Спеціальність: 101 Екологія
Метою викладання навчальної дисципліни «Хімія з основами біогеохімії» є поглиблене засвоєння фундаментальних знань в галузі хімії, які є підґрунтям для подальшого вивчення хімічних і екологічних дисциплін, а також знайдуть своє застосування в практичній роботі фахівця-еколога.
Основними завданнями вивчення дисципліни «Хімія з основами біогеохімії» є: формування у студентів теоретичних знань і практичних умінь їх застосування для вирішення конкретних завдань, для самостійного розв’язання науково-дослідних проблем, для виконання моніторингу об’єктів навколишнього середовища, вимірювання його параметрів, очистки атмосфери, води, ґрунтів, утилізації відходів тощо
Згідно з вимогами освітньої (освітньо-професійної, освітньо-наукової) програми студенти повинні досягти таких результатів навчання (компетентностей):
o усвідомлювати і застосовувати основні закони і положення хімії;
o розуміти положення теорії будови атома і будови молекул на основі атомно-молекулярного вчення і періодичного закону, основи кінетики хімічних процесів, основні закони хімії розчинів неелектролітів і електролітів;
o усвідомлювати і застосовувати теоретичні основи хімічних перетворень, біогеохімічних циклів елементів
o обирати найраціональніші способи розв’язування хімічних розрахункових задач зі всіх розділів курсу;
o користуватися сучасним лабораторним обладнанням хімічної лабораторії, хімічним посудом, реактивами;
o застосовувати теоретичні знання для виконання експериментальних розв’язків конкретних дослідницьких завдань;
o опрацьовувати основну і додаткові навчальну літературу, знаходити інші інформаційні джерела та працювати з ними під час виконання завдань поза аудиторної самостійної роботи.
Міждисциплінарні зв’язки. Викладання курсу «Хімія з основами біогеохімії» забезпечують дисципліни, які засвоювалися студентами під час навчання у середній загальноосвітній школі, зокрема «Хімія», «Біологія», «Екологія».
Вивчення курсу «Хімія з основами біогеохімії» забезпечує успішність вивчення наступних навчальних дисциплін:
1. Основи вищої математики: знання основних математичних операцій, проведення арифметичних і алгебраїчних розрахунків під час розв’язування хімічних задач.
2. Фізика: знання фізичної термінології, основних фізичних законів існування матерії.
3. Геологія з основами геоморфології: знання про мінеральний склад гірських порід, корисні копалини, класифікацію підземних вод за мінералізацією, мінеральні води.
4. Метеорологія і кліматологія: знання про склад атмосфери, рух повітряних мас, хімічних забруднювачів природного та антропогенного походження.
5. Загальна екологія та неоекологія: знання про кругообіг речовин, фотосинтез, тверді відходи, озон, смоги, кислотні дощі, добрива, відходи, стоки, викиди, вплив забруднень на живі організми (ГДК), неорганічні канцерогени (асбест, метали), неорганічні мутагени.
6. Гідрологія: знання про кругообіг води, хімічний склад води, мінералізацію, хімічні властивості води.
7. Ґрунтознавство: знання про ґрунти, ґрунтоутворювальні породи, хімічний склад ґрунтів, соленакопичення.
Техніка безпеки, теорія, лабораторні роботи !!!