Лекція 4. Розвиток фізичної культури у ХІХ-ХХ ст.: Східна та Західна Україна

Тема 4. Розвиток фізичної культури у ХІХ-ХХ ст.: Східна та Західна Україна

План

1.      Історичні передумови розвитку спортивного руху в Україні.

2.      Особливості розвитку фізичної культури і спорту в Східній Україні у ХІХ-ХХ ст.

3.      Особливості розвитку фізичної культури в Західній Україні (кінець ХІХ – 30-ті рр. ХХ ст.).

 

1. Історичні передумови розвитку спортивного руху в Україні

 

Розвиток фізичної культури в Україні з кінця ХІХ ст. був досить різноплановим – пов’язаним зі змінами у політичній ситуації. Становлення фізичної культури відбувалося в умовах бездержавності. Українські землі були розділені між різними імперіями: східна частина належала до царської Росії; західну було поділено між Австро-Угорщиною, Польщею та Румунією.

Впродовж першої третини ХХ століття в Західній Україні, регіоні на той час відокремленому від більшої частини українських земель, функціонувала своя, особлива модель розвитку спортивного руху. Зокрема відомо про систему організації і проведення спортивних змагань, ідейні й програмні основи спортивного руху, роль окремих діячів, розвиток спортивної термінології.

У цілковито інших історичних умовах формувалась система спорту в Наддніпрянській Україні. Йдеться перш за все про впливи царської Росії на український спортивний рух в перші десятиліття ХХ століття.

Таким чином, у ХХ столітті існувало декілька історично завершених моделей розвитку українського спорту.

 

2. Особливості розвитку фізичної культури і спорту в Східній Україні у ХІХ-ХХ ст.

 

У даний період українські землі східної частини України перебували під владою Російської імперії. Після поразки в Кримській війні 1856 року в імперії настає загострення кризи феодально-кріпосної системи. У 1961 році відбувається скасування кріпосного права.

Ця подія стає початком розвитку нових відносин у різних сферах життя суспільства. Відбувається багато нових реформ. Зокрема, в ході військової реформи було скасовано 25-річну службу і введено загальну військову повинність. Це висунуло потребу в належній фізичній підготовці юнаків. У наслідок цього відбувається реформа і в галузі освіти – було введено обов’язковий урок гімнастики. Збільшується кількість міського населення, відповідно зростає активність життя міста. Таким чином, встановлюються сприятливі обставини для розвитку спортивних організацій.

У країні виникає спортивно-гімнастичний рух. В 1861 році в Одесі засновується перше руханкове товариство. Виникають гуртки любителів спорту в Харкові, Юзівці (Донецьк). На початок І Світової війни в Києві нараховувалося 4 студентські спортивні гуртки.

Починають розвиватися окремі види спорту. Серед найпоширеніших – футбол, який одержав розповсюдження в промислових регіонах (Одещина, Донеччина), де працювало багато закордонних інженерів. Один із перших гуртків було організовано в 1897 році в Одесі.

Поширювалася традиційна для України боротьба. Її розповсюдження було пов’язане із цирковим мистецтвом (це світова тенденція). Змагання з боротьби були дуже популярними. Один із найяскравіших українських борців – Іван Піддубний, який впродовж 40 років знаходився на високих щаблях спортивної боротьби, був 6-разовим чемпіоном світу.

Дуже популярним був велоспорт. По всій країні організовуються гуртки любителів велоспорту, будуються велодроми. Залучаються навіть жінки. Один із перших гуртків було засновано в 1900 році в Розівці на Донеччині. Серед відомих велосипедистів імена Івана Підгайського та Сергія Уточкіна – учасників багатьох велопробігів, які вражали своєю тривалістю та протяжністю. Зокрема, було навіть організовано велопробіг Київ – Північна Африка. У 1914 році проведено велопробіг Маріуполь – Бердянськ – Мелітополь – Сімферополь – Севастополь.

Популярною була також важка атлетика. Перший гурток було відкрито в 1896 році у Маріуполі, який стає одним із центрів розвитку цього виду спорту в царській Росії. Відоме було ім’я Миколи Лукіна, який розтягував руками автомобільну шину.

Із запізненням порівняно зі світовими тенденціями в Російській імперії почали розвиватися спортивно-гімнастичні організації, зокрема популярним був сокільський рух. У 1907 році в Києві було зафіксовано утворення перших сокільських організацій. У Києві, Кам’янець-Подільському, Вінниці організовуються «Січі». Існували також і скаутські організації. Але вже в 1911-1912 роках всі ці товариства було заборонено царським урядом у зв’язку із визвольними ідеями, які пропагувалися ними.

До Першої світової війни (в 1904 році) відзначаються перші виступи представників Російської імперії в Олімпійських іграх. Відома активна участь у зародженні та становленні олімпійського руху російського генерала українського походження – Олексія Бутовського.

Вперше команда Російської імперії бере участь офіційною делегацією (до якої входили і українські спортсмени) на Іграх Олімпіади в 1912 році. Команда Російської імперії символічно розділила 15-16 місце із командою Австро-Угорщини, під владою якої перебувала інша частина українських земель.

Для Російської імперії це був невдалий виступ, що вразив самолюбство правителів держави. Тому було прийнято рішення з метою покращення розвитку спорту в країні та відбору кращих спортсменів регулярно проводити Всеросійські Олімпіади.

Першу таку Олімпіаду було проведено в 1913 році в м. Києві. Вибір міста-організатора був зумовлений наявністю в Києві єдиного в країні стадіону.

У цих змаганнях брали участь представники 20 міст царської Росії (Санкт-Петербург, Москва, Київ, Харків, Чернігів, Одеса, Луцьк, Кам’янець-Подільський, Севастополь, Катеринослав, Рівне, Варшава, Рига, Тирасполь та інші), близько 600 учасників, які змагалися у 11 видах спорту (легка атлетика, важка атлетика, греко-римська боротьба, плавання, стрибки у воду, фехтування, гімнастика, стрільба, кінний спорт, велоспорт, мотоциклетний спорт). Географія міст-учасників турніру засвідчує активний розвиток спорту в Україні.

Цікаво, що для організації проведення першої Всеросійської Олімпіади у Києві було створено Київський олімпійський комітет, який очолив відомий фізіолог Олександр Анохін.

Період 1917-1922 рр. характеризується активною військово-фізичною підготовкою. Поширюється розвиток січових товариств та скаутський рух.

 

3. Особливості розвитку фізичної культури в Західній Україні (кінець ХІХ – 30-ті рр. ХХ ст.).

 

Своєрідно розвивалася фізична культура в Західній Україні, яку було поділено між декількома державами: Австро-Угорська імперія, Польща, Румунія. Порівняно із землями Східної України, тут склалися більш сприятливі умови для розвитку спортивно-гімнастичного руху.

Кінець ХІХ-початок ХХ століття в Західній Україні ознаменувався піднесенням національно-культурного життя серед українців. Однією з особливостей цього процесу було те, що важливою складовою культурного, національного й політичного життя став спортивно-гімнастичний рух.

Він структурно включав сокільські, січові (пізніше лугові), пластові організації та спортивні товариства. Розвиваючись самостійно, але об’єднуючись довкола української державницької ідеї, ці товариства складали з одного боку потужний спортивно-гімнастичний рух, а з іншого – були стрижнем національно-виховного процесу.

Характерною рисою спортивно-гімнастичних товариств Західної України була їх чітка націоналістична позиція. Тут спортивні організації утворювалися за національною ознакою: польські, угорські, румунські, українські. Так, наприклад, у Львові існував одночасно польський та український «Сокіл».

Ще одна особливість західноукраїнського спортивно-гімнастичного руху – поширення товариств у сільській місцевості. Зокрема, саме серед сільського населення були поширені осередки «Січей». Така тенденція не зустрічалася ніде в Європі.

 

Питання для самоперевірки

1.      Що було однією з основних передумов розвитку фізичної культури в Україні в кінці ХІХ століття?

a) інтеграція до міжнародного спортивного руху

б) зростання промисловості в містах

в) вплив релігійних обрядів на спортивний рух

г) політична ситуація та розділення українських земель між імперіями

2.      Який вид спорту набув поширення в Україні в промислових регіонах наприкінці ХІХ – початку ХХ століття завдяки іноземним інженерам?

a) велоспорт

б) важка атлетика

в) футбол

г) греко-римська боротьба

3.      Що сприяло розвитку спортивного руху у Східній Україні після 1861 року?

a) впровадження уроків фізичної культури у навчальних закладах

б) введення обов’язкової військової служби

в) поява велодромів у великих містах

г) заснування спортивних організацій закордонними інвесторами

4.      Який вид спорту здобув популярність у Західній Україні завдяки національно-виховному руху?

a) боротьба

б) футбол

в) легка атлетика

г) гімнастика

5.      Що було особливістю розвитку фізичної культури в Західній Україні в кінці ХІХ – на початку ХХ століття?

a) підтримка державної влади національних організацій

б) політизація спортивних товариств та розподіл за національною ознакою

в) об’єднання спортивних товариств у великі міжнародні організації

г) зосередження спортивних центрів виключно в міських районах

 

Правильні відповіді: 1г, 2в, 3а, 4г, 5б.

 


Остання зміна: Thursday 30 January 2025 10:41 AM