Загальне
- Реалізація зовнішньоекономічної стратегії держави в значній мірі залежить від ефективного функціонування інституційних структур, що регулюють зовнішньоекономічні зв’язки та виконують загальноорганіаційні функції. Їх діяльність в значні мірі впливає на розвиток зовнішньоекономічної діяльності вітчизняних підприємців, тому головною метою економічної політики визначили створення відповідного інституційного середовища для започаткування та розвитку підприємництва. Сприятливий інституційний клімат сприяє ефективному функціонуванню економічних суб’єктів, сталому економічному зростанню країни та підвищенню рівня добробуту громадян.
Актуальність. На практиці реально існуючий інституційний порядок більшою чи меншою мірою відрізняється від ідеальної моделі. У багатьох економіках відсутні надійні і стабільні інституційні засади ринкового розвитку, що поглиблює проблему непередбачливості та суперечливості бізнес-середовища та підриває налагоджену зовнішньоекономічну діяльність. Тому у роботі визначено основні теоретичні аспекти дослідження інституційного забезпечення, чинники, що впливають на формування інституційного середовища, методи визначення якості інституційного середовища; окреслено та проаналізовано основі інститути, що управляють їхньою діяльністю та шляхи покращення інституційного забезпечення зовнішньоекономічної діяльності.
Інституційне забезпечення досліджували такі відомі вчені з далекого зарубіжжя, як Дж. Бьюкенен (Buchanan), О. Вільямсон (Williamson), Р. Коуз с(Coase), Д. Норт (North), К. Рao (Rao), , Дж. Хікс (Hicks) та інші. Серед вчених, які доповнили доробок відзначились Ю. Валєвича, Г. Клейнер, Р. Нуреєва, Офік Н., Пачева Н., Ватаманюк З.,Пустовійт Р., КузяківО. тощо Але сьогодні продовжує залишатися проблемним питання щодо якості діяльності інститутів та інституцій зовнішньоекономічного середовища.