Aperçu des sections

  • Généralités

    В даному курсі з сучасної сімейної психотерапії  сім'я розглядається як складна соціальна система, утворена комплексом елементів і їх властивостей, що знаходяться в динамічних зв'язках і відносинах один з одним.

    В завдання курсу входить знайомство з існуючими підходами в практиці  сімейної психотерапії; з технологіями сімейної психотерапії як такими, що мають на меті допомогу членам сім'ї у встановленні взаємин, розумінні виникаючих проблем, конструктивному веденні діалогу між членами сім'ї і оточуючими системами, знаходженні шляхів вирішення проблем.


  • Змістовий модуль 1. Сімейна психотерапія: теоретичні основи, механізми та парадигми

  • Тема 1. Сімейна психотерапія як галузь практичної психології


  • Тема 2. Історія розвитку та сучасний стан сімейної психотерапії

    Історія сімейної психотерапії. Сімейна психотерапія в зарубіжних підходах. Сімейна психотерапія в українській психологічній науці. Професійна підготовка сімейних психотерапевтів та оцінка якості підготовки в сфері сімейної психотерапії.
  • Тема 3. Сім'я як об'єкт сімейної психотерапії

     Характеристика сім'ї ( функції, ролі, структура, динаміка). Соціально-психологічна модель сімейних відносин. Життєвий цикл сім'ї: його стадії, криза переходу від стадії до стадії. Типова сімейна проблематика на різних стадіях життєвого циклу. Труднощі та дисфункції сім'ї. 

  • Тема 4. Основні етапи сімейної психотерапії

    Етапи сімейної психотерапії. Особливості першої зустрічі з клієнтом, встановлення психотерапевтичних відносин. Техніки встановлення і підтримки психотерапевтичного контакту. Класифікація запитів. Основні труднощі, з якими може зустрітись психотерапевт на різних етапах роботи. Модель ефективного психотерапевта за В. Карікашем.

  • Змістовий модуль 2. Особливості діагностичного процесу в роботі із сім’єю

    • Тема 5. Особливості діагностичного процесу в роботі із сім’єю

    • Тема 6. Діагностичий інструментарій вивчення сім’ї

      Методи діагностики подружніх відносин: опитувальник «Спілкування в родині» (Ю. Є. Альошина, Л. Я. Гозман, Е. М. Дубовська); проективний тест «Сімейна соціограма» (Е. Г. Ейдеміллер); методика «Рольові очікування і домагання у шлюбі» (А. Н. Волкова); методика «Розподіл ролей в сім’ї» (Ю. Є. Альошина, Л. Я. Гозман, Е. М. Дубовська); методика «Типовий сімейний стан» (Е. Г. Ейдеміллер, В. В. Юстицкіс); проективна методика «Сімейна гемограма» (Е. Г. Ейдеміллер), що дозволяє зобразити у вигляді графічної схеми родинні зв’язки в родині, уявити характер взаємин, неусвідомлюваний членами сім’ї.

      • Тема 7. Діагностичий інструментарій вивчення дитячо-батьківських відносин

        Діагностика дитячо-батьківських відносин: тест «Батьківсько-дитячі відносини» (PARI) (американських психологів Е. С. Шефер, Р. К. Белл; адаптований Т. Н. Нещерет); тест-опитувальник аналізу сімейного виховання та профілактики порушень виховання «АСВ» (Е. Г.Ейдеміллер, В. В. Юстицкис); тест-опитувальник батьківського ставлення «ОРО» (А. Я. Варга, В. В. Столін); батьківський твір «Історія життя моєї дитини»; опитувальник емоційних стосунків в сім’ї Є. І. Захарової (методика ОДРЕВ); графічний тест «Малюнок сім’ї»; методика «Сім’я тварин»; проективна методика Рене Жиля, що досліджує міжособистісні відносини дитини і його сприйняття сімейних відносин; методика А. Г. Лідерса та І. В. Анісімової «Діагностика емоційних відносин в сім’ї».

        • Тема 8. Структурний підхід до сімейної психотерапії

          Загальна характеристика структурного підходу в сімейній психотерапії.  Поняття структури сім’ї, правила сім’ї, межі, ролі та сімейна ієрархія.

          • Тема 9. Системний підхід до сімейної психотерапії

            Загальна характеристика системної сімейнохї психотерапії. Методологічні принципи системної сімейної психотерапії. Теорія сімейних систем Боуена. 

          • Тема 10. Психодинамічна сімейна психотерапія

            Психодинамічна психотерапія її особливості, цілі та завдання. Принципи психодинамічної психотерапії. Невирішені сімейні конфлікти дитинства. "Сімейне сузір'я" А. Адлера. Сімейні архетипи К. Юнга.

            • Тема 11. Трансгенераційна сімейна психотерапія

              Трансгенераційна сімейна психотерапія її особливості, цілі та завдання. Ефективність трансгенераційної сімейної психотерапії. Техніки роботи.

              • Тема 12. Інші напрями сімейної психотерапії

                Поведінкова сімейна психотерапія. Екзистенційний напрям сімейної психотерапії. Наративна психотерапія її особливості, цілі та завдання. Інтегративна модель сімейної психотерапії.
              • Змістовий модуль 4. Практичні аспекти проведення психотерапевтичної роботи з сім’єю

                • Тема 13. Особливості використання психотерапевтичних технік в сімейній психотерапії

                  Генограма, "Сімейна скриня". Арт - терапевтичні техніки сімейної психотерапії. "Сімейна скульптура", написання казки тощо.

                  • Тема 14. Результат терапевтичного впливу

                    Поняття терпевтичний вплив та його результати. Зміна сімейних уявлень. Трансформація поглядів членів сім'ї. Трансформація сімейної системи та її підсистем. Відкриття сімейних міфів та інше.

                    • Cette section

                      Тема 15. Супервізія та інтервізія як інструменти професійної підтримки. Методи супервізії