після спалаху. Відстань до місця спалаху Д=11/3 = 3,7км.

Визначення відстаней на слух. Натренований слух - гарний помічник у визначенні відстаней уночі. Успішне застосування цього способу багато в чому залежить від вибору місця для прослуховування. Воно вибирається таким чином, щоб вітер не попадав прямо в уші. Навколо в радіусі декількох метрів усуваються причини шуму, наприклад суха трава, гілки чагарнику тощо. У безвітряну ніч при нормальному слуху різні джерела шумів можуть бути чутні на відстанях, зазначених у таблиці.

 

 

 

Таблиця 1

Джерело шуму

Дальність чутності, м

Кроки людини

40

Тріск зламаної гілки

80

Неголосна розмова, заряджання зброї

100 (200)

Рубка чи пиляння лісу (стукіт сокири)

300

Падіння зрубаних дерев

600

Рух автомобіля по шосе

800 (2 км)

Рух танка по ґрунтовій дорозі

2000

 

Для будь-якого видимого предмета, який є джерелом одиночних звуків можна визначити відстань за формулою S=t х330, де t – час в  cекундах від моменту візування події до моменту сприймання звуку.

Визначити відстань можна не тільки за пройденим шляхом, але й по предметах, які знаходяться в полі зору.

Таблиця відстаней до предметів, що знаходяться в полі зору:

Об'єкт чи його частина

Відстань, км

1.                 

Велика башта, церква

16-20 (8, 21)

2.                 

Заводська труба

6

3.                 

Окремий невеликий дім

6 (5)

4.                 

Вікна в домі (без деталей)

4

5.                 

Димар на даху сільської будівлі

3

6.                 

Окреме дерево

2

7.                 

Люди, стовбури дерев, стовпи ліній зв'язку (у вигляді рисочок)

1.5

8.                 

Рухи рук та ніг людини, що йде

0,7

9.                 

Фігура людини (голова)

0.4

10.            

Обличчя людей, ґудзики, пряжки

0,15-0,16

11.            

Риси обличчя, кисті рук

0,1

12.            

Очі людини у вигляді крапок

0.06-0,07

 

Проте, при користуванні цим методом слід враховувати, що похибка може бути дуже значною. Вона залежить від величини відстані та прозорості повітря.

Практичні вказівки до вимірювань відстаней “на око”.

–          предмети яскравих кольорів (білий, червоний, жовтий) здаються ближчими, ніж предмети темного забарвлення (синій, чорний, сірий);

–          людина, що лежить, здається дальшою, ніж та, що стоїть; група людей виглядає ближче, ніж одна людина на тій же відстані;

–          предмети на рівній місцевості здаються ближчими, ніж на нерівній місцевості;

–          предмет на горі або пагорбі здається ближчим, ніж предмет, який розташований на рівнині;

–          на лузі, полі, снігу (місцевості рівній і однаковій) предмети видаються ближчими;

–          в ясний день, під яскравим сонцем, предмети здаються ближчими;

–          освітлений предмет видається ближчим, затемнений – дальшим;

–          в туман і дощ предмети видаються дальшими.

 

Орієнтування на місцевості.

Орієнтування - це процес визначення свого місця розташування щодо різних об'єктів на місцевості.

Виконувати завдання орієнтування нам допомагають орієнтири - це помітні, що виділяються об'єкти на місцевості, зображення яких нанесені на карту. Існують наступні види орієнтирів :

-          лінійні - об'єкти, що мають істотну довжину на місцевості і позначаються на карті лінійними умовними знаками (дороги, річки, канали, береги озер і морів, ЛЕП, просіки, яри, хребти, межі лісу).

-          точкові - зображуються на картах позамасштабними умовними знаками (окремі будови, вежі, мости тощо). Точки перетину лінійних орієнтирів, а також точки їх зламу є точковими орієнтирами (перехрестя, злиття річок, різкі повороти тощо )

-          площинні - об'єкти з добре вираженими контурами, що займають певну площу (озеро, болото, луг, населений пункт, цирки льодовиків). Їх контури є лінійними орієнтирами.

 

Орієнтування за світлом і тінню.

Кожне видиме джерело світла як удень так і вночі є орієнтиром. У гарну погоду світло від фар автомобіля видно на відстані 10 км, вогнище – 8 км, промінь прожектора – до 50 км, кишенькового електроліхтаря – до 1,5 км.

За сонцем і тінню. Опівдні коротка тінь витягується на північ, увечері довга тінь - на схід.

Якщо стати обличчям до сонця вранці, то попереду буде схід, а позаду - захід, справа - південь і зліва - північ. Якщо повернутись  обличчям до сонця увечері, то, навпаки, схід буде ззаду, захід - спереду, північ - справа і південь - зліва. Знайти сторону світу опівдні допоможе спостереження над тінню від різних високих предметів - ствола дерева, башти або дзвіниці. Опівдні буває найкоротша тінь. Сонце в цей час освітлює стовпи і високі будівлі трохи з півдня, і короткі тіні лягають на північ.

Опівдні коротка тінь, що відкидається високими предметами, витягується від них на північ. Тоді легко знайти інші частини світу. Вранці сонце є на сході, і довгі тіні від всіх високих предметів витягуються на захід. Увечері навпаки: довгі тіні витягуються на схід.

 

 

 

Орієнтування за звуком.

Людина здатна визначати напрям звуку як у горизонтальній, так і у вертикальній площині, розрізняючи його силу, висоту і тембр. На чутність впливають рельєф місцевості, її характер, напрям вітру, вологість повітря. Звуки добре чути в тиху погоду, на відкритій поверхні. Гірше в жарку сонячну погоду, коли звук поширюється проти вітру. Вода, земля, каміння, метал – кращі провідники звуку, ніж повітря.

За звуком можна визначити напрям руху і відстань до його джерела.

У кожної людини своя, індивідуальна, здатність розрізняти характер звуку, його силу та дальність. Проте, вважається, що за нормального слуху чути гуркіт вантажного автомобіля на відстані 1 км, поїзда – 5-8 км, автомобільні гудки – 2-3км, грім – 5-10 км, кроки по твердому покриттю дороги – 200-250м, розмову – 30-50 м.

У результаті тренувань можна навчитися чітко орієнтуватися за звуками удень і вночі, під час руху й перебуваючи в спокої, а також визначити джерела звуків та їх характерні особливості.

 

Орієнтування за слідами.

Для орієнтування за слідами на землі від ніг людини, лап тварин, коліс автомобіля треба мати гострий зір, бути спостережливим, вміти розпізнавати сліди.

Довжина кроку залежить від зросту людини, її віку, швидкості ходьби, вантажу, який несе людина, твердості ґрунту, типу рослинності.

За слідами босих ніг можна визначити приблизно зріст людини, тому що довжина ступні становить 13-14% її зросту.

Дуже допомагає орієнтуванню на місцевості вміння розпізнавати сліди транспортних засобів на польових та лісових дорогах. Якщо автомобіль рухається лісом, то кінці розчавлених гілочок, соломи тощо розташовані в напрямі руху.

Zuletzt geändert: Saturday, 23. January 2021, 23:27