ЩИТОПОДІБНА ЗАЛОЗА

залоза внтурішньої секреції хребетних. Виробляє і секретує у кров тироніни, або тиреоїдні гормони. Вперше як самостійний орган диференціюється у риб. У ссавців Щ.з. розташована у середній зоні шиї і має форму щита або підкови; у людини Щ.з. (маса біля 15-20 г) складається із 2 долей, сполучених перешийком. Основна морфологічна і функціональна одиниця Щ.з. - фолікули. Епітеліальні, або т. зв. фолікулярні, клітини фолікулів володіють вираженою здатністю поглинати йод із кровотоку (хвилинний об'єм кровотоку Ш.з у 3-7 разів перевищує масу залози) і синтезувати у складі специфічного білка тиреоглобуліну йодовмісні гормони тироксин і трийодтиронін, вивільнення яких відбувається при внутріклітинному протеолізі тиреоглобуліну.
Ці гормони беруть участь у регуляції процесів росту, розвитку, диференціювання тканин. Вони підвищують інтенсивність обміну речовин, особливо основного обміну, посилюючи окиснювальні процеси і теплопродукцію в тканинах (тварини з гіперфункцією Щ.з. погано переносять охолодження), підтримують на оптимальному рівні енергетичний і біосинтетичний процеси в організмі опосередковано через регуляцію тканинного дихання.
В усіх хребетних гормони Щ.з. впливають на будову покривів і їх похідних - стимулюютьрозмноження клітин у базальному шарі епідермісу. У особливих клітин Щ.з. ссавців (С - клітинах, або парафолікулярних клітинах) виробляється гормон кальцитонін.
Він регулює обмін кальцію і фосфору в організмі. Функція Щ.з. регулюється ЦНС; гормон тироліберин, що виробляється гіпоталамусом, стимулює секрецію гіпофізом тиротропіну, який,
у свою чергу, стимулює розвиток і функцію Щ.з.

» Глосарій