Спеціальність 102 Хімія
Викладач: к.б.н., доцент кафедри хімії Генчева В.І.
Викладач: к.б.н., доцент кафедри хімії Генчева В.І.
Тема 1. Харчування і безпека життєдіяльності.
Державне регулювання щодо безпеки харчових продуктів. Основні терміни і визначення. Перелік продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації в Україні. Загальна характеристика небезпечних речовин у харчових продуктах. Сучасні напрями забезпечення безпеки харчових продуктів та продовольчої сировини.
Тема 2. Радіонукліди та важкі метали у продуктах харчування.
Радіонукліди у продуктах харчування. Нагромадження радіонуклідів із ґрунту в рослини. Заходи щодо зменшення надходження радіонуклідів у рослини. Виведення радіонуклідів з організму людини. Чинні норми радіаційної безпеки в Україні. Важкі метали. Фактори, що впливають на вміст важких металів у продуктах рослинного походження. Джерела забруднення ними продуктів харчування та продовольчої сировини.
Тема 3. Нітрогенвмісні токсичні речовини, пестициди та мікотоксини у продуктах
харчування.
Нітрогенвмісні шкідливі речовини в харчових продуктах. Характеристика нітратів, нітритів, нітрозамінів. Джерела надходження нітратів і нітритів в організм людини. Пестициди. Характеристика пестицидів та шляхи їх потрапляння у продукти харчування. Дія пестицидів на живий організм. Допустимий вміст пестицидів у продуктах харчування та сировини. Мікотоксини: хімічний склад та будова. Джерела надходження, вплив на організм.
Тема 4. Безпека харчування, пов’язана з компонентами упаковки.
Сучасний розвиток споживчої упаковки. Характеристика компонентів упаковки. Гігієнічні аспекти використання полімерів для пакування харчових продуктів. Упаковка і стан навколишнього середовища.
Тема 5. Заходи щодо зменшення токсичних речовин у продуктах харчування.
Напрямки зниження концентрації радіонуклідів у продуктах та рекомендації щодо режиму харчування людей. Раціональна технологія готування їжі. Заходи щодо зменшення вмісту катіонів важких металів у харчових продуктах. Шляхи запобіганню накопичення небезпечних азотовміщуючих сполук в організмі людини. Методи детоксикації харчових продуктів від залишків пестицидів. Засоби запобігання вживанню в їжу продуктів, що отруєні мікотоксинами.
Тема 6. Фізико-хімічні методи визначення токсичних речовин у харчових продуктах.
Основні теоретичні положення методів визначення токсичних речовин у харчових продуктах: молекулярна спектрометрія, атомна спектрометрія, потенціометричний метод, хроматографічні методи, радіометричні методи аналізу. Атомно-абсорбційний та фотометричний метод визначення важких металів у продуктах харчування. Іонометричний метод визначення вмісту нітратів та нітритів в харчових продуктах. Вимірювання залишків хлорорганічних пестицидів в продуктах методом газової хроматографії. Визначення залишків синтетичних пиретроїдів в продуктах методом ТШХ та газорідинною хроматографією. Експресне визначення об’ємної та питомої активності γ випромінюючих нуклідів за допомогою радіометра СРП-68-01. Методики вимірювання радіоактивності нуклідів у харчових продуктах.