Завдання до практичного заняття 3-4
Завдання:
1. Українська співачка Маріанна Шиманович, яка у 2012 р. вперше відвідала США, ділилася враженнями: «На тій самій Алеї зірок, яку ми бачимо по телевізору, розбита плитка, і до того ж кругом крутяться якісь безхатьки! Я пішла до Віті Скуратовського (кліпмейкер і бас-гітарист групи «Друга ріка») і кажу: «Вітя, куди ти мене привіз. Мені не подобається Америка. Я більше сюди не хочу».
Яке поняття міжкультурної комунікації позначає подібні відчуття розчарування, невідповідності очікуваного і реального?
2. Наведіть приклади впливу глобалізації на українську культуру.
3. Американський антрополог Лора Бохеннен переказала зміст «Гамлета» В. Шекспіра туземцям Західної Африки. Їхнє сприйняття сюжету було таким: Клавдій. одружившись на вдові брата, зробив так, як мусить зробити порядна людина. Але йому не варто було чекати місяць після смерті брата, а влаштувати весілля відразу. Повне несприйняття викликав привид батька Гамлета, бо вони не розуміли, як мрець може ходити і говорити? Дії Полонія, який заважав доньці стати коханкою сина вождя, викликали осуд, адже такий шлюб – це честь і багато коштовних подарунків. Гамлет, згідно з мисливською культурою туземців, правильно зробив, коли убив його: почувши шарудіння, окликнув і не почувши відповіді, поцілив у джерело небезпеки.
Назвіть поняття міжкультурної комунікації, яке пояснює розбіжності в наведеному і традиційному для нас сприйнятті твору класика англійської літератури.
4. Кожна людина рано чи пізно потрапляє в конфліктну ситуацію, коли доводиться сваритися з кимось, вислуховувати незаслужені звинувачення тощо. Виходить із неї кожен по-своєму. Ідеальним варіантом виходу із таких обставин, мабуть, є такий, при якому людина не втрачає власну гідність, але й не принижує інших. Чи можливо це в контексті міжкультурного спілкування? Згадайте, чи доводилося вам бути учасником таких конфліктів і як вони були вирішені? Під час обговорення ви можете висловити свої думки щодо того, який шлях виходу із тієї чи іншої ситуації був чи повинен бути найбільш продуктивним.
Питання для самоперевірки:
1. У чому полягає відмінність між інкультурацією та акультурацією як різновидами міжкультурної комунікації?
2. Які форми акультурації вам відомі?
3. Що характеризує психологічну та соціокультурну адаптації?
4. Як ви розумієте поняття культурної експансії?
5. Які зв’язки між культурним імперіалізмом та культурним націоналізмом?
6. У чому полягає процес глобалізації?
7. Які досягнення і втрати процесу глобалізації та політики мультикультуралізму в Європі можете назвати?
8. Що відрізняє дифузію культур як форму міжкультурної комунікації? Назвіть канали культурної дифузії.